bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Chip Dergisi Dslr Foto Puanları

pentax k10d :90
nikon d80:93
canon 30d:86
nikon d40:90
canon 400d:88
sony alpha:80
canon 350d:80
olumps e-400:80
nikon d70s:79

Sadece fotoğraf kalitelerine verilen puanları yazdım...

Bu zamana kadar hiçbir incelemesini dikkate alıp bir şeyini almadım bu derginin ama bu oylama garibime gitti.

Tarih: 10 Haziran 2007, 00:09 - İp: 88.***.**2.148
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

petronius, Muhtemelen 30D yi D200 le kyaslıyorlar. 400D yi ise D80 ve A100 gibi makinelerle kıyaslıyorlardır. Yani kendi sınıflarında gösterdikleri başarıya göre puan vermişlerdir.

Puanlama işini çok doğru bulduğumu söyleyemem. Her makinenin eksisi artısı vardır ama, punlama işi puanlayan kişini bakış açısına kalmıştır. Örneğin, 400D kimilerine göre ufak olmasından dolayı beğenilmiyor ama kimilerine görede ufak olduğu için tercih ediliyor. Bu durumda 400d nin ufak olmasını eksi mi diyeceksiniz yoksa artımı. Puanlama bu durumda yanıltıcı olabiliyor.

Tarih: 10 Haziran 2007, 14:04 - İp: 85.***.**5.158
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Bir PC dergisinde DSLR tesi gördüğüm zaman çok gülüyorum. İşin içinde dijital kelimesi yada teknoloji varya, hemen atlayacaklar. 1,2 Gün nette dolanarak topladıkları bilgilerle güyya insanlara tavsiye verecekler.

Tamamen pazarlama taktiği ve bu konuda çok bilgisiz olan acemi kullanıcıları hedeflemek/avlamak amaçları. Kızıyyorum valla

Tarih: 10 Haziran 2007, 14:11 - İp: 81.***.**1.146
petronius
petronius (üye)
İstanbul / Amatör

tolga anladım ama işte asıl sorun bunu alt alta yazınca insanlar d80in 30dden daha kötü fotograf çektiğini düşüneceklerdir.
bence çok ama çok yalnış bir durum bu makineye puan verme. birde dediğim gibi 100 puandan başlıyor ve bu neye göre değişiyor.

bence bu tür bir durum anlamsız dediğin çok doğru birini eksisi bazıları için bir artı olabiliyor bunu gözardı etmemek gerek.

Tarih: 10 Haziran 2007, 14:21 - İp: 85.***.**0.27
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Asıl komiklik burada yatıyor arkadaşlar...Şuna iyi bakın

SIRALAMADA 1000 EURO VE ALTI DSLR MAKİNELERİ YAZIYOR

Canon 30d'yi ve nikon d80'i 1000 euronun altında satan yer varmış

#bisquit' tarafından 10.06.2007 14:38:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2007, 14:23 - İp: 88.***.**1.133
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

O incelemeleri yapan arkadaşları bu foruma devet ettim. Umarım gerekli açıklamaları onlar yaparlar.

Belki 1000 eurodan ucuza satılan 30d'yi bulmanın sırrını verirler

Tarih: 10 Haziran 2007, 14:31 - İp: 88.***.**1.133
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Tam komedi, en kötü body sahibi olan 400d ergonomide en yüksek puanı alıyor.
Donanım fukarısı bir kamera olan D40 D80 ile aynı puanı alıyor, donanım konusunda, AF motoru bile yok oysa.

Samsungun pentaxla aynı vasıflara sahip kamerası ondan daha az puan donanım konusunda.

Seri çekim yapamayan D40 yine çok yüksek puan alıyor...
Pil ömürleri makinelerin kullanım klavulzlarında yazılanlarla sınırlı.
IS,toz, önleme, DRgibi özelliklere sahip A100 yine donanım özelliklerinde son sıraya atılıyor.

Evet işin en komik yanı bunların bir kısmının 1000 dolar altında satılmıyor olması.

Tarih: 10 Haziran 2007, 14:47 - İp: 85.***.**3.78
petronius
petronius (üye)
İstanbul / Amatör

k10d ile gx10 arasında donanım ve özellikteki 6 puanlık fark neden olmuş acaba.

bu arada body fiyatlarını esas almışlar galiba.

#petronius' tarafından 10.06.2007 14:57:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2007, 14:52 - İp: 85.***.**4.115
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

bunların donanımdan kastetdikleri

deri koltuk sunroof felam mı

d80 gibi vizöründe grid çizgilerine kadar her bir şey olan bir makinaya neden az puan vermişler

ben bu teste gülerim....gülerkende ağzımı kullanmam...başka bir yerimle gülerim..o güldüğüm yeride burda söyleyemem ayıp olur

gidin dvd test edin siz....en çok parayı veren firmayı birinci seçin...

siz kim.....dslr kim

fotografçılık konusunda zerre fikir sahibi olmadan...içinde iki lcd bi entegre var diye almayın kardeşim o güzel makineleri elinize

Tarih: 10 Haziran 2007, 15:28 - İp: 88.***.**7.251
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Evet arkadaşlar Canon'un ve sony'in hiç haketmediği puan aldıgını söyleyince fanatik olduk.. Ayrıca samsung ile pentax'ın aynı makne oldugunu belirtince yine fanatik olduk ki benim bildiğim fanatiklik sadece bir makineyi savunmaktır...

CHİP DERGİSİNİN CEVABI GELDİ ARKADAŞLAR...

Fiyat konusunda hata olabilir Ptesi günü konuyla ilgileneceğim. Bunun dışında DSLR makineleri profesyonel anlamda karşılaştırmalı teste tutacak donanıma sahip olmadığımız için o listeyi Alman CHIP'inden alıyoruz. Yazdıklarınıza ve kullandığınız dile bakılırsa fanatiklik yapan biz değiliz gibime geliyor. Bu arada Almanya'daki test laboratuarında kullanılan ölçüm cihazları arasında 100.000 Euro'nun üzerinde olanlar var. Yani Noise gibi önemli bir konuda bahsettiğiniz sitedeki incelemede yer alan "Makinanın gürültü (noise) performansını ben oldukça iyi buldum." şeklinde bir yaklaşım değil bilimsel veriler söz konusu. Bunu da genel bilgi olarak vereyim. Ayrıca bizi iddialı söylemlerle ikna turlarına davet ediyorsunuz ama adınızı bağışlayın da karşımızda kim var bilelim sayın bisquit. Bahsettiğiniz sitede ürün incelemelerde 1. tekil şahıs kullanılmış fakat incelemeyi kimin yaptığına dair bir bilgiye rastlayamadım hatta site iletişim bölümünde de isim yok. Her halükarda biz 10 yıldır buradayız zaman ayırıp dergiye uğrarsanız ya da düzgün bir e-posta adresi ve isim verirseniz ilgili listenin orjinalini size gösterebilir ya da fakslayabiliriz. Ayrıca test kriterleriyle ilgili detaylı bilgi verebiliriz.

KENDİLERİNE BUYRUN SİTEMİZE GELİN ORADAKİ ARKADAŞLARA BU DEĞERLENDİRMELERİ AÇIKLAYIN DEDİĞİMDE GELEN YAZI BUYDU.
TEST KRİTERLERİYLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİYİ BANA DEĞİL BUYRUN SİZİ TARTIŞTIĞIMIZ FORUMDA YAPALIM DİYE BELİRTTİM. UMARIM SAYIN YETKİLİLER GELİRLER VE AÇIKLAMA YAPARLAR

Tarih: 10 Haziran 2007, 15:49 - İp: 88.***.**1.133
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Editörleri davet ettim siteye. Umarım gelirler..

Tarih: 10 Haziran 2007, 22:15 - İp: 88.***.**1.133