gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

D50 Kit Vs 350d Kit Karşılaştırması

Merhaba Arkadaşlar,

Bugüne kadar okuduğum incelemelerde 350D Body'i fotoğraf kalitesi olarak D50'den hep bir adım önde görmüştüm. Fakat şu link fikirlerimi değiştirmek üzere.

Verdiğim linkte D50 ve 350D'nin kit olarak karşılaştırması yapılmış. Karşılaştırmanın güzel yanı, adamların makinelerle stüdyodaki şişeleri ya da pulları çekmemiş olması. Günlük hayattan kareleri karşılaştırmışlar.

Karşılaştırması yapılan fotoğraflarda 350D Kit'in sadece ISO1600 ve 3200'deki noise miktarı konusunda üstün olduğunu düşünüyorum.

Benim fikrim D50 Kit olarak 350D Kite basıp geçiyor. Fotoğraflar arasında bariz keskinlik farkı var. Neredeyse 350D Body'den bile şüphe duymaya başlayacağım. Şimdi, forumda lens kalitesinin önemine vurgu yapan arkadaşlara daha fazla hak veriyorum. Bu konuda sizinde fikirlerinizi öğrenmek isterim.

Tarih: 11 Mart 2006, 23:47 - İp: yok
pollock
pollock (üye)
Yalova / Meraklı

verdiğin linkteki fotoğrafları inceledim farkındamısın canon 350 ile cekilmiş fotoğraflar dahada detay alınarak gösterilmiş . Yani canon un fotoğraflarını daha büyütmüşler ve böylece netlik kaybına uğratmışlar bu test güvenilir değil.

#pollock' tarafyndan 12.03.2006 00:38:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mart 2006, 00:37 - İp: 85.***.**4.137
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

O büyüklük çözünürlük farkından geliyor ekstra bir büyütme yok

Tarih: 12 Mart 2006, 00:59 - İp: 85.***.**6.178
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Body olarak d50 yi hep alınmaması gereken bi slr olarak duydum nedense, sizce d50 body nin 350d body'ye gore olumsuz yonleri neler acaba?
teşekkürler

Tarih: 12 Mart 2006, 01:38 - İp: 85.***.**6.72
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam Arda,

350D 8MP ve CMOS sensör kullanıldığı için noise miktarı biraz daha az. Verdiğim linki incelersen ISO1600 ve ISO3200'de 350D'nin noise yönünden ne kadar üstün olduğu görülüyor. ISO800'e kadar iki makine arasında pek bir fark göremedim.

350D'de alan derinliği ön izleme var. D50'de yok.
350D CF kullanıyor, D50 SD.

D50'nin alınmasının tavsiye edilmemesinin nedeni bence ülkemizde çok mantıksız bir şekilde D50 ve D70S fiyatlarının birbirine yakın tutulması. D50 D70S'in özellikleri biraz kırpılmış hali. D50'de noise D70S'e göre daha az.

Selam Pollock,

Ben de neye güveneceğimi şaşırdım. Her iki makineye de aynı lensi takıp test etselerdi sonuç ne olurdu merak ediyorum doğrusu. Aynı sitede R1'in de testi var. Fotoğraftaki detay açısından D50'ye ve 350D'ye basıp geçiyor gibi.. Sanırım Carl Zeiss Vario Sonarın işi bu

350D'ye L serisi F2.8 D50'ye D serisi F2.8 bir lens takıldığında durum ne olur bilemiyorum

Bu test bize D50 ve 350D'yi kit olarak almanın iyi olmadığını gösteriyor

Tarih: 12 Mart 2006, 02:18 - İp: 85.***.**5.128
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba;
iso testi resimlerine baktigimda iso 800-1600 lerde canonun dahada noise olusturdugunu goruyorum..ben nikon bu testi almis diyorum...
kolay gelsin herkese...

Edit : Diger resimlere baktigimda nikonda daha fazla imis..biraz erkenden yazdim heralde..koyu tonlarda noise nikonda dahada kendini belli ediyor...ama ben yinede Nikon diyorum...

#guronline' tarafyndan 12.03.2006 03:15:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mart 2006, 03:10 - İp: 81.***.**4.134
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

nikon D50 ele kesinlikle çok daha iyi oturuyor. Ergonomisi ve malzemesi daha iyi. Eos 350'nin ise D50 göre daha gelişmiş ayarları mevcut.

D70s, D50 ve Eos350 nin birbirlerine farklı yönlerden üstünlükleri var okuduğum kadarı ile.
Ancak bunları hiçbiri makinayı sevmeniz kadar önemli değil bence. Ufak tefek detaylardansa gidip makinaları yerinde inceleyip, içinize sineni almak en mantıklısı..

Benim sıralamam D70s, D50 ve Eos350 olurdu. Ancak şu anda çok uygun fiyata D50 almak üzereyim o da çok içime sindi.

Biryerden sonra seçimi okuduklarınıza değil hislerinize bırakmanız daha iyi olur. Yoksa karar vermek an ve an güçleşiyor..

Tarih: 12 Mart 2006, 05:27 - İp: 81.***.**4.194
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam gorkemkgo..

acikcasi teste bakilacak olursa d50, cok daha iyi duruyor..
sharpness olarak 0 kullanilmis.. ama fotograflarin sonunda da additional working olarak %60 oraninda USM kullanilmis (denilmis).. biraz kafa karistirici..
bence fotograflarda sharpness kullanilmamis.. kullanilmis olsaydi, 350d'nin fotograflari da keskin gorunecekti..
.........

Tarih: 12 Mart 2006, 22:44 - İp: 62.***.**2.10
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

dadanagast selamlar,

Farklı sitelerde yapılan incelemelerin farklı çıkması biraz düşündürücü.. Belki de incelemeyi yapan kişilerin firmalarla bağlantısı vardır.

Lensin test sonucuna gerçekten bu kadar etkisi olabilir mi?
Birde D50'de görülen moire artifactlerinin nedeni nedir merak ediyorum? Sanırım aynı problem D70S'te de varmış.

Tarih: 12 Mart 2006, 22:56 - İp: 81.***.**5.69
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

birak bunlari dada...tutturdun bi canon gidiyosun..iste fark atiyor d50 incelemede. ayrica madem sharpness 0 tutulmus canonunda yükseltelim degerini nikonun kinide..sonucta yine nikon daha keskin olacak.

Tarih: 12 Mart 2006, 23:34 - İp: 81.***.**4.134
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

emre, iste ben soylemeden gorkemkgo soylemis.. moire..
cunku nikon daha ince anti-alias filtresi kullaniyor, dolayisiyla daha keskin goruntu alinabiliyor, ama bunun yaninda moire'a da kurban oluyor..
halbuki canon gibi daha kalinindan kullaniyor olsaydi, daha yumusak goruntu alinacakti fakat moire, inanilmaz derecede azalacakti..
sonradan keskinligi arttirmak mumkun.. canon'un fotograflarina bakip, keskin sonuc alinamaz zannetmeyin..
ayni sekilde moire'i dusurmek de mumkun.. (fredmiranda'nin moire reducer programi sayesinde mesela..)
....................

acikcasi gorkemkgo, lensin onemi cok daha fazla belki.. bir L lensi kullandiginda matrix'i yeniden kesfetmis gibi oluyorsun..

Tarih: 13 Mart 2006, 11:17 - İp: 62.***.**2.10