fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Canon 550d İncelemesi Ve Fotoğraflar

Merhaba, malum daha önce slr - like fuji s6500fd kullanıyordum... 3 sene kullandım ve kardeşime bıraktım... satmaya kıyamadık... benim için efsane bir makinedir... ama ne de olsa slr değildi ve yetmiyordu...

Canon 550d aldım ve dslr ye geçiş yaptım... bu topikte izlenimlerimi, görüşlerimi canon alacaklar için paylaşmak istiyorum, ayrıca bir acemi olarak sizlerden bilgiler edinmek isterim... diğer canon 500-550d kullanıcıları da (birbirine yakın özellikte oldukları için fark etmez) bu topikte fikirlerini , bilgilerini ve fotoğraflarını paylaşırsa sevinirim...

İlk izlenimim olumlu... menüsü oldukça pratik... ingilizce özürlü olmama rağmen ve türkçe kılavuzum olmamasına rağmen yüzde 80 çözdüm makineyi ve tuşlarını...
Ben yurt dışından getirdim, o yüzden üzerinde kiss x4 yazıyor... ve menüsünde Türkçe seçeneği yok...

Vizör yeterince parlak ve geniş, ama elimdeki yaşlı zenit in vizörü ile karşılaştırırsak geri planda kalır

Çekim sesi hoşuma gitmedi...

Işığı kestirmekte zorlanıyorum, fuji ile çok rahat çekim yapıyordum çünkü vizör bir nevi liveviev idi... önizleme ile çekiyordum bir nevi... şimdi gözümle gördüğüm sahneyi çektikten sonra, lcd den kontrol edince karanlık çıktığını görmek can sıkıcı... poz telafisi yapıp tekrar çekeyim diyene kadar "o an" kaçıyor... biraz kendimi geliştirmem lazım ışık konuzunda...

renk ayarları muhteşem diyebilirim.. fotostil ayarları var... kontrast , renk ve keskinliği ayarlayıp çekmek işimi çok kolaylaştırıyor... zira eskiden fotoşopta yapıyordum o ayarları...

makine elime tam oturuyor, ama ellerim küçük, ondandır... yoksa boyutları eski fujimden azıcık daha küçük eli büyük olanlar için sorun olabilir... bir üst sınıf 40d 50d 7d nin gövde kalitesi ve büyüklüğü tartışılmaz...

18-55 is kit lens ise internette yazılan çizilenden çok daha iyi sanki... ben çok güzel manzara ve makro fotolar çektim... geniş açı portre ler için de idare eder... geniş açı için milyarlar vererek lens almak bana mantıklı gelmedi... ben bütçemi 70-300 is için sakladım, belki kışın alırım o lensi... şimdilik zenitin 55/1,7 ve 200/4 lenslerini kullanacağım bir aparat yardımı ile...

full hd video olayı süper... manuel olarak tüm ayarları kontrol ederek yapılan çekim insanın kendisini Nuri Bilge Ceylan gibi hissetmesini sağlıyor... bir video çalışmam var, montajladıktan sonra vimeo.com dan paylaşırım sizinle...

Makineyi alalı 3 gün oldu, farklı yönlerinden değerlendirmeye ve kit lens ile, zaman zaman da zenitin lensleri ile deneme çekimlerimi paylaşmaya çalışırım.. sizlerden de değerlendirme ve fotoğraflar bekliyorum ...

selamlar...

Tarih: 16 Temmuz 2010, 22:30 - İp: 188.***.**7.174
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Bu pazartesi Hayyam ve Doğubank'a uğrayacağım zaten.

550D ve D90'a bakıcağım gaijin'in tavsiyesi ilede 500D pek fark yokken 550D alcağıma 500D alıp ihtiyacıma göre lens alabilmemi tavsiye etti.
Belkide öyle yapmalıyım (: Ancak denklanşör sesi, sence nasıl Nikon'daki gibi mi farklı mı? Ben kullanmadım Canon ama arkadaşım 550D ile çekim yapmış ve sesini beğenmemişti.
Böyle bi psikopatım işte

Bide son olarak, Hayyam veyahut Doğubank'ta önerebilceğin firma varmıdır ?

Tarih: 25 Temmuz 2010, 12:12 - İp: 85.***.**8.162
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ben Hatay dayım, İstanbul a 1100 km uzakta...

evet sesi iyi değil , ama yanında bir nikon d300 veya canon 7d varsa iyi değil... sırıtır onların yanında

d90 ın sesini bilmiyorum...

ses deyince, benim honda motosikletimin tok ve gümbür gümbür sesinin üzerine yoktur

Tarih: 25 Temmuz 2010, 12:17 - İp: 188.***.**0.55
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Bende Clio arabamızın üstüne tanımam ses falan

Herneyse konunu daha fazla baltalamim hazır bi 550D kullanıcısı görmüşken danışim demiştim aklımdaydın konuşmak iyi oldu, burdan Hataya selamlar diyelim

Başarılarının devamını dilerim, herşey için teşekkürler

Tarih: 25 Temmuz 2010, 12:22 - İp: 85.***.**8.162
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

sağol, kolay gelsin seçiminde...

Tarih: 25 Temmuz 2010, 12:27 - İp: 188.***.**0.55
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim ve bunu umarım (:

Tarih: 25 Temmuz 2010, 12:32 - İp: 85.***.**8.162
ebbkts
ebbkts (üye)
Konya / Meraklı

Başlık sahibi fujisever arkadaşa makinasının hayırlı olmasını diliyorum çok canlı fotoğraflar eklemişsiniz, ve

mirachlesevim , 2 gündür takip ediyorum açtığın konuda deneyimli kullanıcılar çok faydalı bilgiler veriyor teknik bir yana dslr ye geçiş evresinde nasıl bir yol izlenmesine dair. umarım hayyamda kendine uygun bi makine bulursun

Tarih: 25 Temmuz 2010, 14:28 - İp: 78.***.**8.76
cemdgn89
cemdgn89 (üye)
Ankara / Amatör

Hocam Öncelikle hayırlı olsun. Ben de videoyla ilgili bir soru soruym. Bodye entegre mikrofonun kalıtesi nasıl video çekerken.

Bir de vimeoda izlediğim videolarda geniş alan derinliği yok hiç yani arka plan hep netsiz görünüyor. 550D ile geniş alan derinliği ile video çekilir mi? Bu lens kaynaklı bir olay mı?

550d'nin D90'a bir artısı da ek mikrofon takılabilmesiymiş bu arada.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 16:17 - İp: 94.***.**2.59
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

teşekkürler...

alan derinliği tamamen lensin açısı ve diyaframı ile ilgilidir... bir de konuya yakınlık uzaklıkla ilgilidir...

Tarih: 25 Temmuz 2010, 16:21 - İp: 188.***.**9.5
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

revuenon 55mm f17 m42 lens

Tarih: 27 Temmuz 2010, 03:41 - İp: 188.***.**7.105
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

revuenon 55mm f1.7 m42 lens :

Tarih: 27 Temmuz 2010, 03:44 - İp: 188.***.**7.105