euterpe
euterpe (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 60d Vs 5d Mark İi

Aralarinda cok fark oldugunun farkindayim. Ancak soyle ki; 5000 lira butcem var. 5d yi hayyamda 3900 e buldum. 24-105 gibi genel aci ihtiyaclarima cevap verebilecek bir standart zoom lens istiyorum, ancak onunla birlikte 5600e geliyor. Sinema tv okuyorum. Fotografin yaninda kisa film icin de kullanicam. 60d de iyi bir makina aslinda, o da 18-135le 2500 e geliyor. 60d alicaksam da butcem 3000 lira, yaninda 50 mm 1.8 almayi dusunuyorum. Yeterli olur mu 60d? Govde konusunda hala kararsizim. 5000 lira ile bitse 5d mark ii alicam. 5d mark ii ile kullanabilecegim, 1000 lirayi gecmeyen kaliteli bir lens tavsiyeniz var mi?

#euterpe' tarafından 17.03.2012 20:46:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2012, 20:45 - İp: 95.***.**6.135
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 19.04.2012 15:04:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2012, 21:11 - İp: 176.***.**0.248
grumman
grumman (üye)
Van / Doğa Fotoğrafçısı

Profesyonellik geniş bir tanımdır. İlla para kazanılacak diye bir kaide yoktur. Örneğin günümüzde aileler artık ticari araçlara yöneliyorlar. Ve tabii ki dizele. Ama hiç biri taşımacılık yapıp ticaret yapmıyorlar. Söylediğim gibi. Tercih ve para meselesi. İki gün sonra küçücük bir vizörden sıkılmaya başlayacak arkadaş. O nedenle tavsiyelerim.

Tarih: 18 Mart 2012, 21:16 - İp: 176.***.**9.100
euterpe
euterpe (üye)
İstanbul / Amatör

tabii ki 5d mark ii istiyorum ben de. ancak dedigim gibi butcem max 5000 lira ve 5000 lira ile bitmiyor bu makinanin isi. Cikmazdayim acikcasi. Ama sanirim -mecburen- 60d, 18-135 ve 50 mm alicam. FF makina kadar olmasa da isimi gorecektir, umarim.

Tarih: 18 Mart 2012, 21:22 - İp: 88.***.**5.186
grumman
grumman (üye)
Van / Doğa Fotoğrafçısı

Siz bilirsiniz. Anladığım kadarıyla para kaznmayanların Pro body gövdelere sahip olamalrı yadırganıyor bu memlekette. Ne yapalım. Benden bu kadar. Bol fotoğraflı günler d,iliyorum.

Tarih: 18 Mart 2012, 21:24 - İp: 176.***.**9.100
grumman
grumman (üye)
Van / Doğa Fotoğrafçısı

En azından hızlı bir lens alın bari. f:2.8 gibi...

Tarih: 18 Mart 2012, 21:27 - İp: 176.***.**9.100
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"iyi de genç arkadaşımız bu bölümde eğitim görüyor tabi ki ff tavsiye etmek lazım"

Hocalarının kaçında FF makina var - bakmak lazım. Sonra, iyi fotoğrafçı olmak, iyi sonuç almak için illa pahalı makina mı gerekiyor . FF fotoğrafları ayırabiliyor musunuz bir bakışta APS-C olanlardan ?

Alsın herhangi bir makina ,öğrensin/ilerlesin/durumunu görsün . İşi kapsın , hangi makinaya ihtiyacı olduğuna KENDİ BAŞINA KARAR VEREBİLECEK KADAR BİLİNÇLENDİĞİNDE gitsin ne isterse alsın . Böyle sorarak FF makina alınır mı ??

@Sn.grumman - kusura bakmayın ama çarpan faktörlü makinalardan uzak durun demek olur mu bugün senede satan 11 milyon DSLR'nin , 10.9 milyonu APS-C/krop sensörlü iken ? Belki FF'nin de $1000'e indiği günler gelecek - hepimiz bir gün FF alacağız ama o işe daha 5-10 yıl varken , 5-10 katı paraları şimdiden harcamaya, araba parası ödemeye gerek var mı?

Alınmak yok - mesela portfolyonuza baktığımda , ilgi alanınıza göre en olmayacak makinayı seçtiğinizi görüyorum . Elinizdeki sürat ve yüksek ISO için üretilmiş profesyonel bir muhabir/spor otoğrafçısı makinası . Doğa fotoğrafçılığı için bu makinanın hangi özelliğine ihtiyacınız var - o ağırlık bütün gün taşınır mı ?

Kendinize makina alırken doğru seçim yapamamışsınız - muhtemelen sizi yanlış yönlendirenler olmuş. Şimdi de aynısını siz yapıyor , bir öğrenciyi neresinden baksak 7000 TL borca sokuyorsunuz - üstelik ömrünü doldurmak üzere ve yakında demodeleşecek , yeni modeli çıkmış bir makina tavsiye ederek.

---

Euterpe - hala buradaysanız alın 60D'yi ... Kalan paralarla da ihtiyaç duydukça bir ultra geniş açı ,prime, tele vs alırsınız.

Tarih: 18 Mart 2012, 21:41 - İp: 96.***.**5.17
grumman
grumman (üye)
Van / Doğa Fotoğrafçısı

Sn.paperman. Öncelikle şunu hatırlatayım. Benim kameram APS-H sensörlüdür. Ben kimseyi illa git şunu al demiyorum. 1D MARK IV demode değil bilakis üretimi devam eden bir cihazdır. 1Ds MARK III demode olmuş ve yerini 1D-X'e bırakmıştır. Portfolyo olayına takılmayın lütfen. Zaten onların çoğunu cep telefonuyla çekmiştim ve öylesine koydum. Gerçek portfolyom bende saklıdır. Onu buralara koymam! Ayrıca, Beni kimse de yanlış da yönlendirmedi. Bugüne emeğimle geldim ben. Yerel gazetelerde foto muhabirlik ve kameramanlık yaptım. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ve İşletme mezunuyum. Şu anda 12 kanal helikopter ile havadan çekim işleride yapıyorum. Ben ne kompakt makinalar kullandım. Ne dia'lar çektim bilmiyorsunuz. Siyah beyaz film yıkadım-bastım. Bugün kaç tane genç gerçek karanlık oda tecrübesine sahip? 14 Yıllık Astsubayım. Komandoyum. Ne ağırlıkta sırt çantaları taşıdım, ne operasyonlara katıldım biliyormusunuz? Bu 1500 gr.lık alet mi yoracak beni. Son söz. Tavsiyelerde bulunun. Bana sataşmayın lütfen.

#grumman' tarafından 18.03.2012 21:58:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2012, 21:55 - İp: 176.***.**9.100
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@grumman

Demode olan 5DMII - onu yanlış anlamışsınız. Tavsiye ettiğiniz makina yakında demode olacak dedim - sizin makinanız değil.

Sizi bir tek portfolyonuzla değerlendirebiliyorum - elimizde başka kriter yok . Kim bu FF dışında makinalar işe yaramaz diyen diye bir bakayım dedim. Çektiğiniz tüm fotoğraflar doğa fotoğrafı, son 3 tanesi de 1DM4 ile. Hepsinde de Canon 1D gözüküyor girip büyük boy açmayınca . Gerçek portfolyonuzu - herkes NF'ye koyarken - sizin niye koymayacağınızı anlamadım. Ama koymayınca da haliyle ne görürsek onu söylüyoruz.

Size sataşmıyorum - gençlere olmayacak tavsiyelerde bulunmayın diyorum.

Tarih: 18 Mart 2012, 22:18 - İp: 96.***.**5.17
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Cüneyt Hüseyin beyinde haklı olduğu taraflar var @ paperman'inde yani çok sert gitmeye gerek yok... Alacak kişinin tecrübesini bilemem ama ben sinema tv bölümünde okuyor olsaydım her ne kadarmaddi olarak ciddi bir sıkıntı yaratsada ilk etapta FF bir 5 mark II yi almak için çaba sarf ederdim ... Çünki 1 sene sonra 2. bir makinaya para harcama ihtimalide var.. ozaman olay dahada pahalıya gelebilir!! mesleğide bu konuyla ilgili olduğu için...!!! Bu arada Cüneyt bey bu kadar tecrübeniz var focus screen i çıkarıp silmek gibi bir gaflette nasıl bulundunuz...!!

#buzlucam' tarafından 19.03.2012 00:40:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mart 2012, 00:36 - İp: 78.***.**7.149
velicetinkaya
velicetinkaya (üye)
Sivas / Amatör

grumman

siz bu portfolyo da hangi fotoğrafı cep telefonu ile çektiniz telefonunuzun markası neydi merak ettim.

Haklı olduğun taraflar var, ancak buzlucamın da dediği gibi bu kadar anlıyordunuz nasıl oldunuz da 1d Mark Iv gibi bir makineyi bu hale sokabildiniz?

Yanlış anlamayın derdim sataşmak değil kesinlikle sadece bu kadar keskin yorum yapmışsınız ki. Paperman ın söylediklerine katılıyorum şahsen bende öğrenciyim, öğrenci kardeşimin beklentisini çok iyi anlıyorum. Allah aşkına 60d ile 5D mark arasında video konusunda ne kadar fark var ? eşitler demiyorum ne fark var ?

Sony hadycam le ne ödül kazanan insanlar var bir bilseniz.

Ayrıca Canon mühendisleri elbette ki sizin düşündüklerinizi düşünmüşlerdir. Ama gel gelelim her kullanma kılavuzuna da bu makine hassas çıkarıp orasını burasını kurcalama, parmağını sokma içeri diyede yazılmaz

Yanlış birşey söylediysem affola iyi forumlar

Tarih: 19 Mart 2012, 01:01 - İp: 78.***.**8.76