cinarugur78
cinarugur78 (üye)
Ankara / Amatör

Canon Eos-550d Mi? Nikon D90 Mı?

merhaba arkadaşlar ben bu iki makine arasında kaldım.forum sitelerini baya bir inceledim canon ve nikon savaşına dönmüş durumda olay.benim ihtiyacım şu aslında, slr makinemle hem harika kareleri fotoğraflarken hemde makinemle full hd videolar çekmek istiyorum.bu iki makinede bu özelliği taşıyor ama sanırım canon bir adım önde ve yeni bir makine, haliyle teknoloji olarakta önde olduğu kaçınılmaz.kafamı karıştıran durum bu.aslına bakarsanız bende canon-nikon savaşı içindeyim.hangisi daha iyi diye düşünmüyorum değil.canonun yeni bir makine olması 30fps lik full hd bir video özelliği olması canonu,fiyatının 18-105 lensle birlikte uygun olmasıyla nikonu bana daha yakın kılıyor.ama siz üstadlarında fikrini almadan yapamayacağım için bu konuyu tekrar oluyor belki ama yine açıyorum.yorumlarınıza şimdiden çok teşekkür ediyorum.saygılarımla...

Tarih: 2 Haziran 2010, 21:20 - İp: 188.***.**0.100
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çınarugur78 , makinan ile fotoğraf çekip arada bir aile,arkadaş,seyahat videosu çekeceksen D90'ın 720p videosu yeter de artar . Video olayı zaten ilginç - insan çekmesine çekiyor da iş seyretmeye gelince 1 kere seyredip bir kenara atıyor .

Ciddi ciddi video kullanıp,kısa film filan çekeceğim diyorsan herhalde 1020p Canon550D daha iyidir.

Kuz984 , maalesef Ingilizce^den başka kaynak yok . Ama testin tamamında Nikon D90'ın özelliklerinin fazlalığı anlatılıyor . 550D'nin üstün yönleri 18Mp , 1020p video,1 stop daha yüksek ISO kabiliyeti (işe yaramayan), daha iyi liveview ( o da gereksiz ) .

2 yıllık D90'ın çoğu özelliğinin hala 550D'de olmadığını , olanların da aynı işi göremediği ve değerlendirme puanları ortada.

Bir konunun tekrar üzerinde durayım .Ozansan da yazdığım ergonomi/ilave kontrol butonları/2 tekerlek/üst ekran faydasına çok kısa değinerek, şimdi anlamasanız da sonradan anlarsınız diye yorumlayacağım şekilde onaylamış . Iddia ediyorum ki en önemli avantaj budur . Fotoğrafçının konsantrasyonunu her ayar için LCD ekrandan menüye girmek kadar bozan ,sıkan başka şey düşünemiyorum .

Tarih: 5 Haziran 2010, 20:11 - İp: 96.***.**4.180
cinarugur78
cinarugur78 (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim paperman.bana aktardığınız bilgiler gerçekten işime yaradı.sanırım fikrim değişti ve Nikon d90 alacağım.tekrar teşekkür ederim.son bir soru nikon d90 ın üst modeli ne zaman çıkar sizce?

Tarih: 5 Haziran 2010, 21:10 - İp: 188.***.**9.135
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon genelde yeni modelleri yaz aylarında ilk defa resmi olarak duyurup (ondan öncesi sadece söylenti sayılıyor ) , Eylül sonu yapılan Photokina fuarında tanıtımını yapıyor . Piyasada makinaları da 1 ay sonra filan görmeye başlıyorsunuz . Benim tahminim Kasım'dan önce Turkiye'ye gelmeyeceği .

Ilk çıktığında da piyasayı yoklama bakımından bir kaç yüz $ yukarıdan fiyatlanıyor - ne tutturabiliriz bir bakalım deniyor . Genelde de bir kaç ay sonrasında D90 tarzı bir model $100-200 ucuzlayabiliyor . Yani 2011 ilkbaharından önce aldığınız durumda çarpılmış olma ihtimaliniz yüksek .

O sebeple beklemeye değmez diyorum .

Tarih: 5 Haziran 2010, 21:29 - İp: 96.***.**4.180
kuz984
kuz984 (üye)
İstanbul / Amatör

Bende çok beklemek istemiyorum. Aklıma şu soru gelmiyor değil. Neyi eksik, ne ilave olabilir yeni D90 + ya. Benim dijitali öğrenme süremden hızlı eskiyemez herhalde.
Cevaplarınız için çok teşekkürler

Tarih: 5 Haziran 2010, 21:58 - İp: 88.***.**8.62
klom
klom (üye)
Balıkesir / Amatör

akkaymaz bunu niçin söyledin nikonun objektifleri daha ı iyi veya daha mı ucuz

Tarih: 6 Ekim 2010, 16:39 - İp: 88.***.**9.10
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

sayın arkadaşım klom kısa yazınca anlatamamışım ,
DSLR satın alan herkes sonradan lens satın almak istiyor zaten DSLR olmasının amacıda bu .
Canon 18 Mpixel DSLR satıyor , bu rezulusyonu karsılayacak kalitede L serisi kırmızı çizgili canon lensler servet fiyatla ile satılıyor,
en azından EFS 15-85 is lens dahi satın alsanız fiyatı fotoğraf makinesi fiyatına .
demekki canon için lens satın almak biraz pahalı ,
öyle ise 18-55 is kit lense razı olup kullanacaksanız Canon satın alın .
Gelelim Nikon a
Nikon zaten kit lensi olarak 18-105 VR lensi beraber veriyor.
18-105 VR lens APSC sensorda zaten 16M pixeli karşılıyor .
Demekki bu kit lensi ile Nikon satın alan başka lens aramaz.
diyelim ki Nikon için lens satın almak istediniz , APSC için üretilmiş yeni lesnler ile
eski analog zamanından kalmış bütün lensleri D90 kullanabiliyor .
yani lens peşine düşecekseniz kesinlikle nikon satın alın .
Hürmetler .

Tarih: 6 Ekim 2010, 22:40 - İp: 94.***.**5.247
klom
klom (üye)
Balıkesir / Amatör

ya zaten bende nikon d90 ile canon eos 550d arasında kalmış durumdayım beni canon a çeken şey çektiği fotolardaki renklerin daha canlı olması yani öle diolar ama nikona çeken şey ise histogram göstergesi yani ayrı bi ekranda olması o pratiklik sağlıo ama bilmiorum daha karar vermiş değilim ikiside olabilir yani anladığım kadarıyla bu iki makine arasında kalite farkından pek konuşulamaz yan dimi kafa kafaya saygılar...

Tarih: 7 Ekim 2010, 16:19 - İp: 88.***.**8.152
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

sayın klom ;
Canon fotoğrafta sonuca yani çıktının imaj kalitesine ,
Nikon ise fotoğrafta yönteme çekim sırasında kullanılacak yöntem ve kullanım kolaylıklarına önem veriyor .
matematiksel beyin yapısna sahip olanlar Canon satın alıyor , sözel beyin yapısına sahip olanlar Nikon satın alıyor.

Tarih: 10 Ekim 2010, 14:58 - İp: 94.***.**5.247
ertansg
ertansg (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

nikon biraz daha sana yakın ama ben klasiklerden biri olarak SLR ile Vİdeo çekmek bana ters geliyor SLR SLR dir ama video yada HD video foto makinesi ile video çekmek aynı şeyleir veremez ama camcoder neticesi mi SLR netcesimi size yakın buna karar vermeniz önemli

Tarih: 14 Ekim 2010, 01:28 - İp: 217.***.**0.37
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

bugüne kadar kime 550D al dediysem gitti D90 aldı D90+18-105 iyi bir ikili

Tarih: 14 Ekim 2010, 11:12 - İp: 85.***.**3.32