orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

Dslr Almak İstiyorum Yardım!!!!

öncelikle tüm fotoğrafseverlere merhaba
ben genç bir fotoğraf meraklısıyım ve üniversitede okuyorum aldığım burslarla bir makine alıp amatör fotoğraflar çekmek istiyorum anladığınız üzere bu işte hiçbir teknik bilgim yok bir makine alıp onun üstünde uğraşarak bişeyler öğrenmeye çalışacağım bu işin piyasasını bilmediğim için beni bu işten erken soğutmayacak fiyatı makul ancak yine de fiyatına göre en iyi performans gösteren makineyi arıyorum sony a300/350 canon 450d ve nikon d60 d80 dikkatimi çekti daha hiçbir fikir sahibi olmadığım diğer markalar da var tabi kısacası sormak istediğim benim bu işi öğrenirken lanet etmeyeceğim bunu ben çektim derken gururlanacağım şeklindeki kriterlere uyan makine önerilerini (açıklamalı - karşılaştırmalı olursa sevinirim) bekliyorum ne kadar çok öneri ve açıklama gelirse o kadar iyi olur

***yeni başlıyorum bu işten çok iyi anlayanların yönlendirmeleri şu aşamada çok önemli çünkü bütçem çok kısıtlı ve aldığım makinayı telafi etmem mümkün değil bu iş zevk işi doğru makinayı bulmak şart tıpkı evlilik gibi iki gün sonra senden sıkıldım seni istemiyorum demek çok saçma olur ve insandan çok şeyler alıp götürür pişman olmak istemiyorummm

Tarih: 24 Eylül 2008, 19:48 - İp: 88.***.**0.66
orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

450d konusunda şüphelerim var çünkü titreşim önleyici body de deil lenste ve bu özelliğe sahip lens bulmak lazım ki onların fiyatları da ne kadar olur şüpheli öğrenciyim bu yüzden para konusu dert ortalama fiyat ne olur bilmem
kafamı karıştıran iki model var birincisi nikon d80 giriş seviyesi için uygun mu ilk sorun bu ayrıca onun lensi 18-135 ti sanırım ama ben manzara olsun portre olsun her türlü fotoğrafı çekmek istiyorum işime yarar mı bilmiyorum bir de bu bodye ileride yatırım yapılabilir mi
ikincisi sony a300 sony bu işte yeni olduğu için şüpheliyim onun kit lensi 18-70 ti sanırsam bir de şu lensi buldum

http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=1343

bu lens ile dediğim gibi her türlü fotoğrafı çekebilecek miyim ve beni nereye kadar götürür

herkes gözü kapalı 450d diyor ama ona uygun lensle bana (titreşim engelleyici lens ne kadar olur?) ne kadara patlayacak

şu son sorularım yanıt bulursa artık sizi rahat bırakacağım ve çok minnettar kalacağım hadi gayret sona yaklaşıyoruz

Tarih: 26 Eylül 2008, 11:13 - İp: 88.***.**3.197
lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

bunları yazmak bana düşermi bilmiyorum ama yardımcı olmak istedim. sevgili orhanmut bende aylar öncesine kadar araştırma aşamasındaydım dikkatini çekereim aylar öncesine kadar bu iş maalesef o kadar kolay değil. şu an alacağım maine belli ölçtüm tarttım ve kendimce dğru olana karar verdim kısmet olursa bayramdan önce alıyorum. eğerki çok fazla acelen yoksa ve paran bi yere gitmiyorsa bence oturup çok fazla incelemelisin. bu forumdaki herkes yardımcı olmaya çalışıyor ben çok yardımlarını gordum. anladığım kadarıyla seçeneklerini daraltmışsın ama emin ol her makinenin farklı üstün özellikleri var. senein öncelikle amacına hizmet eden özellikleri belirlemen gerekiyor bunun içinde önce biraz altayapı gerek tabiki. örneğin (rastgele konuşuyorum) az ışıkta foto mu çekeceksin yada gece fotografımı ozaman yuksek ıso da kalıteye bakıcaksın kuş fotosumu çekiceksin ozaman fokal çarpana bakıcaksın bana aksesuar yelpazesi geniş olsun diyosan ona göre bakacaksın araştıracaksın. hiç bir şekilde şu makineyi al keyfine bak diyemem sana çünkü 1500 ytl gibi paralar vereceksin ve isteklerini karşılamadığını göreceksin belkide. bu kadar konuştuktan sonra sana ocaklilar abimizin çok bilen bizler yazısınada okumanı tavsiye ederim. allah kolaylık versin kardeşim.

Tarih: 27 Eylül 2008, 11:15 - İp: 85.***.**4.69
coolice
coolice (üye)
Burdur / Amatör

merhaba arkadaşlar ben de orhun arkadaşımız gibi yrniyim ve ben de dslr olayına girmek istiyorum ve tıpkı orhun arkadaşım gibi çok fazla bilgim yok ama forumdan araştırdığım kadarıyla sona doğru bende geliyorum ama kafam çok karıştı . nikon d80 lerde titreşim engelleyici varmı ?

#coolice' tarafından 27.09.2008 15:16:48 tarihinde düzenlendi.

#coolice' tarafından 27.09.2008 15:17:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Eylül 2008, 15:16 - İp: 78.***.**6.191
coolice
coolice (üye)
Burdur / Amatör

birde telefoto , macro ve geniş açılı lensler nerede kullanılıyor. daha doğrusu nerede daha iyi sonuç veriyor . mesela doğa çekimleri için hangisini kullanmak gerekir ?

Tarih: 27 Eylül 2008, 15:27 - İp: 78.***.**6.191
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

d80 de titreşim engelleme yok. nikon ve canon da olmaz olamaz. canon ve nikon un titreşim önleme teknolojisi filmli makineler zamanından geldiği için titreşim önleme lenstedir ve aldığınız makinenin beraberinde verilen lensin üzerinde canon için "is" nikon için "vr" yazıp yazmadığına bakmanız gerekir.

şu anda pentax , sony gibi markalarda istisnasız gövdede titreşim önleme vardır.

ayrıca amatörler için önemli olduğunu düşündüğüm otomatik sensör temizleme özelliğinin olmasına dikkat edin derim. güncel makinelerde bu özellik vardır. d80 de yoktur. d80 geçtiğimiz günlerde d90 ile güncellenmiştir.

Tarih: 29 Eylül 2008, 13:31 - İp: 78.***.**4.154
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

lens olayına gircem diyosan, 1000d yada 450 d almalısın.. kit lensle idare ederim diyorsan k100ds, k200d modellerini öneririm.

Ayrıca Canon'un artık her ürettiği lens AF ve IS'li bunu bu kadar kafana takma...

bence 1000d senin işini fazlasıyla görür.. yalnız fiyatının biraz inmesini bekle derim..

Tarih: 29 Eylül 2008, 13:59 - İp: 78.***.**6.9
adonist
adonist (üye)
Kocaeli / Amatör

Bende aylardır araştırıyorum ve yanı sıra parasını biriktiriyorum malum şartlar zor, ağır ve imkanlar kısıtlı.

Ben karar verme aşamasını geçtim hedefimi belirledim "Canon 450D+18-55 ıs kit lens" fotozeynep ten almayı düşünüyorum peşin 1350 ytl yanında tripot, çantası ve 4 gb hafıza kartınıda veriyor.

Sabırla ve umut ederek aralık ve ocak aylarını bekliyorum belki birazdaha fiyatı düşer diye.

Canon 450D ye aşık oldum yaa

Eskişehir medyamarkete gittiğimde hemen
fotoğraf makinelerinin bulunduğu standa gidiyorum ve türk filmlerindeki iki aşığın buluşma sahnesi gibi buluşuyoruz

Canon 450D yi yavaşça, incitmeden elime alıyorum ona hasretle, özlemle bakıyor, okşuyor, dokunuyorum dakikalarca inceliyorum (yaklaşık 1 saat)
Ve o bilinen dramatik son

Hüzünle, içimdeki burukluk ile mekineyi yerine koyarken son dokunuşlarımı yapıyorum ve ayrılırken en son elimden ayrılan mekineye bağlı olan alarm kablosu oluyor
Görevlilerin şaşkın bakışları altında bir gün benim olacaksın diyerek ayrılıyorum mağazadan.

Bir gün benim olduğunda umarım aşkıma karşılık verirde beni utandırmaz bende pişman olmam aldığıma

Tarih: 30 Eylül 2008, 03:12 - İp: 85.***.**7.19
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@adonist şair olmalısın umarım kavuşursun bir an önce..

Tarih: 30 Eylül 2008, 12:52 - İp: 78.***.**9.247
beykozoglu
beykozoglu (üye)
Trabzon / Amatör

adonist kardeşim bende 4,5 aydır araştırıyorum bu arada parada biriktiriyorum. birgün pentax k200 e kavuşmak için sabretmek gerekiyor

Tarih: 4 Ekim 2008, 13:23 - İp: 88.***.**5.193
lucky_8211
lucky_8211 (üye)
Bursa / Amatör

herkesin düşünde bir makine var sanırım hasretle beklediği ah nikon d80 ahhh

Tarih: 5 Ekim 2008, 23:45 - İp: 85.***.**3.42