droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Devrim: Sony Cyber-shot Dsc-r1

Arkadaşlar merhaba, Sony bugün bir "ilk"i dünyaya tanıttı. Bildiğim kadarıyla kompakt bir makinada ilk defa SLR boyutunda sensör (21.5 x 14.4 mm CMOS )kullanılmış . Cihaz 10.3 efektif mp. Full manuel kullanım( manuel focus + X5 manuel zoom), bulb, ISO 160-3200 ve en önemli özellik dizaynda : LCD ekran tepede!....İncelemek isterseniz link aşağıda: http://www.dpreview.com/news/0509/05090801sonydscr1.asp

Tarih: 8 Eylül 2005, 11:44 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fotograf kalitesi zaten iyi olmak zorunda, ki buna eminiz.. ama bilemiyorum.. cok eksi yani var gercekten de.. dslr'larin fiyatlari dustukce dustu..
dpreview'deki forumda biri; d70s, 18-70 ve 70-300 objektifi toplam 1200 dolara aldigini soylemis.. yani 200 dolar fazla.. diger yandan R1'daki 120mm zoom'a karsilik 450mm zoom (300mm'nin 35mm karsiligi).. yani hicbir artisi yok bence..
mesela raw formatindaki bir fotograf 20mb boyutundaymis.. 350D'de 8mb gibi birsey.. 2gb'lik kart koydugunda, benim makineyle 233 tane raw fotograf cekebiliyorsun.. peki r1'da durum ne olacak? 100 tane kadar..
hic degmez bence..
RRP'si 500 dolar H1 gibi 12x zoom'u olan bir compact cok daha degerli benim gozumde.. hem ufacik bir makine.. hem de 12x zoom.. hem de movie modu.. 5 megapixel de gayet yeterli.. 10 megapixel de olmayiversin..
zaten 350D'nin 8 megapixel oldugu dusunulurse R1, 10 megapixel olmus hicbir anlami olamaz.. 350D almak bence cok ama cok mantikli..
sony yanlis adim atti..

Tarih: 8 Eylül 2005, 17:44 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

haklisin viiizzz.. hic gerek yok bence de.. ustelik agirligi da 1 kg.. hic compact falan da degil yani..

Tarih: 8 Eylül 2005, 17:46 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili Vizzzy, Ben Compactlara yeni bir boyut getirmesini sevdim. Yoksa DSLR'nin yerini alması zaten imkansız, biraz zahmetli olsa da ondaki özgürlük hiç bir sınıf makinada yok.

Bana göre ne ne Slr-like makinalar DSLR'leri silebilir, ne de DSLR'ler Slr-Like makinaları ortadan kaldırabilir. İkisinin de yeri ayrı ve birbirine rakip değil. Her makinayı kendi sınıfında değerlendirmek gerek.

Tarih: 8 Eylül 2005, 17:52 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Buyrun makinayla çekilmiş örnek fotoğraflar.
Link biraz geç açılabilir sitede bayağı bir yoğunluk var.

http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3342&p=7
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3342&p=5

ISO 400 den sonra problem başlıyor.. Ve Sony lerde fazlasıyla görülen mor ışık parlaması problemi hala devam ediyor gibi..

#viiiizzzz' tarafyndan 08.09.2005 18:04:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2005, 18:00 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tabii ki her makineyi kendi sinifi dahilinde degerlendirmek gerekiyor fotoman.. fakat bu makinenin sinifi bile yok... movie modu olmamasi cok komik degil mi? yoksa ben mi sadece oyle dusunuyorum?..
diger yandan fiyat olarak dslr gibi olmasi ama dslr gibi ozgur kalinamayacagindan yine sacma kaliyor..
bircok sony forumundaki f828 kullanicilari dslr'a gecmeyi dusunuyorlar bile.. hayal kirikligi olusmus cogunda..
bir de soyle bir dusunce var ama; belki de R1, f828'in yeni modeli degil.. sadece sony pazar aramak icin surecek, kimbilir.. belki de yakinda f999 cikacak..
.. tek artisi "live preview" olmasi.. ama onun da bir artisi yok bence; cunku, optical viewfinder cok daha onemli benim icin mesela.. bu kamerayi kullananlar lcd'den izleyip de cekecekleri icin pek de onemli olmamali optical viewfinder'in olup olmamasi..

Tarih: 8 Eylül 2005, 18:10 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Video olmaması aslında bugünkü teknolojiyle imkansız.
O boyutta bir sensörde sürekli çekim modunda ısınma ve enerji tüketim sorununu henüz çözemediler.

Arkadaşlar bu makinayı değerlendirirken daldan dala gezen, ne tür fotografı çekeceği henüz oturmamış, aklına gelen herşeyin fotoğrafını çekenleri düşünmeyin.
10MP sçözünürlük ve 24-120 mm Objektif özellikle peyzaj, manzara ve portre çekimleri için ideal.
Objektif sabit olduğu için sensörün toz almayacağını da düşünürseniz özellikle stüdyo ve manzara çekimleri için hiç de yabana atılamaz.
Tabi konuşmak için henüz erken, daha görüntü kalitesi nedir bilmiyoruz.

Tarih: 8 Eylül 2005, 18:29 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hakli olabilirsin dogrusu fotoman..
diger yandan bazi soylentilere gore yakinda canon yeni bir dslr daha surecekmis piyasaya.. nikon d200'u cikarirsa yakinda; eminim digerleri de aninda cevap vereceklerdir.. yani 6 megapixelden 12 megapixele sicrayacak gibi dslr'lar..
bilemiyorum.. compact bir body'si olsaydi R1'in, sanirim satardi.. ama compact da degil ne yazik ki..
tabii diger yandan iso 3200 performansi ve 10 megapixel de az degil..
..
sanirim droral'in dedigi gibi bir devrim baslamis durumda.. makineler farkli noktalara kayiyor gibi..

Tarih: 8 Eylül 2005, 18:53 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

Makınanın bazı esikleri olduğu açık fakat Buyuk firmaların pazarlama stratejilerinde bu hep vardır.Sureklı model surerler piyasaya.Hem pazarda yer edınmıi hemde her çıkardıkları makınada ayrı bir tecrübe edınmiş olurlar.bu sadece fotoğraf makınaları için değil ozellikle elektronık piyasasının hemen tumunde gecerlidir. Sony zaten Dslr yolunda ılerleyen bır marka bence Dslr çıkarmadan once R1 her ne kadar belkıde arada kalacak bir model olsada sony için çok ıyı bır deneyım ve ısınma turu olacak.Geliştirdiği sesnsör yapısıylada belkıde gerçekden yenı bır ufuk açacak.

Birde Çektiği fotoğrafları gormek isterdik aslında...

Herkese Hayırlı olsun

selamlar

Tarih: 9 Eylül 2005, 00:16 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Huzun_Seli Sony Cyber-shot Dsc-R1 ile çekilmiş Fotoğrafların linkini yukarıda vermiştim ama tekrar yazayım

Cyber-shot Dsc-R1 Fotoğrafları

http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3342&p=7
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3342&p=5

#viiiizzzz' tarafyndan 09.09.2005 00:48:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Eylül 2005, 00:46 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Yukarıdaki yazımda harf hatası olmuş, video olmaması değil olması imkansız diyecektim, Özür...

Bakis açısına gore makınanın SLR'lerden üstün yanları da var:

DSLR'lerde olmayan Live view (cekmeden önce görebilme özelliği) ve Prizma ve Ayna olmadığı için titreşimsiz çekim yapılabilmesi önemli artıları

Bir diğer konu, hem 24mm'den başlayan hem de 2.8 f değerine sahip objektif.

Örnegin, Canon RebelXT (350D) için 24mm'ye denk gelecek ve 2.8 f'e sahip bir objektifi nekadara alabiliriz?

1,6 çarpan faktörüyle 24-120mm eşdeğeri 15-75mm bır objektıfe denk geliyor

Buna en yakın olanlara bakalım:

*17-85 IS f/4= ($600 ve gerçek değeri 27mm den başlıyor üstelik f/2.8 yerine f/4)

*EF 24-70mm f/2.8L USM= (1200$ ,f aynı ama gercek odak değeri 38.4-112mm)
*EF 17-40mm f/4L= (700$, f/4 ve üstelik 27-64mm)
*EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM= (710$, 16-35mm, f/3.5 ve tele için bir lens daha gerekli)
*EF 20-35mm f/3.5-4.5 USM= (380$, f/3.5, 32-56mm)
*Sigma 15-30mm f/3.5-4.5= (500$, f yine yüksek ve 24-48mm, fazladan tele gerekli)
*Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 = (380$, tele iyi ama 28.8mmden başlıyor ve f yüksek)
*Tamron 11-18mm f/4.5-5.6= (580$, geniş açı iyi ama f berbat, fazladan tele gerekiyor)

Benim atladığım, 24mm'de F/2.8 verebilecek objektif varmı ve kaça maloluyor?

Yani söylemek istediğim Fiyat başta pahalı gelebilir ama bir DSLR için burdakine eşdeğer objektif bulmak çok zor ve çok daha pahalı.

Hafife alınacak bir makina değil ve eminimki Nikon, Canon, Minolta gibi markalar da bu sınıfta makina üretecektir. Rekabet her zaman tüketicinin işine yarar.

Tarih: 9 Eylül 2005, 02:10 - İp: yok