gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

D50 Kit Vs 350d Kit Karşılaştırması

Merhaba Arkadaşlar,

Bugüne kadar okuduğum incelemelerde 350D Body'i fotoğraf kalitesi olarak D50'den hep bir adım önde görmüştüm. Fakat şu link fikirlerimi değiştirmek üzere.

Verdiğim linkte D50 ve 350D'nin kit olarak karşılaştırması yapılmış. Karşılaştırmanın güzel yanı, adamların makinelerle stüdyodaki şişeleri ya da pulları çekmemiş olması. Günlük hayattan kareleri karşılaştırmışlar.

Karşılaştırması yapılan fotoğraflarda 350D Kit'in sadece ISO1600 ve 3200'deki noise miktarı konusunda üstün olduğunu düşünüyorum.

Benim fikrim D50 Kit olarak 350D Kite basıp geçiyor. Fotoğraflar arasında bariz keskinlik farkı var. Neredeyse 350D Body'den bile şüphe duymaya başlayacağım. Şimdi, forumda lens kalitesinin önemine vurgu yapan arkadaşlara daha fazla hak veriyorum. Bu konuda sizinde fikirlerinizi öğrenmek isterim.

Tarih: 11 Mart 2006, 23:47 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

bence de ileride ff kamerayla kullanabilecegin lensleri alman daha akillica.. ama unutma ki, 10-22 veya 17-85 gibi lensler de crop faktoru olan kameralar icin en ideal olanlari..

17-40 icin yorum yapmaya bile gerek yok, cunku harika bir lens.. doga fotograflarinda, genelde f/2.8 gibi yuksek aperture'a ihtiyacin da olmayacagindan, 16-35 gibi cok daha pahali modellere ihtiyacin da yok..
tabii ki sigma ve tamron'un da alternatif lensleri mevcut; 18-50 f/2.8 ve 17-50 f/2.8 gibi.. fakat her ikisini de ff ile kullanamayacaksin..
benim gordugum kadariyla; en profesyonel fotografcinin bile 17-40'i var cantasinda.. vazgecemedikleri lensler arasinda ayrica..

17-40 icin kesin dersek.......

50mm f/1.8 icin de canon kullanicilari, her cantada olmali diye gorusler bildiriyorlar.. olmazsa olmaz bir lens.. gercekten de oyle.. 50-60 pound'a kadar bulunabiliyor..

70-200 mu yoksa 70-300 mu sorusu biraz karmasik aslinda.. cuneyt'in de soyledigi gibi canon 70-200'leri 70-300'le bir tutmak manasiz olur oncelikle.. L kalitesi ile digerlerini kesinlikle bir tutma.. gercekten de dendigi gibi, bir kere L kullandinmi, bir daha geriye gidemiyorsun..
ama iste 70-300'un de IS ozelligi var..
burada; 70-200 IS'in fiyati 1200 pound civarinda, 70-200 f/2.8 L'in fiyati 700 pound ve 70-200 f/4 L ise 500 pound.. sigma 70-200 f/2.8 ise 550 pound gibi..
paran varsa hic dusunme derdim 70-200 IS icin ama senin oncelikle spor karsilasmalarinda kullanmayacagini ve dogada kullanacagini hesaba katarsak; ben senin yerinde olsaydim 70-200 f/4 L alirdim.. neden? cunku en basta agirligi 700 gram.. oysaki f/2.8 olanlarinin agirligi 1.3 kg civarinda.. yani neredeyse 2 misli.. tasimada zorluk cekersin..
optik kalite acisindan L kalitesi bambaska..
gecenlerde fuarda sigma 70-200 f/2.8'i denedim ve acikcasi hic begenmedim.. tabii ki yine agir bir lens ama zoom yaparken ses cikarmasi falan cok komik..(cazirt cuzurt sesler cikartiyordu..) fotograf kalitesi acisindan da bence, 70-200 f/4'den iyi degil..
ama ki iste 70-200 f/2.8 L'in fiyati da cok fazla degil IS modeli gibi.. fakat iste tasima problemi olmasi buyuk bir kayip..
fakat hangisi diye sorarsan; f/2.8 olmasi cok buyuk bir ayricalik.. eger ki tasimada problem olmayacaksa f/2.8 modelini secmelisin..
IS olmamasi, omer'in de dedigi gibi problem yaratabiliyor.. ben 200mm'de genelde 1/400 olmasini tercih ediyorum elle cekimlerde.. ama iste dslr kullanmanin farkliligi burada ortaya cikiyor.. birazcik yuksek iso ekledin mi, al sana daha yavas shutter..
..............

fakat tum yukaridaki dusuncelerime ek olarak sunu da eklemek de istiyorum; bizler, en azindan ben, profesyonel bir fotografci degilim; bir L kalitesine de ihtiyacim yok.. bir yerde kendimizi tatmin etmek icin aliyoruz..
yani sorarim herkese; 70-200 degil de 70-300 kullansaydik ne olurdu? bilgisayar ekraninda biraz daha keskin cikiyor, renkler daha bir canli falan filan.. ama nereye kadar..

sonucta kendi isteklerini iyice kararlastirmalisin bence gorkemkgo.. yani cok asirisini istediginde, unutma ki, ileride L olmayan lensleri aldiginda -alirsan tabii - mutlu olamayacaksin mesela.. o yuzden belki de fazla asirisina kacmamak basta cok daha iyi..
.......

ama yok ben iyi olanini istiyorum dersen; 70-200'un rengi bile yeter derim acikcasi.. beyaz objektifi taktiginda makinene, bir havalara bile giriyorsun.. kirmizi serit olayini da kucumseme..
teknik olaraksa; cok daha hizli ve sessiz bir sekilde focus yapabiliyor 70-200'ler 70-300 IS'e gore.. (70-300 DO'yu bilmiyorum.. mutlaka cok iyidir, cunku fiyati cok yuksek..) inanilmaz keskin fotograflar elde ediyorsun.. falan filan..

...aklimdayken soyleyeyim de rahatlayayim.. 24-105'in fiyati burada 17-40'dan biraz daha yuksek.. ama sanirim turkiyede fiyati cok cok yuksek..
(ayrica 24-105'in bayagi kelli felli bir lens oldugunu da eklemek isterim.. biraz buyukce, ama makinenin uzerinde fena hissedilmiyor..)
............

si

Tarih: 19 Mart 2006, 17:24 - İp: 62.***.**2.10
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Sağol Dada

Açıkça söylemem gerekirse 70-200'lerin rengine ve makineye verdiği havaya ben de hasta oldum. Bu yüzden başlangıç olarak 17-40 ile başlamayı düşünüyorum. 17-40 zaten 5D ile verilen kit lens bildiğim kadarıyla. Bu bana yeterince geniş açı verecektir sanıyorum. Zaten başlangıç olarak daha fazlasını alabilecek ekonomik gücüm yok. Hem L serisi farkınıda yaşamış olurum. Daha sonrasında elim biraz açılınca 70-200'lerden biri ile devam etmeyi düşünüyorum. 50mm F1.8'i almak zaten çok problem olmayacaktır ve belki birde makrolens.

Sanırım senin incelediğin sitelere bende gözattım. İkinci seçeneğin yeni başlayan birisi için en iyisi olduğunu söylüyorlardı.

EF-S 10-20'nin beni düşündürdüğü tek nokta FF makinelerle uyumsuz olması. Guneyt'in bizimle paylaştığı bilgiye göre bu aralıkta Sigma da FF ile uyumsuz. Tokina 12-24 gerçekten FF uyumlu mudur?

Makro çekim için
şu linkte de Sigma 105mm Makro ve Tamron 90mm Makro için çok olumlu yorumlar var. Sonsuza odaklanabildikleri için bir prime lens gibi de kullanılabileceklerinden bahsedilmiş.

Sigma 70-200 f/2.8 EX ise optik olarak çok iyi olsa bile ilgimi çekmiyor. O parayı verdikten sonra Canon L serisi bir lens alınabiliyor. Hem böylece lensi makineye takınca uyum sorunu ve hata mesaylarıyla uğraşmayacağımı da garantilemiş olurum.

Herkese paylaşımları için teşekkürler..

Tarih: 19 Mart 2006, 23:31 - İp: 85.***.**3.165
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Sigma 10-20 mm FF bir makinada çalismiyormu yani...

Almayi düsündügün ilk lensti...

Peki o kalitede ve o fiyat araliginda FF bir makinada sorunsuz kullanabilecegim bir lens öneriniz varmi...

Tarih: 20 Mart 2006, 10:20 - İp: 81.***.**2.149
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam vizzzzzzzzzzzzzzz,

guneyt Tokina 12-24'te problem yok demiş. Bu lens için yapılan yorumlar da çok iyi. Üstelik EF-S 10-20mm'nin yarı fiyatına satılıyor. şuraya bir gözat derim..

Tarih: 20 Mart 2006, 20:55 - İp: 85.***.**1.239
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar,

Tokina ilgili yanlis bir yorum yaptim galiba. Bununla ilgili bir arkadaşla görüştüm. Eos5d ile kullandığını biliyordum ama bana 10mm ye kadar inemedigini soyledi.

Sonra şu siteye baktım
http://photo.net/equipment/tokina/12-24-f4//

"With the increasing popularity of digital SLRs with smaller than full frame digital sensors, there has come the demand for wide angle lenses specifically designed for this format. The Tokina AT-X 124 Pro DX 12-24mm is one of several new lenses intended to fit that need."

"There are several other lenses that are currently being sold or have been recently announced. Sigma’s 12-24mm f/4.5-5.6 EX ASP HSM, Nikon’s 12-24mm f/4G DX, Canon’s 10-22mm f/3.5-4.5, and Tamron’s 11-18mm f/4.5-5.6 being the significant others. The Sigma is the only one of these that can be used on a full frame SLR at 12mm."

Yukarda yazilanlara göre tokina'da FF icin uretilmemis.
Bu sınıfta FF icin olan tek lens "Sigma’s 12-24mm f/4.5-5.6 EX ASP HSM" gibi gorunuyor.

Yanlis bilgilendirme icin kusura bakmayin.

Guney

Tarih: 21 Mart 2006, 01:29 - İp: 85.***.**1.45
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

görkem arkadaşım macro için tüp te kullanabilirsin canon ile uyumlu çok uygun tüpler var 12 26 30mm diye 3 halka istedigin kadar yaklaşabiliyosun af destekliyor ve usa fiyatı 150 $ civarı bu halkaların avantajı ayrı ayrı takıp istedigin kadar yaklaşıyorsun L serisi lensle mükemmele yakın sonuç verior. bhphoto bakabilirsin

bol fotograflı günler

Tarih: 21 Mart 2006, 04:25 - İp: 81.***.**9.91
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Selam Görken,

Tokina 12-24'ü inceledim.
Maalesef oda FF bir makinada gerçek degerlerinde çalismiyor...

Tarih: 21 Mart 2006, 12:37 - İp: 85.***.**9.235
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam arkadaslar..

tokina'yi da ff ile kullanamazsiniz.. bir tek sigma 12-24.. onu da hic tavsiye etmem diyecegim ama...
350d'nin uzerinde hic de hos durmuyor bence.. ele rahat oturmuyor..
sigma 10-20 cok harika bir lens ama..
bu arada fiyatlarinin cok yuksek olmamasindan dolayi tercih edilebilir..
.........
gorkemkgo, canon, 5d'yi 24-105 ile satiyor kit olarak yalnizca.. 17-40 ile satilmiyor.. ama sunu da gozden kacirmamak gerekir ki; 5d'nin uzerinde 17-40, ayni 350d'nin uzerine 10-25 takilmis gibi olur..
yani ileride ff'e gectigin takdirde harika bir super genis aci objektifin olmus olacak..

Tarih: 21 Mart 2006, 19:35 - İp: 62.***.**2.10
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Arkadaşlar Selamlar,

Sonunda ben de yardımlarınızla DSLR sahibi olacağım.

ABD'deki kuzenime 350D Kit ve EF70-200mm F/4 siparişi vermiş bulunuyorum. Bu set bana 1180$'a malolacak
Türkiye'den alsam kaça gelirdi Allah bilir???

Dadanagast özellikle sana yardımların için teşekkür ediyorum.

Tavsiye ettiğin ilk alternatifi alamazdım çünkü sadece 24-105mm tek başına 1000$ üzerinde yapıyor. Üçüncü alternatifi ise Canon lens almak istediğim için eledim. Geriye 14-70mm+70-200mm kalıyordu. Param bu sete yetmediği için 350D'yi kit olarak alıyorum. İleride FF makine alırsam beraberinde geniş açı bir EF lens almayı düşünüyorum.350D'yi de artık kit olarak satarım ya da bir yakınıma hediye ederim. 70-200mm zaten alacağım FF makine ile kullanılabilecek bir lens.

Hepinize teşekkürler, bol fotoğraflı günler..

#gorkemkgo' tarafyndan 16.04.2006 16:11:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Nisan 2006, 16:02 - İp: 81.***.**8.61
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gorkemkgo harika bir karar.. hatta benim bir zamanlar almis oldugum kararin aynisi.. ben de 350d kit alip uzerine de 70-200 f/4 aldim..

simdiden gule gule kullan..

.........

Tarih: 16 Nisan 2006, 17:05 - İp: 62.***.**2.10