cinarugur78
cinarugur78 (üye)
Ankara / Amatör

Canon Eos-550d Mi? Nikon D90 Mı?

merhaba arkadaşlar ben bu iki makine arasında kaldım.forum sitelerini baya bir inceledim canon ve nikon savaşına dönmüş durumda olay.benim ihtiyacım şu aslında, slr makinemle hem harika kareleri fotoğraflarken hemde makinemle full hd videolar çekmek istiyorum.bu iki makinede bu özelliği taşıyor ama sanırım canon bir adım önde ve yeni bir makine, haliyle teknoloji olarakta önde olduğu kaçınılmaz.kafamı karıştıran durum bu.aslına bakarsanız bende canon-nikon savaşı içindeyim.hangisi daha iyi diye düşünmüyorum değil.canonun yeni bir makine olması 30fps lik full hd bir video özelliği olması canonu,fiyatının 18-105 lensle birlikte uygun olmasıyla nikonu bana daha yakın kılıyor.ama siz üstadlarında fikrini almadan yapamayacağım için bu konuyu tekrar oluyor belki ama yine açıyorum.yorumlarınıza şimdiden çok teşekkür ediyorum.saygılarımla...

Tarih: 2 Haziran 2010, 21:20 - İp: 188.***.**0.100
sertactay
sertactay (üye)
Malatya / Amatör

Ben de bu iki makine arasında kalmıştım,

En sonundada profesyonel ruhlu bir amatör olarak, sonunda bir dslr makineye geçmeye karar verip ayırabileceğim meblağı göz önüne alıp ve internetten geniş çaplı araştırma yapıp
(( karşılaştırma review sitelerinden en iyi 2si Şunlardı http://www.dpreview.com/ ve http://www.dxomark.com/ ))
Nikon D90 almaya karar vermiştim, buna karar vermemdeki en büyük etken de 18-105kit lensi olmuştu, her formatta kullanabileceğim bir lensti,

İlk defa bir dslr makine alacaktım ve uzun bir süre bu makina ve lensle idare edecektim, şahsen benim gibi hobi tutkunu bir amatör için iki makine aşağı yukarı aynı değerdeydi, zaten ikisiyle çekilen fotoğrafları uygun ışık ve koşulları denk getirdiğiniz zaman en usta fotoğrafçılar dahil hangisinin hangi makinadan çıktığını gözle anlayamıyorlar, dolayısıyla fiyat farkına katlanıp spot bir Nikon D90kiti almaya sirkeciye gitmiştim,

1900e hatta taksitle üstüne vade farkı ekleyip tam alacaktım....

Elinizde canon 550d de varmı görebilirmiyim dedim,

adam da var tabi hatta bana sorarsanız bunu alın dedi, getirdi inceledim, nikonla aralarında bariz bir ağırlık farkı vardı, kullandığım o kompakt makinelerden sonra o body bana fazla gelecek heralde diye geçirdim bian aklımdan, ve canon 550d için 1550 dedi, aradaki 350 lik fark bana cazip geldi, 18-55le biraz kendimi geliştirip memnunkalırsam ve ilerletmeyi düşünürsem bi 70 300 tarzı lens alarak devam ederim diye düşünerek ani bir kararla,

D90 almaya geldiğim yerden Canon 550D alarak çıktım

Ben de artık bir canoncuyum

Verdiğim siteleri dikkatle incelerseniz ve daha farklı kaynaklardan araştırırsanız verisel anlamda size yol gösterebilir fikir verebilir...

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

Tarih: 3 Haziran 2010, 01:12 - İp: 88.***.**8.131
sertactay
sertactay (üye)
Malatya / Amatör

Ayrıca ben bu makinayı alırken orada bulunan ve yıllarını bu işe vermiş profesyonel yani bu işten para kazanan bir sütüdyo fotoğrafçısı bu makinanın video çekim özelliği var fakat pek fazla çekmezseniz iyi olur demesi aklımda hemen şimşeklerle birlikte soru işaretlerini çakmıştı, çünkü şimdiyekadar böyle birşey duymamıştım, şimdi internetime kavuşmanın heycanıyla bu konuyu araştıracağım, fakat benim amacım zaten uzun kayıtlar ve yoğunlukla video çekimi değil, fakat kimi zaman ailemle birlikteyken önemli anları kayıt edebilmek veyahut rastladığım bir doğa olayını kaydedebilmekti, size de tavsiyem sadece video özelliği için değil fotoğrafçılık için bu makineleri tercih etmenizdir.

Ayrıca şunu da belirteyim makinamı spot olarakmı yoksa garantilimi alma fikrini, alacağım dükkanı, ve bu iki modeli, o karar verişim gibi ani olarak değil çok detaylı düşünerek ve sirkeciyi baştan sona gezip bütün dükkanlarda bir miktar muhabbet ederek, seçtiğim dükkanı da internet yorumlarından kendim kararr verdim, size tavsiyem siz de bu konularda titiz olun rastgele karar vermeyin,

Ama makine konusundaysa anlattığım gibi bende ipin ucunda bir şekilde o an hangisi kafama yattıysa karar vererek aldım

Tarih: 3 Haziran 2010, 01:32 - İp: 88.***.**8.131
cinarugur78
cinarugur78 (üye)
Ankara / Amatör

sertac bey değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.gerçekten çok işime yarayacak.linkini verdiğiniz siteyide detaylı inceleyeceğim.benimde aklımda hep canon var ama sizinki gibi bir olay yaşamadığım takdirde.çok teşekkürler tekrar.saygılarımla...

Tarih: 3 Haziran 2010, 16:23 - İp: 78.***.**1.78
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Konu APSC yani Full frame olmayan DSLR satın almak kapsamında olduğu takdirde ;

Eğer çok uzun müddet kit lensi ile kullanacaksanız ( EFS 18-55is), ve daha iyi bir lens peşine düşmeyecekseniz. kesinlikle EOS 550D satın alın ,
baştan iyice düşünün , APSC sensorlu fotoğraf makineniz için sonradan daha iyi bir lens arayacaksanız , kit lensten memnun kalmayacaksanız o zaman kesinlikle Nikon D90 satın alın .

Tarih: 3 Haziran 2010, 18:28 - İp: 85.***.**4.19
kuz984
kuz984 (üye)
İstanbul / Amatör

Bende bu iki makine arasında kalıp d90 18-105 ile karar kılmışken bu gün Hayyam pasajında 550d 17-85 3-5 göbek ötesi denilince aklım karıştı, ama 550d yi 18-55 le önermem bile dedi. Niye dedi Şimdi forumları okudukça canon lensleriyle ilgili şikayetlerin farkına vardım, tam tersi düşünede var.

akkaymaz yorumunuzu bu yüzden anlayamadım, lens kalitesini mi söyeledniz çünkü bende ileride hem geniş açı hemde tele alırım diye düşünüyorum. Biraz açıklarsınız bende faydalanmış olurum.

sertacay malaytadan gelip sirkeciyi fethetmişsiniz ben bizin fiyatları bulamadım doğrusu. buraya yazmak reklama girerde özelden dükkanın adını yazarmısınız?

cınarugur78 kolay gelsin

Tarih: 5 Haziran 2010, 00:43 - İp: 95.***.**5.87
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"Eğer çok uzun müddet kit lensi ile kullanacaksanız ( EFS 18-55is), ve daha iyi bir lens peşine düşmeyecekseniz. kesinlikle EOS 550D satın alın"

Sayın Akkaymaz , yazma sebebinizi bilmiyorum ama bu teşhise katılmam mümkün değil - hatta tersini düşünüyorum .

550D, 18 Mpixel . Sizin 18 Mp hakkını verebilmek için serinin en kaliteli lenslerine ihtiyacınız var. Tüm testlerde yazılıp söylenen de bu. Bir süre önce de Canon 550D ve diffraksiyon limitleri ile ilgili yazımda değinmiştim aynı konuya .

İsteyen alsın tabi ama ben derim ki , kit lense takılıp kalacaksanız ( hele hele serinin en zayıfı 18-55mm ) Canon 550D almayın zira hayatta 18Mp kalitesinde görüntü alamayacaksınız.

Tarih: 5 Haziran 2010, 05:42 - İp: 96.***.**4.180
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir de ilave yapayım.....Sirkeci esnafının ( veya Mediamarkt'ta 1 ay önce işe başlamış satıcının ) tavsiyesine uyarak DSLR alacaksanız vay halinize . Adam stoğunda fazladan ne varsa, hangisinde fazla kar ediyorsa ( veya hangisinde müşteriye sıfır diye "refurbished/yenilenmiş veya demo " makinayı kakalayabilirse ) elbet onu tavsiye edecek.

Kendi ödevinizi kendiniz yapacaksınız . Ingilizce filan ama D90 ile 550D kıyaslama testi aşağıda ...

TIKLAYIN

Testle uğraşmayayım derseniz en ciddi kaynak olarak kabul ettiğimiz dpreview'ın değerlendirme notlarına bakın - boşverin Sirkeci esnafını

URL=http://img130.imageshack.us/i/550d.jpg/]

[/URL]

[/IMG

88/100 'e denk geliyor D90 ....

Benim için ergonomi ve kullanım kolaylığı ( çift kumanda tekerleği , gövde üzerinde fazladan 3-5 kontrol düğmesi - Canon gibi her ayar için ekrandan menüye girmeyi gerektirmemesi - ilave üst kontrol ekranı ) D90 tercih etmem için yeterli sebep. Nikon ile gelen kit lenslerin de Canon kitlerinden iyi olduğu da çoğu kişi tarafından kabul ediliyor.

18Mp'nin ,1080p videonun önemine inanan da buyursun 550D alsın .

#paperman' tarafından 05.06.2010 11:25:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2010, 09:33 - İp: 96.***.**4.180
cinarugur78
cinarugur78 (üye)
Ankara / Amatör

merhaba paperman cevabınız beni ikna etti aslında nikon almam yönünde.ben sadece şunu öğrenmek istiyorum.benim makinem videoda çeksin istediğim için beni canona yönelten özelliklerden birisi bu,diğeride yeni teknoloji olmasıydı aslında.sorum şu nikondaki video çekim kalitesi canona göre beni tatmin edermi ve nikonun kullandığı işlemci teknolojisi canona cevap verebilirmi.bu soruların cevabı evet ise tercihim nikon olacaktır.ama hayır olursa canonu 18-135 lensle tercih edeceğim.bu lensle görüntülerim 18-55 göre daha tatmim edici olur heralde.cevabınız için tekrar teşekkür ederim..

Tarih: 5 Haziran 2010, 14:56 - İp: 188.***.**3.54
kuz984
kuz984 (üye)
İstanbul / Amatör

cınarugur78 kusura bakma dahil oluyorum ama aynı ikilemi yaşadığım ve aynı aynı aynı konuyu açmak istemedim.

Paperman verdiğiniz karşılaştırma sitesi sadece ingilizce değil üstüne ciddi teknik bilgi gerektiyor anlamak için, keşke o düzeyde bilgim olsa.

Ayrıca sirkeci esnafı için söylediklerinizde çok haklısınız, ama dün "550d için boşver mp yi iso değerine bak" dediğinde biraz aklım karıştı, gece ve flaşsız çekmeyi sevdiğimi hatırlayınca acaba mı dedim. birde 550 d yi 17-85 le önerdi. Benim aklıma ve gönlüme yatan d90 18-105 iken yine dalgalandım.

Tarih: 5 Haziran 2010, 15:55 - İp: 78.***.**3.27
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

550D yi 17-85 ile onermesi zaten elinde kalan 17-85 leri tuketmek istediginiz gosteriyor.Bitti bu lensin vadesi artik,yeni 15-85 cikti verseya onunla birlikte!Burda Japonyada inan 200 dolara kadar dustu 2.elde 17-85.Biliyo kurtlar bunu ve nasil kakalarim diye hemen kite sokuveriyorlar yada tavsiye oluveriyo!
Birde yok D90 agirmis falan,acemilerin muhabbetidir bu agirlik meselesi yoksa bilen bilir agirlik,sabit ve titresimsiz tok cekimlerde aranan bir ozelliktir.D300S mesela cok guzel bir ornektir.Ilaveten menu ve kolaylik tuslari zenginligi ileri asamada gerek duyulacak ozelliklerdir ki bunu burada tartisan cok az kisi anlayabilir diye dusunuyorum.
D90 ve 18-105 cok ozel ve gozden kacan bir kombinasyondur aba gore.Nikkor 16-85VR tabiki teknik ozellikleri ile daha iyi bir lens ancak beklentiler ne derecede ise artik oda sizin tercihinize kalmis.550D alicaksanda yeni 18-135 lens biraz daha 18MP nin hakkini verecek sekilde ayarlanmasi itibari ile ucuz bir alternatif olabilir diye dusunuyorum 15^85 ile kiyaslarsak ki ben kiyaslamam!!!.
Son sozum eger bekleyebilirsen D90 in yenisi yakindir cikmaya.En fazla 2 ayi var!!!

#ozansan' tarafından 05.06.2010 16:44:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2010, 16:37 - İp: 221.***.**6.23