euterpe
euterpe (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 60d Vs 5d Mark İi

Aralarinda cok fark oldugunun farkindayim. Ancak soyle ki; 5000 lira butcem var. 5d yi hayyamda 3900 e buldum. 24-105 gibi genel aci ihtiyaclarima cevap verebilecek bir standart zoom lens istiyorum, ancak onunla birlikte 5600e geliyor. Sinema tv okuyorum. Fotografin yaninda kisa film icin de kullanicam. 60d de iyi bir makina aslinda, o da 18-135le 2500 e geliyor. 60d alicaksam da butcem 3000 lira, yaninda 50 mm 1.8 almayi dusunuyorum. Yeterli olur mu 60d? Govde konusunda hala kararsizim. 5000 lira ile bitse 5d mark ii alicam. 5d mark ii ile kullanabilecegim, 1000 lirayi gecmeyen kaliteli bir lens tavsiyeniz var mi?

#euterpe' tarafından 17.03.2012 20:46:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2012, 20:45 - İp: 95.***.**6.135
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tekrarlıyorum. bu meslegi yapan kac kişide FF makineler var sanıyorsunuz? paperman guzel bir soru sormuştu, üniversitelerde ,fotograf kurslarında egitim veren hocaların kacında FF makineler var?
yok oyle bir dunya, kendimizi kandırmayalım.

hersey ihtiyaclarla ilgilidir. bu arkadas okuldan mezun olur,

"..... ihtiyacımı karsılar mı acaba"

gibi bir sorunun cevabını 3 gün önce kaydoldugu bir forumda aramak yerine kendi kendine verecek seviyeye gelir, "neye ihtiyacı oldugunu" gorur (benim saniyede 10 kare cekmeye ihtiyacım var, benim daha geniş dinamik aralık veren bir makineye ihtiyacım var, benim daha hızlı focus yapan bir makineye ihtiyacım var, benim gerektiginde duvara civi cakabilecegim bir makineye ihtiyacım var (bir dslr + inşaat keseri öneririm buna da mesela en basit çözüm en dogrusudur)), gider 30.000 lira harcar set düzer kendine, sonra isterse hiç kullanmaz evde vitrine koyar hiçbirimizi ilgilendirmez.
kendi ihtiyacını oyle belirlemiş, kendi gereksinimini kendi kararlarıyla karsılamıstır.

haa gereksinim diyoruz, evet belki egosunu tatmin etme gereksinimi duyar ve gider daha pahalısını alır. ona da kimse karısamaz.
niye onu aldın sen kullanamazsın onu diyemez.
kendi bilgisi kendi tecrubesi, kendi egosu dogrultusunda kendi parasını harcar, makineye yeter ya da yetemez. ihtiyacını akrsılayacak kadar hakim olur ya da daha fazlası gerekli sanacak kadar makineye hükmetkmmketen uzak kalır.buna da kimse laf edemez.

ama baskasının lafıyla ihtiyacı olup olmadıgını bilmedigi, ihtiyacını karsılayıp karsılamayacagını kestiremedigi birşey almasına ben göz yummak istemiyorum.

kendi egonuzu baskası uzerinden tatmine calısırsanız ben YUH derim.
kusura bakmayın.

"... ihtiyacımı karsılar mı" diye soru soran birine tutar 5D onerirseniz kusura bakmayın SACMALIYORSUNUZ demektir. en basit tanımı bu.

öneri veriyorum zannedip sadece boş yere para harcatan insanlara inanamıyorum..
yazık gunah..

steteskop mevzusu da enteresanmış.
en iyi kemancılar da stradivaryus kullanıyor diyelim, peki stradivaryus kullanmayan virtüözler yok mu?
soyle de soralım iyice anlasılsın demek istedigim. birinin virtüöz olması illa ki stradivarius kullanmasını mı gerektirir?

her konservatuar ogrencisi stradivarius mu almaya calısmalı?
3. sınıftan sonra falan?
ama kemanın da kendini göstermesi lazım demeyin aman.

stradi bir simgedir,
ama bu onu herkesin alması gereken, aşagısının kesmeyecegi bir şey yapmaz.

bir türlü fikir birligine varamadıgımız sey bu işte.
bugunun en düşük seviyeli dslr si bile hemen hemen butun ihtiyacları karsılayabilecek, mukemmel sonuclar alınabilecek seviyede.

ama bırakın giriş seviyesini yarı profesyonel modelleri bile begenmeyen kucuk goren bir kitle var.
ben o kitleden, birkac fotograf bekliyorum.

bakın işte fark bu diyen bişeyler. ama yok onlarda asıl portfolyolarını paylasmıyorlar falan filan.

uzun lafın kısası: "yazık gunah"

Tarih: 20 Mart 2012, 21:27 - İp: 78.***.**2.172
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

stradivarius alsın biraz abartı olmuş ama guzel sanatlarda okuyanlarda belli marka kemanları tercih etmek zorunda GAIJIN YOKSA BİM MAĞAZALARINDADA BİR ARA KEMAN GİTAR SATILDI 40 TL YE aynı tınıyı aynı akoru verecek değil herhalde 1000 tl lik kemanla! stradivarius diyorsan bunun fotograf makinesindeki karşılığı herhalde 5d değil phase one hasselbalad hatata daha ust seviyeler olur 5d olmaz!
AMA SONUÇTA HAKLI OLDUĞUN YANLAR DA ÇOK BUTÇE, İHTİYAC VE BİLGİ BİRİKİMİ BU KONUDA KİŞİYİ YÖNLENDİRMELİDİR! ASLINDA cumleyi ihtiyacımı karşılarmı sorusuyla bitiren birisi için 5d şu anda bir iki gömlek yüksek gelir tecrübe vebilgi olarak... arkadaş yanlış anlamasın... portfolya meselesine girmek istemiyorum bu camiada sanatçı olarak isim yapmış köşe başını tutan yarışmalarda fotograf seçimi yapan fotograf sitelerinde hergün günün fotografı ayın fotografında göklere çıkarılan birçok kişi aslında hiç oralarda olmaması gereken kişiler ama yeni bir tartışmaya zemin açmak istemiyorum...

Tarih: 20 Mart 2012, 21:41 - İp: 78.***.**7.149
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

uç örnekler anlamayı kolaylaştırır
orta yolda bulusabildiysek sevindim. benim basından beri bahsettigim bu:

burada tavsiye isteyen arkadaslara faydalı olmak için, onların bilmedigi şeyleri göstermek gerekiyor ki bir faydamıs olsun. yoksa a mı b mi diye yazı tura atmak daha kısa bir cozum.

bu arkadasın 60d ile fazlasıyla memnun olacagını dusunuyorum.

Tarih: 20 Mart 2012, 21:50 - İp: 78.***.**2.172
grumman
grumman (üye)
Van / Doğa Fotoğrafçısı

Sn. euterpe, eminimki şu an diyorsunuz ki lanet olsun nerden sorduk şu mevzuyu. Millet maşallah döktürdü. Biribirine girdi. Forum savaş alanına döndü. Psikolojik savaş başladı.
Sonuçta teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin kamera dediğimiz bu icat aslında karanlık bir kutudan ibarettir. Gerisi teknoloji ve gelişim. Bu geniş icatta şimdilik bir noktaya odaklanacağım.
FF mevzuusu.
Nedir FF?
35 mm. (24x36 mm.)ye eşdeğer sensör oranı. Yani bir standart. Leica tipi film derdi eskiler. Bir amerikan sözü şöyle der: "Big is better" yani büyük her zaman iyidir.
Hatırlatırım.
Bir dönem APS (Advanced Photo System) adlı bir format çıkardılar. Ne oldu? Bizde tutulmadı.

Dijitalde ise Maliyetleri düşürmek için ne yapıldı günümüzde? Sensörler küçültüldü. Hatta çoğu firma radikal bir kararla büyük çarpan oranlı gövdeler üretti.
Sonuç?
Kullandığınız objektifleri gerçek değerinden saptıran kameralar. 1.3, 1.5, 1.6x gibi.

Şimdi ona da bir çözüm buldular.

Fazla Geniş açı çalışmıyorsan sorun yok.
Tele etkisi artar.
Süper 35 etkisi yapar.
v.s. v.s.
Doğru.
Eğer stüdyo fotoğrafçısı değilsen, geniş açılarla fazla uğraşmıyorsan al.

Ama FF sensörün ve fotodiyot teknılojisinin croplu sensörlerden daha iyi veri topladığını unutmamak gerek.

Kaç kişide FF var sorusuna gelince.
Bu konu büyütülmez.
Pro bu işten zaten para kazanıyor, hocalar bu işi çok iyi biliyor ya. E alıyordur onlar zaten. Onları bu işe karıştırmaya gerek var mı. Profesyonel adam para kazananırmış ya bu işten.
O da doğru. Tamam.
Mesela Fethi İzan. Hep FF kullanır. Çünkü işini o görür.

Eğer maliyetleri düşük olsaydı herkes FF tercih ederdi.
Peki 1Ds, 1Ds MARK II'lere ne oldu? Çöpe mi atıldılar acaba.
Hayır. Bir döneme damgalarını vurdular ve hala kullanılmaya devam ediyorlar. Ve temiz ikinci el maliyetleri tahminlerin çok altında.
Araştırın.
Film takmasını bile bilmeyen bir zamanların Türkiyesinden, bu tartışmalara gelmek aslında güzel bir şey. Ama işe çekememezlik, Ego tatmini ya da birilerinin kafasına silah dayamış gibi zorla bunu alıcaksın diye baskı yapıyormuş gibi lanse edilmek hoş değil.Bu kafa bulandırmaktan başka bir işe yaramaz.
Örnek;
Ben çok iyi bir sürücüyüm. arabayı dans ettiriyorum. Yola çıkınca bir de ne göreyim. V12 bir 8.50 bastı geçti beni. E Nerde kaldı benim usta şoförlüğüm? Adamda makina var abi geçer tabi deriz hemen değil mi?

İşte yeni nesil kamera ve teknoloji de budur.

İLERİYİ GÖRMEK lazım. Çünkü ileriyi görmek büyük düşünmektir. Ve ilerisi de FF'dir. Çünkü o bir standarttır. Atası 35 mm.dir. Ama alacak sayısı sınırlıdır. Kabul ediyorum. Bütçe ile sınırlıdır.
Ayrıca, Bu sektörde de ne kadar gelişme olursa olsun. Onlara hayat veren kullanıcılarıdır.

Bakmakla görmek arasındaki fark gibi.

Yoksa adam işi bilmiyorsa 1D-X ya da D4 ne yapsın. Ver çocuğun eline o da çeker. Zaten kamera her ayarı kendi yapıyor.
Kimin gücü neye yetiyor ya da kendini neye layık görüyorsa bırakalım ona sahip olsun. Bir şeyi en iyi kullanıcısı bilir çünkü. Kullanmamış kimsenin yorum yapmasına gerek yok.
Ben kullandım. Bir şey biliyorum ki demekki konuşuyorum.
Son olarak, arkadaş çok para harcatma olayına; yazık, günah demiş.
1000 tl.ye N8 al dedim kardeş. Al da sevaba girelim bari...

#grumman' tarafından 20.03.2012 23:01:03 tarihinde düzenlendi.

#grumman' tarafından 20.03.2012 23:21:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2012, 22:54 - İp: 176.***.**9.100
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Mesela Fethi İzan. Hep FF kullanır. Çünkü işini o görür.

anahtar kelime: cunku işini o gorur

Eğer maliyetleri düşük olsaydı herkes FF tercih ederdi.

anahtar kelime: maliyeti dusuk olsaydı.

daha yazmaya gerek yok butun mesele bu

not: ornegi anlamamıssınız;

bir aile babası araba alacagı zaman genişligine ve konforuna bakar

bir taksici az tuketmesine yedek parca fiyatına bakar

bir playboy dikkat cekiciligine

bir işadamı saygınlıgına

zengin bir işadamı statüsüne belki az bulunurluguna

bir esnaf genişligine işine uygunluguna

her ihtiyac için farklı modeller farklı secenekler var.
bir esnaf ferrari alıp ne yapsın?
bir playboy ticari arac kullanıp ne yapsın?

fotografcılık tecrubesi bilgisi olan biri gitsin 1d de almasın hasselblad alsın, ihtiyacları dogrultusunda kime ne. ama tecrubesi bilgisi olmayan birine de aldırmaya calısmayın yazık günah. anlasılmıstır umarım.
bile isteye anlamazlıktan geldiginizi dusunmeye baslıycam zira.

Tarih: 20 Mart 2012, 23:09 - İp: 78.***.**2.172
euterpe
euterpe (üye)
İstanbul / Amatör

Açtığım konunun bu kadar gerglinlik yaratması beni de şaşırttı tabii. Ama hala satır aralarında sorumun cevabını arıyorum. 60d'ye yaklaşıyorum günden güne. Ancak, söylemiştim sinema-tv okuyorum ve kısa film çekimlerimiz oluyor. Kullandığımız makina 5d mark ii. Ben alınca çift kamera çalışmayı düşünüyoruz, video çekerken 60d çok sırıtır mı 5d mark ii'nin yanında?

Tarih: 22 Mart 2012, 23:04 - İp: 94.***.**2.94
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

vidoda 60 d de yaşacağın noise oranı çok daha yuksek olur , videoda malum ışık sorunları nedeniyle...

Tarih: 23 Mart 2012, 09:58 - İp: 85.***.**6.12
finduks
finduks (üye)
Giresun / Doğa Fotoğrafçısı

KArdeşim hemen hemen aynı ikilemlerde kalıp tüm ekipmanını satarak yakında 5d mark2 +24-105 (ikinci el ) alacak olan biri olarak sanada aynı şekilde 5d mark2 +24-105 (ikinci el ) almanını öneririm...

Tarih: 23 Mart 2012, 12:00 - İp: 88.***.**3.191
euterpe
euterpe (üye)
İstanbul / Amatör

bazen cok temiz bulunabiliyor evet ama buyuk risk, o yuzden ikinci el dusunmuyorum.

Tarih: 24 Mart 2012, 19:44 - İp: 95.***.**5.125
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

çok sulanmış bir konu bence ff vs aps-c abesle iştigaldir

Tarih: 25 Mart 2012, 14:21 - İp: 78.***.**9.217