cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

D200 mü 40d Mi?

arkadaşlar herkese merhabalar.ben fotoğraf konusunda yeniyim ve canon s5 ile çekimler yapıyorum.fakat çok fazla tecrübe ve bilgiye de sahip değilim.yalnız yine de bir d-slr almak istiyorum.aklımda iki türlü düşünce var ve bu noktada sizin düşüncelerinize başvurmak istiyorum.şimdi ben kendi çözümlememi sizlere sunayım.
1.)canon 450d almak.amatörüm ve benim için başlangıç seviyesi bir makina olarak aslında uygun.ama ilerde bu makinayı bırakıp daha üst seviye bi makina almak içinde bütçem elverişli değil.
2.)450d ye nazaran daha üst model nikon d200 yada canon 40d almak.nedeni ise beni çok çok uzun bir süre idare etsin diye.yalnız çekincelerim var.d 200 yada 40d bana çok komplike gelir mi?hem yavaş yavaş öğrenip hemde bu makinaları kullanabilrmiyim?benim içimden geçen d200 almak.nedenini bilmiyorum.bi kez elime alıp deklanşörüne bastım sadece.aramızda bi elektrik oluştu yardımcı olursanız çok sevinirim.gerçekten buna çok ihtiyacım var.şimdiden çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.saygı ile...bide d200 için(almamı önerirseniz)genel amaçlı bir lens......

Tarih: 30 Mayıs 2008, 10:54 - İp: 88.***.**4.11
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İkisi de iyi kamera.
Ama 40D 3 sene daha yeni bir kamera. 3 Sene teknolojide nelere kadir?

Bir de şu var, piyasada 600 dolara satılan giriş düzeyi dslr ler d200 ün resim kalitesini verir size.

Nikon alacaksanız ya kısıtlı özelliklerine rağmen gidip d40 alın, ya da paraya kıyıp D300 alın . Şu an için ben olsam aradaki kameraları almazdım .

Sonuçta ben 40d nin hemen her konuda d200 den üstün bir kamera olduğunu düşünüyorum .
Ama d200 ün size elektrik vermesi de normal . Nikon un ileri seviye kameraları oldukça güzel ve etkileyiciye sahipler çünkü.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 10:59 - İp: 81.***.**7.49
cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

buffalo cvp için teşekkürler.ama dediğim gibi ben yeni başlıycam ve bu benim ilk d slr makinam olcak.sizce d200 yada 4od ağır kaçar mı?d300 çok çok pahalı bide

Tarih: 30 Mayıs 2008, 11:09 - İp: 88.***.**4.11
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

agır kaçar diye bir tabir olamaz.
hepsinin calısma mantıgı aynıdır.
bizi seçime zorlayan sey imkanlarımızdır.

alabildiğinizin en iyisini alın herzaman.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 11:25 - İp: 88.***.**7.113
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

bence iki makinada başlangıç için çok ağır kaçıcağını düşünmüorum stahl ın dedi gibi çalışma mantıkları aynı sonuçta

Tarih: 30 Mayıs 2008, 12:14 - İp: 78.***.**1.44
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

40D ilk DSLR sini alacak birisi için D200 den daha kolay kullanım sağlar. D200 ün yeni başlayan amatörlerden çok ileri amatörler ve hatta profosyoneller için tasarlandığını düşünürüm . 40D de bu kesime hitap ediyor aslında. Ama yeni başlayan amatörler için hazır çekim modları var kameranın üstünde .
D200 de ise A,S,M,P dışında çekim modu yok.

Tabi bir DSLR de full auto modun olmaması bana göre bir eksi değildir. Ama ilk kez dslr kullanan bir amatör ilk 1-2 hafta(belki de ay) istediği sonuçları almakta zorlanabilir.

----------
Sonuçta ben şunu söyleyebilirim .

Canon Eos 40D , 3 sene daha yenidir. 3 sene teknolojide çok büyük bir süre. Piksel zekası, sensör teknolojisi ve aslında her şey çok gelişti bu sırada.

40D d200 den daha iyi resim kalitesine , çok daha iyi yüksek iso başarımına sahip . Daha hızlı AF mekanizması, daha hızlı yazma süresi , LCD den canlı ön izleme ve çekim , 1,5 fps daha hızlı olması ve tüm bunlara karşın d200 ile aynı fiyata satılması nedeniyle cazip bir kameradır .

Ama 40D , d200 kadar gelişmiş makinelere ihtiyacınız var mı sorusunu iyi düşünün . Kullanmayı öğrenirsiniz, fotoğraf makinesini kullanma diye bir şey yok , fotoğraf çekim tekniğini öğrenme diye bir şey var. Yani fotoğraf sanatını öğrenmeye çalışacaksınız aslında.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 13:48 - İp: 81.***.**7.49
cedric55
cedric55 (üye)
Samsun / Amatör

buffalo 40d hakkında hiçbir bilgim yok öncelikle.yalnız d200 de programlanmış otomatik modu var diye biliyorum.sanırım sizin 'p' den kastınız bu.ve bu modda sanırım ayarları makina kendi yapıyo yani shutter ve diyafram ayarlarını.bende mantıken şöyle düşünüyorum.sıkıldığım anlarda p modda kullanarak ve deneme yanılma yaparak öğrenebileceğimi umut ediyorum.birde 4od nin lcd ekranının çok kalitesiz olduğunu duydum.sanırım sizlerin inceleme fırsatınız olmuştur

Tarih: 30 Mayıs 2008, 14:10 - İp: 88.***.**4.11
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

P modunda diyafram ve enstantane makine tarafındansaptanır.Bunun dışında başta ISO olmak üzere AF yöntemi, metrajlama yöntemi gibi tüm parametreler, kullanıcı tarafından girilir..P modunun otomatik moddan farkı budur.
40D kullanan arkadaşlarımın makinelerini incelediğimde LCD ekranın kalitsiz olduğunu hüç de düşünmemştim..

Tarih: 30 Mayıs 2008, 16:10 - İp: 88.***.**9.140
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

cedric55 , P ve FullAuto mod ayrı şeyler .

40D nin LCD ekranını inceledim evet, bende 40d var çünkü . :D
Kalitesiz olduğunu söyleyemem, 3'' 230 000 piksellik ekran işte.

D300 ve A700 ünki kadar iyi değil ama d200 ünkinden kötü de değil ,aksine daha büyük .

Tarih: 30 Mayıs 2008, 17:05 - İp: 81.***.**7.49
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

yalan olmasın dpreview olabilir letsgodigital olabilir yabancı bir sitede lcd ekranları kıyaslamışlardı...D300 ile 40D nin tabiki,görüntünün yakınlaştırılması , çok renkli görüntü vs gibi teknikler ile ama sonuç olarak d300 bariz ilerdeydi,bakayım bulabilirsem yazıyı editler link'i koyarım...
Konuya dönersek yakın zamanda D200 kullandım,oldukça iyi makina ama 40d ile kıyaslanmamalı,aralarında 2 kat fiyat farkı var,kalite farkının da 2 kat olduğunu düşünmesemde alacak olsam 40d alırdım.D300 ile kıyaslanması gereken bir makine 40d...

Tarih: 30 Mayıs 2008, 18:29 - İp: 81.***.**8.160
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bence kesinlikle 40D. CAnon 40D size kesinlikle D200 den daha fazla olanak sağlayacaktır. Doğrudur 40D nin LCD ekran görüntüsü eleştirliyor ancak bu LCD kalitesizliğinden değil de yazılımsal bir sorundan kaynaklanıyor galiba. JPG preview modunda zaten 3X küçültülerek gösteriliyor ve büyütülünce limite dayanıyor. Liveview de ise büyütülünce LCD den bir sorunla karşılaşılmıyor. Bilemiyorum ama sorun belki ileride firmware ile düzeltilebilir. Ayrıca çekim hızı, cmos sensorun iso yönetimi vs. bir çok özelliği D200 den çok ileride.

D200 ya da 40D değil ama D300 ağır kaçar mı sorusuna ben "evet ağır kaçar" diyeceğim. Bence D300 çok iyi ama fiyatı da yüksek dolayısıyla bence bir amatörün alacağı uç makina. Bu makinayı alacak kişilerin belli bir bilgi birikimine sahip olması gerekir diye düşünüyorum çünkü az para değil.

#t_yaman' tarafından 30.05.2008 21:05:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 20:29 - İp: 85.***.**2.131