mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

Danışmak İstedim...

Öncelikle ustaları saygıyla selamlarım..
Ben ilk defa bu foruma yazıyorum.paylaşımları görünce iştahım kabardı.Fotoğrafçılığa çok hevesli bir mimarlık öğrencisiyim.Henüz başlangıç düzeyindeyim.Sizlere birkaç sorum olacak:

1-canon 400d mi nikon d40x mi?
bu seçim için sormak istediğim bir konu da şu:birlikte verilen lenslerle ne kadar kaliteli fotoğraf elde edebilirm.ne akdar gelişebilirm.
2-bu makinaları aldıktan sonra ekstradan lens almam gerekir mi?gerekirse bnm gibi yeni başlayan birine ne önerirsiniz?
3-bunlara yakın fiyatlarda fiyat/performans olarak daha başarılı önerileriniz var mı?

saygılar...

Tarih: 13 Kasım 2007, 01:20 - İp: 88.***.**4.201
forestquar
forestquar (üye)
Eskişehir / Amatör

canon ve nikon un kit lenslerinin çok kötü olduğuna dair herkez hemfikir sanırım. sende forumda okumuşsundur. kit lensi bunlara göre daha kaliteli olan makineler ise sony a100 (18-70 (18-200değil)) ve pentax k10d(biraz pahalı ama değer) , k100dsüper (18-55).

Tarih: 13 Kasım 2007, 01:59 - İp: 78.***.**0.182
bidakka
bidakka (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

paranız çok değilse ki öğrencisiniz . daha ucuz seçimler sizin için daha yararlı olacaktır. ikinci el , doğru kişilerin yardımıyla faydalı olabilir . Çünkü hevesinizi hobiye ya da profosyonelliğe çevirmek için bütçenizi isabetli kullanmanızı ve uzun nefesli yol almanızı sağlayacaktır . En pahalı makine en iyi fotoğraf demek değildir . Fotoğraf sevdalılarının arasına şimdiden hoşgeldiniz .

Tarih: 13 Kasım 2007, 02:48 - İp: 78.***.**8.45
burakboge
burakboge (üye)
Bilecik / Meraklı

Canon'un kit lensinin kötü olduğu konusunda hemfikirim ama Nikon'unkiler o kadar da kötü değildir. Canon 400D'yi alıp kit lens yerine tamron 17-50 benzeri bir lense alacak gücünüz var ise Canon'u alın. (Heralde 1600-1700'e alınır)Yok imkanlar sınırlı diyorsanız 800-900 YTL'ye maksimum D40 alın. D40x bildiğim kadarıyla biraz daha pahalı. Aradaki farkı veririm diyorsanız biraz daha kasın 1.450 YTL civarına 18-135 ile D80 alın.

Tarih: 13 Kasım 2007, 12:02 - İp: 85.***.**7.85
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bu makinelerin ikisinide kullandım. Canon 400D teknik özellikler açısından daha üstündür. Ama iki makinede iyidir.

Objektif konusuna gelince, 400d nin üzerindeki 18-55 o kadar iyi bir kit objektif değil. 400d nin kalitesini göstermekte yetersiz kalıyor. Nikon D40x le gelen 18-55 objektif daha kaliteli bir objektif.

Tarih: 13 Kasım 2007, 12:31 - İp: 212.***.**0.50
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

öncelikle hepinize teşekkür etmek istiyorum yardımlarınız için.ben sadece body alacak olsam galiba cannon 400d yi önereceksiniz.peki bununla birlikte hangi objektifi kullansam.çok pahalı olmayacak şekilde:Dürünü yurtdışından sipariş vereceğim için orada bulabileceğim birşey de olabilir.

Tarih: 13 Kasım 2007, 19:12 - İp: 88.***.**0.36
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

"Aradaki farkı veririm diyorsanız biraz daha kasın 1.450 YTL civarına 18-135 ile D80 alın. "

gerçekten bu kadar ucuza alabilir miyim?

Tarih: 13 Kasım 2007, 19:40 - İp: 88.***.**0.36
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

birşey sormak istiyorum.bu otomatik netleme motoru ne oluyor.galiba d40x de yokmuş.bunun bir dezavantajı var mı çok önemli birşey mi.

Tarih: 14 Kasım 2007, 01:52 - İp: 88.***.**8.191
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Malumunuz optik cihazlarda fokus ayari merceklerin belli bir duzen cercevesinde konumlanmasiyla yapilir. Otomatik fokuslayan makinalar merceklerin konumunu kendileri otomatik degistirirler, bunu yaparken de bir elektrik motorundan guc alirlar.

Ilk AF makina Minolta 7000'dir, 1985'te. Bu makinanin govdesinde bir AF motoru vardir, fokuslama yapacagi zaman, govdeden objektife uzatilan bir mil vasitasiyla objektif dogru fokus konumuna govdedeki motor tarafindan getirilir.

Minolta'nin rakipleri Pentax ve Nikon da ayni yaklasimi benimsemis ve motoru govdeye yerlestirmislerdir.

Canon ise ilk Minolta AF'den 1-2 sene sonra tamamen yeni EOS sistemini tasarlamistir. EOS'ta govde objektifi sadece ve sadece elektronik kontaklar vasitasi ile kontrol eder. Dolayisi ile mekanik bir bag olmadigi icin butun Canon EOS lensler AF icin kendi guclerini kendileri uretmek zorundadirlar, butun EOS lensler kendi AF motoruna sahiptir.

AF motorunun lenste olmasinin teorik bazi avantajlari vardir:

Her lensin merceklerinin boyutu kutlesi mekanizmasi farklidir, dolayisi ile lens mekanizmasini hareket ettirmek icin gereken tork (kuvvet) da farkli olacaktir. AF motoru govdede olursa butun lensleri icin ayni motor cevirecektir. Ozellikle agir mercekli lenslere gore torku dusuk kalacak motor AF hizinin dusmesine sebep olacaktir. AF motoru lenste olursa, lens tasarimcisi her lens icin en uygun motoru zaten oraya yerlestirmis olacaktir.

Ayrica lens uzerine USM, HSM vs. gibi cok hizli ve sessiz motorlar yerlestirmek mumkundur.

Nikon ilerleyen seneler AF-I ve AF-S serisi lensler cikardi, bunlarin uzerinde motor vardi. Bu esnada piyasaya surulen Nikon govdelerde hep AF motoru olmaya devam etti. Uzerine AF-I veya AF-S lens takildiginda bu motor atil kaliyordu.

Nikon D40 ve D40x ile beraber Nikon AF-I ve AF-S olmayan lensleri suremeyen modelleri piyasaya surmus oldu, modellerde AF motoru yoktur.

Sorun shuki, AF-S ve AF-I lensler, piyasada cok ucuza sifir veya 2.el bolca bulunabilen muadillerine gore oldukca pahali. Cok ucuza D40 almak mumkun ama sistemi biraz iyilestirmek cok masrafli. Mutevazi bir baslangici, mutevazi upgradeler izleyemiyor maalesef.

Minolta 4-5 sene once cikardigi SSM serisi lensleriyle beraber lens uzerindeki AF motorunu destekleyen modellerini cikardi, fakat ne Minolta ne de onu 2 sene once satin alan Sony bu lenslerin ucuz versiyonunu cikarmadi. Sony A700 modelinde govdedeki AF motorunun torkunu arttirmis.

Pentax'in K10D modelinde, AF motoru govdede olmasina ragmen, bu makinanin AF hizi dillere destan.

Anlayacaginiz cok pahali lensler kullanmadiginiz surece AF motorunun nerede oldugunun cok bir onemi yok.

Tarih: 14 Kasım 2007, 04:23 - İp: 88.***.**3.61
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

antika ;

Teşekkürler paylaşım için. Güzel bilgiler.

Tarih: 14 Kasım 2007, 10:48 - İp: 213.***.**5.242
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

paylaşımınız için çok teşekkür ederim.ben şu anda nikon almayı kafaya koydum ama şunu sormak istiyorum:

d40x yerine d80 alsam bu bnm için çok ekstra sağlar mı?sonuçta bir başlangıç kullanıcısıyım.hep böyle kalmayacağım ama kısa da sürmeyecek..yani fiyat/performans olarak baktığımızda hangisini önerirsiniz?

Tarih: 14 Kasım 2007, 16:20 - İp: 88.***.**7.69