placebos
placebos (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Mı? D200 Mü?

arkadaşlar yabancı bir sitede d90la d200 arasında 40 dolarlık bir fark var,d200 daha pahalı ancak bildiğim kadarıyla d200 daha profesyonellere yönelik bir makina arada fiyat farkı yok denecek kadar düşük sizce hangisini almak daha mantıklı? artıları eksileri nelerdir?

Tarih: 22 Temmuz 2009, 00:29 - İp: 92.***.**9.168
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

bence d90 almalısın daha yeni teknoloji daha iyi görüntü kaltiesi çünkü yeni sensör videoda çekiyor .. belki d200 ergonomi açısından daha güzel olabilir ama d90 daha mantıklı gibi gözüküyor ..

Tarih: 22 Temmuz 2009, 01:57 - İp: 88.***.**2.19
placebos
placebos (üye)
İstanbul / Amatör

haklısın hem slr ye yeni geçicek biri olarak giriş seviyesi makinelerle başlamak en mantıklısı, giriş seviyesi makineleri tam öğrendiğim zaman orta seviyeye geçerim zaten öğrenciyim daha işe başlayınca d300de alırım d700de

Tarih: 22 Temmuz 2009, 04:04 - İp: 92.***.**9.168
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

D90 giriş seviyesi değil....

Tarih: 22 Temmuz 2009, 09:39 - İp: 96.***.**9.175
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

bencede en mantıklısını yapmış olursun ... şu an d90 alıp memnun olmayan insan duymadım herkes çok memnun makinadan eğer ilerdede D700'e geçersen şimdiden FF uyumlu objektifler alırsın (biraz pahalıdır ama çok kalitelidir) sonra ilerdede sadece bodyi değiştirirsin .. bence d90 çok spesifik özellikler istemeyen bir insan için çok uzun süre gidebilecek bir makina

Tarih: 22 Temmuz 2009, 11:48 - İp: 88.***.**7.55
deskjet007
deskjet007 (üye)
İstanbul / Amatör

Bence fotoğraf makineleri fotoğraf çekmek içindir, video kameralar video çekmek içindir. Video da çekiyor diye D90 tercih edecekseniz haklısınız. Ama "ben iyi bir fotoğraf makinesi istiyorum, fotoğraf çekeceğim" derseniz her ne kadar D90 da sizi fazlasıyla tatmin edecek olsa da ben olsam D200'ü tercih ederdim hiç düşünmeden. (amaç fotoğraf ise). Aslında vereceğiniz karar makinenizle ne yapmak istediğinize bağlı... Turistik gezilerde çok güzel olur D90. Hatta süper olur.
Bir de bence elektronik bir cihaza asıl işi haricinde ne kadar fazla ekstra işlev entegre etmeye çalışırsanız performansta bunun negatif etkilerini görmek olasıdır diye düşünmüşümdür hep. Mesela bir cep telefonu var; çift sim kartlı, hem video kamera, hem antenli televizyonu var, hem radyo/mp3 çalıyor, dışarı da ses veriyor vs... Buna bir de mısır patlatma özelliği ekleseler cepten TV seyrederken mısır da yerdik. D90'ı hor görmüyorum, çok iyi bir makine ama bence "fotoğraf çekeceksen" tek işi "fotoğraf çekmek" olan solid bir fotoğraf makinesi al derim. Video çekmek istersen video kamera kullanırsın. D90 biraz commercial bir cihaz havasında bence.
Saygılar.

#deskjet007' tarafından 22.07.2009 16:35:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Temmuz 2009, 16:28 - İp: 88.***.**1.184
placebos
placebos (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle ilgilenip yazan arkadaşların hepsine teşekkür ederim.. yaşım 20 şimdiye kadar hayatımda çektiğim video sayısı 5i 10u geçmez video çekmeyi hiç sevmem d90ı alırsam video için almam kesinlikle. amacım fotograf çekmek hatıra olarak saklamak için de değil sadece güzel kaliteli fotograflar çekmek istiyorum, bu parayı d200 daha çok hakediyor gibi geldi ama daha slr makineyle çektiğim fotoğraf sayısı 50yi geçmez çevremde amatör olarak ilgilenen 30 40 yıldır bu işin içinde olan abilerim var onlara sorsam d200 derler çünkü daha profesyonel düzeydedir ama ben daha öğrenmeye çalışıyorum onun için fazla gelir diye düşünüyorum, bi de yurtdışı fiyatlarına baktım d90 1140$ bi de pentax K10d var o da 550$ o daha mantıklı geldi açıkçası burda marka fanatizmi yapıp da iki kat fiyat ödemek istemiyorum öğrenciyim daha. okuduğum yorumlara göre K10D canon 40D ve nikon D200e kafa tutacak seviyede bir makina hem de su ve toz geçirmez bi gövdesi var şimdilik pentaxta karar kıldım. yine de değerli yorumlarınızı dikkate alıcam yanlış anlaşılmasın saygılarımla...

Tarih: 22 Temmuz 2009, 17:37 - İp: 92.***.**9.168
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

k10d güzel seçim ztn k-7 çıktığından beri k20d ve k10d nin fiyatları düştü şu an bence fiyat performans açısından en üst seviyeye ulaşmış durumda insanlarıda baya cezbedio açıkçası .. ayrıca benim d90nı sööleme tercihim video değil yeni cmos kullanmasıdır ve ne olursa olsun yeni teknoloji makina video benide pek ilgilendiren bişi değil fakat artık her makinada video var bu gerçeği kabul etmek gerek .. ben pentax k20d kullanıyorum ve fiyatına göre mükemmel işler çıkarıyor bence

Tarih: 23 Temmuz 2009, 03:49 - İp: 88.***.**7.55
pirmes
pirmes (üye)
İzmir / Amatör

@paperman

D90 giriş seviyesi değil....

D90 giriş seviyesi bir cihazdır...orta ve üst segmentte hazır ve auto modlar bulunmaz....

Tarih: 24 Temmuz 2009, 22:47 - İp: 85.***.**9.117
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasım simdi dediklerimden alınmanı istemem..

ama
d90la d200 arasındaki farkı anlamazsın bile..
ayrıca d90 giriş seviyesi falan degil..
suanda d200dende daha iyi bir makine.hatta fotograf kalitesi olarak cok daha ileri..
d90 alsan omrun boyunca baska bir makine almaya gerek duymazsın, neyı nekadar ogrenırsen ogren..
ne kadar ustalasırsan ugras..
bunuda anlamıyorum zaten giriş seviyesiyle baslarım az ogrenınce ileri seviyeye gecerim falan..
fotografı fotografcı ceker. senin alacagın makine hangisi olursa olsun yaptıgın sey suanda paranı sokaga atmak baska bişey degil.

alınmanı istemem demiştim,ama birazcık alınsanda ıyı olur..

Tarih: 25 Temmuz 2009, 00:20 - İp: 83.***.**2.135
placebos
placebos (üye)
İstanbul / Amatör

sözüm sana gaijin: tamam anlamıyo olabilirim şimdiye kadar daha bir profosyonel makinem olmadi ve daha makinem olmamasına rağmen çoğu şeyi öğrendim sorarak araştırarak hep bi merakım vardı ama paramı denkleştirip de alamadım 3 senedir öğrenci olduğum için,makine olmayınca da ilerleyemiyosun kompaktlardan öğreniceğim bişi kalmadı. elime alıp çekmeye başladığım zaman da çok çabuk öğreniceğimi biliyorum eminim de... söylediklerin hoş şeyler değil ben de burda sana laf atıp tartışma başlatabilirim, ama burası birbirimizden bişiler öğrenebileceğimiz bir forum diye düşünüyorum tartışma yeri değil. yine de okuyup yazdığın için teşekkür ederim

Tarih: 25 Temmuz 2009, 00:49 - İp: 92.***.**9.168