fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Canon 550d İncelemesi Ve Fotoğraflar

Merhaba, malum daha önce slr - like fuji s6500fd kullanıyordum... 3 sene kullandım ve kardeşime bıraktım... satmaya kıyamadık... benim için efsane bir makinedir... ama ne de olsa slr değildi ve yetmiyordu...

Canon 550d aldım ve dslr ye geçiş yaptım... bu topikte izlenimlerimi, görüşlerimi canon alacaklar için paylaşmak istiyorum, ayrıca bir acemi olarak sizlerden bilgiler edinmek isterim... diğer canon 500-550d kullanıcıları da (birbirine yakın özellikte oldukları için fark etmez) bu topikte fikirlerini , bilgilerini ve fotoğraflarını paylaşırsa sevinirim...

İlk izlenimim olumlu... menüsü oldukça pratik... ingilizce özürlü olmama rağmen ve türkçe kılavuzum olmamasına rağmen yüzde 80 çözdüm makineyi ve tuşlarını...
Ben yurt dışından getirdim, o yüzden üzerinde kiss x4 yazıyor... ve menüsünde Türkçe seçeneği yok...

Vizör yeterince parlak ve geniş, ama elimdeki yaşlı zenit in vizörü ile karşılaştırırsak geri planda kalır

Çekim sesi hoşuma gitmedi...

Işığı kestirmekte zorlanıyorum, fuji ile çok rahat çekim yapıyordum çünkü vizör bir nevi liveviev idi... önizleme ile çekiyordum bir nevi... şimdi gözümle gördüğüm sahneyi çektikten sonra, lcd den kontrol edince karanlık çıktığını görmek can sıkıcı... poz telafisi yapıp tekrar çekeyim diyene kadar "o an" kaçıyor... biraz kendimi geliştirmem lazım ışık konuzunda...

renk ayarları muhteşem diyebilirim.. fotostil ayarları var... kontrast , renk ve keskinliği ayarlayıp çekmek işimi çok kolaylaştırıyor... zira eskiden fotoşopta yapıyordum o ayarları...

makine elime tam oturuyor, ama ellerim küçük, ondandır... yoksa boyutları eski fujimden azıcık daha küçük eli büyük olanlar için sorun olabilir... bir üst sınıf 40d 50d 7d nin gövde kalitesi ve büyüklüğü tartışılmaz...

18-55 is kit lens ise internette yazılan çizilenden çok daha iyi sanki... ben çok güzel manzara ve makro fotolar çektim... geniş açı portre ler için de idare eder... geniş açı için milyarlar vererek lens almak bana mantıklı gelmedi... ben bütçemi 70-300 is için sakladım, belki kışın alırım o lensi... şimdilik zenitin 55/1,7 ve 200/4 lenslerini kullanacağım bir aparat yardımı ile...

full hd video olayı süper... manuel olarak tüm ayarları kontrol ederek yapılan çekim insanın kendisini Nuri Bilge Ceylan gibi hissetmesini sağlıyor... bir video çalışmam var, montajladıktan sonra vimeo.com dan paylaşırım sizinle...

Makineyi alalı 3 gün oldu, farklı yönlerinden değerlendirmeye ve kit lens ile, zaman zaman da zenitin lensleri ile deneme çekimlerimi paylaşmaya çalışırım.. sizlerden de değerlendirme ve fotoğraflar bekliyorum ...

selamlar...

Tarih: 16 Temmuz 2010, 22:30 - İp: 188.***.**7.174
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Tarih: 16 Temmuz 2010, 22:33 - İp: 188.***.**7.174
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Tarih: 16 Temmuz 2010, 22:41 - İp: 188.***.**7.174
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Tarih: 16 Temmuz 2010, 22:54 - İp: 188.***.**7.174
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

fuji hayırlı olsun..
bak halen fuji diyoruz

lcd den kontrol edince karanlık çıkıyor ,can sıkıcı demişsin.
kısa süre sonra bu söylediklerinden farklı düşüneceksin..

şu an en iyi lcd ekran a sahip bir makinelerden birini kullanıyorsun..

canon 70-300 IS güzel,keskin bir lens ..tavsiye ederim..

Tarih: 16 Temmuz 2010, 23:32 - İp: 88.***.**2.158
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

hocam güzel günlerde güle güle kullan,çok sevindim,hayırlısıyla ataman yapılır bir daha sevinirim......çekimlerinin her biri fazlasıyla güzel..hemen ilk günlerde çıtayı böyle yükseklere koyman kendini zorla aşma sıkıntısı vermesin..zaman en iyi çare-çözümdür......bak ben bekleyerek kendimi kandırıyorum..

Tarih: 17 Temmuz 2010, 00:06 - İp: 85.***.**1.9
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

merhaba, bu fotoğraflar raw dan çevirme..pozlama hatalarını gideriyorum hemen rawdan

pozlamayı ışığa göre sürekli değiştirmen gerekiyor, -1 , +1 oynamazsan fazla pozluyor ya da karanlık çıkıyor... ben fuji ile çekerken pek oynamazdım o ayarla

dslr de tüm ayarlar hassas... hata şansın az

ayrıca şaban hocam , inanılmaz mutluyum , atamam bu sene olacak gibi... sınav iyi geçti...

selamlar ikinize de... bu forumda başınızı biraz ağrıtacağım, malum dslr ve lensler ayrı bir dünya...

Tarih: 17 Temmuz 2010, 00:23 - İp: 188.***.**7.174
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Şu şanssızlığımı yüzüme vurmasanız olmaz sanki.
Tamam şanssız bir adamım ne yapayım.

Tarih: 17 Temmuz 2010, 10:21 - İp: 88.***.**5.65
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Kim , nerede , ne zaman , nasıl , neden ...

4n bir k oldu idare edin

Tarih: 17 Temmuz 2010, 10:26 - İp: 188.***.**3.213
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

fujisever Arkadaşım EOS 550d hayırlı olsun güle güle kullan ,
Paylaştığın fotoğrafların hepsi teknik kalite açısından muhteşem ,
EOS 550D ve benzeri imajı üreten EOS 1d MK4 de kullanılan imaj üreteme algoritmasına bir türlü alışamadım , fotoğrafları aşırı güzel görünüyor ,
belki benim gözüm miyop olduğundan fotoğraf makinası doğrusunu görüyordur diyorum ? yinede bu kadar güzel fotoğrafların 550D nin yazılımı ile sağlandığı kanısındayım . bir türlü şüphecilikten kurtulamadım ?

Tarih: 17 Temmuz 2010, 19:09 - İp: 88.***.**6.92
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

vatandaş RAW çekiyorum diyor,akkaymaz..

Tarih: 17 Temmuz 2010, 20:01 - İp: 85.***.**6.9