cinarugur78
cinarugur78 (üye)
Ankara / Amatör

Canon Eos-550d Mi? Nikon D90 Mı?

merhaba arkadaşlar ben bu iki makine arasında kaldım.forum sitelerini baya bir inceledim canon ve nikon savaşına dönmüş durumda olay.benim ihtiyacım şu aslında, slr makinemle hem harika kareleri fotoğraflarken hemde makinemle full hd videolar çekmek istiyorum.bu iki makinede bu özelliği taşıyor ama sanırım canon bir adım önde ve yeni bir makine, haliyle teknoloji olarakta önde olduğu kaçınılmaz.kafamı karıştıran durum bu.aslına bakarsanız bende canon-nikon savaşı içindeyim.hangisi daha iyi diye düşünmüyorum değil.canonun yeni bir makine olması 30fps lik full hd bir video özelliği olması canonu,fiyatının 18-105 lensle birlikte uygun olmasıyla nikonu bana daha yakın kılıyor.ama siz üstadlarında fikrini almadan yapamayacağım için bu konuyu tekrar oluyor belki ama yine açıyorum.yorumlarınıza şimdiden çok teşekkür ediyorum.saygılarımla...

Tarih: 2 Haziran 2010, 21:20 - İp: 188.***.**0.100
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

matematiksel beyin yapısna sahip olanlar Canon satın alıyor , sözel beyin yapısına sahip olanlar Nikon satın alıyor.

Çok bilimsel bir açıklama olmuş. Beyinsizler de diğer markaları alıyor herhalde

Tarih: 14 Ekim 2010, 13:25 - İp: 213.***.**5.242
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

matematiksel beyin yapısna sahip olanlar Canon satın alıyor , sözel beyin yapısına sahip olanlar Nikon satın alıyor.

bi de bunun, "profesyonelin tercihi canon ya da nikondur" versiyonu var.

Tarih: 14 Ekim 2010, 13:35 - İp: 92.***.**9.73
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

550d kullanıyorum, görüntü kalitesinde çok fazla fark olacağını sanmam, ama d90 daha kaliteli bir gövde ve daha iyi ele oturuyor... benim amacım bir gün 5d mark II filan almak olduğu için canon u tercih ettim, lens biriktirmek için...

ama 5d gibi bir efsanesi olmasaydı canon un , kesinlikle gider d90 alırdım...

selamlar...

Tarih: 15 Ekim 2010, 00:48 - İp: 46.***.**5.189
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bitpire eşit agırlıkcılar var onalr alıyordur diger markaları :D

Tarih: 15 Ekim 2010, 01:14 - İp: 92.***.**0.150
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

matematiksel beyin yapısna sahip olanlar Canon satın alıyor , sözel beyin yapısına sahip olanlar Nikon satın alıyor

Bu lafı yumurtlayanın ne matematiksel beyin yapısına ne de sözel beyin yapısına sahip olduğunu düşünüyorum, artık geriye hangisi kalmışsa, o beyin yapısına sahip olduğunu düşünüyorum.

Tarih: 15 Ekim 2010, 04:14 - İp: 88.***.**3.57
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

benim edebiyat öğretmeni arkadaşım şuan 1D mark III kullanıyor

ben de Türkçe öğretmeni olacağım inşallah...

sayısalla ne alakası var , bu ne komik bir söz

Tarih: 19 Ekim 2010, 13:33 - İp: 88.***.**2.29
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

"Canon fotoğrafta sonuca yani çıktının imaj kalitesine ,
Nikon ise fotoğrafta yönteme çekim sırasında kullanılacak yöntem ve kullanım kolaylıklarına önem veriyor"

Buraktim sayisali,sozeli,esit agirlikli tartismasini,yukaridaki yorumu nasil cikardiniz ve boyle bir sonuca nasil vardiniz gercekten ogrenmek istiyorum.Birinin ciktisi caya USAK seker fabrikasi sekeri katarak,digeride Eskisehir Seker fabrikasininkini kullanarak piyasaya suruyo ise mesela diyelim,mesela,sayisal agirliklida kafasi basan insanlarin ve sozel agirlikta kafasi basanlarin tercihleri ne sekilde degisir!!!Gel cik isin icinden cikabilirsen...
Isin ciddi yorumu ,Compact kameralar icin Canonlarin ciktilarda daha canli ve farkli renk tonlarini tercih ettiklerini biliyorum ancak DSLR olayina gelince zaten esas olay RAW dosyalari ve bunlarin islenmesidir ve buda kisinin tercihine gore degisir.O yuzden boyle bir laf etmek cok havada kalan ve gercekleri ifade etmeyen bir soylemdir diye dusunuyorum...

Tarih: 19 Ekim 2010, 15:11 - İp: 221.***.**6.23
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Doğru bir de bu var. Hem imaj kalitesi iyi hem de kullanımı kolay bir makine üretmeye teknolojileri yetmiyor herhalde, birinden birini tercih etmek durumunda kalıyorlar.

Tarih: 19 Ekim 2010, 16:26 - İp: 213.***.**5.242
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın ozansan kısaca yazınca pek anlaşılır olmadığımın farkındayım.
İnsanlar bir karara genelde ya sözel ( sağ beyin) yada sayısal (sol beyin) ile varırlar.
sağ beyin sözel ve duygusal çalışır, olayın süreci ile sonucundan daha fazla ilgilenir. Nikon DSLR'lerin işlevsel özellikleri daha iyidir . kullanım sürecini düşünen nikon almaya karar verir.

sol beyin matematiksel çalışır , süreç ile değil sonuca bakıp karar verir , ayni fiyattaki Canon DSLR'LERİN ÜRETTİĞİ İMAJ KALİTESİ DAHA iYİDİR. Canon satın almaya karar verir.

yine kısaca anlatırsak ;
pazarlama taktikleri ve toplum yönlendirmeleri psikolojik temellere dayanır .
insanlar sloganlar , şartlandırmalar , yanıltmalar ve benzeri tekniklerle ile satın almaya zorlanır.

Hürmetler.

#akkaymaz' tarafından 20.10.2010 01:05:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2010, 00:53 - İp: 94.***.**5.247
dreamoftruth
dreamoftruth (üye)
Çanakkale / Amatör

merhaba arkadaslar. bu ıkı makınenın fıyat farkından dolayı yorumunuzu ısteyecektım. gold'da 550d 18-85 kıt lens ıle 1770 d90 18-105 vr lens ıle 2350. özellık olarak d90 daha on planda vıdeo harıc ama arada da 700 tl gıbı bır fark var. sızce hangısını almak daha mantıklı ? sımdıden sagolun.

Tarih: 21 Kasım 2011, 20:17 - İp: 78.***.**6.224