fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Canon 550d İncelemesi Ve Fotoğraflar

Merhaba, malum daha önce slr - like fuji s6500fd kullanıyordum... 3 sene kullandım ve kardeşime bıraktım... satmaya kıyamadık... benim için efsane bir makinedir... ama ne de olsa slr değildi ve yetmiyordu...

Canon 550d aldım ve dslr ye geçiş yaptım... bu topikte izlenimlerimi, görüşlerimi canon alacaklar için paylaşmak istiyorum, ayrıca bir acemi olarak sizlerden bilgiler edinmek isterim... diğer canon 500-550d kullanıcıları da (birbirine yakın özellikte oldukları için fark etmez) bu topikte fikirlerini , bilgilerini ve fotoğraflarını paylaşırsa sevinirim...

İlk izlenimim olumlu... menüsü oldukça pratik... ingilizce özürlü olmama rağmen ve türkçe kılavuzum olmamasına rağmen yüzde 80 çözdüm makineyi ve tuşlarını...
Ben yurt dışından getirdim, o yüzden üzerinde kiss x4 yazıyor... ve menüsünde Türkçe seçeneği yok...

Vizör yeterince parlak ve geniş, ama elimdeki yaşlı zenit in vizörü ile karşılaştırırsak geri planda kalır

Çekim sesi hoşuma gitmedi...

Işığı kestirmekte zorlanıyorum, fuji ile çok rahat çekim yapıyordum çünkü vizör bir nevi liveviev idi... önizleme ile çekiyordum bir nevi... şimdi gözümle gördüğüm sahneyi çektikten sonra, lcd den kontrol edince karanlık çıktığını görmek can sıkıcı... poz telafisi yapıp tekrar çekeyim diyene kadar "o an" kaçıyor... biraz kendimi geliştirmem lazım ışık konuzunda...

renk ayarları muhteşem diyebilirim.. fotostil ayarları var... kontrast , renk ve keskinliği ayarlayıp çekmek işimi çok kolaylaştırıyor... zira eskiden fotoşopta yapıyordum o ayarları...

makine elime tam oturuyor, ama ellerim küçük, ondandır... yoksa boyutları eski fujimden azıcık daha küçük eli büyük olanlar için sorun olabilir... bir üst sınıf 40d 50d 7d nin gövde kalitesi ve büyüklüğü tartışılmaz...

18-55 is kit lens ise internette yazılan çizilenden çok daha iyi sanki... ben çok güzel manzara ve makro fotolar çektim... geniş açı portre ler için de idare eder... geniş açı için milyarlar vererek lens almak bana mantıklı gelmedi... ben bütçemi 70-300 is için sakladım, belki kışın alırım o lensi... şimdilik zenitin 55/1,7 ve 200/4 lenslerini kullanacağım bir aparat yardımı ile...

full hd video olayı süper... manuel olarak tüm ayarları kontrol ederek yapılan çekim insanın kendisini Nuri Bilge Ceylan gibi hissetmesini sağlıyor... bir video çalışmam var, montajladıktan sonra vimeo.com dan paylaşırım sizinle...

Makineyi alalı 3 gün oldu, farklı yönlerinden değerlendirmeye ve kit lens ile, zaman zaman da zenitin lensleri ile deneme çekimlerimi paylaşmaya çalışırım.. sizlerden de değerlendirme ve fotoğraflar bekliyorum ...

selamlar...

Tarih: 16 Temmuz 2010, 22:30 - İp: 188.***.**7.174
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fuji hayırlı olsun, çok güzel örnek fotoğraflarda koymuşsun, çok beğendiğim bir makine Geçen arkadaşada tavsiye ettim ama pahalı gelmiş video ile işim yok dedi yenide başlıyor 1000D aldı onlarda.

Tekrar hayırlı olsun ve fotoğraflara devam

Tarih: 29 Temmuz 2010, 10:29 - İp: 81.***.**9.145
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Teşekkürler, bilgisayarımla bir sorunum var, onu çözeyim çok daha güzel örnekler var elimde, Antakya dan özellikle...

Tarih: 29 Temmuz 2010, 11:22 - İp: 188.***.**3.165
embayo07
embayo07 (üye)
Antalya / Meraklı

GERÇEK GİBİ . WOW

Tarih: 29 Temmuz 2010, 22:07 - İp: 78.***.**6.55
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

hayırlı uğurlu olsun fujican

güzel günlerde, güzel fotolara..

inceleme fotoların pek bir güzel olmuş.

ellerine emeklerine sağlık..

ben de mgirgin'in 550d siyle az çekim yaptım.
görüntü kalitesi gercekten iyi..

tek takıntım, body keşke azcık daha büyük olsaymış, dedim.

ama eline otırduysa ve sevdiysen, bu hiç problem değil..

güle güle kuıllan kardeşim

Tarih: 30 Temmuz 2010, 00:08 - İp: 85.***.**4.68
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

mgirgin abi nin sayesinde aldım zaten yoksa daha çok beklerdim dslr almak için...

teşekkürler, facebook ta fotonuzu gördüm mgirgin abi ile... inşallah dileğin gerçkeleşir , iki mustafa arası mukabili

Tarih: 30 Temmuz 2010, 18:43 - İp: 188.***.**3.207
bruiser
bruiser (üye)
Konya / Amatör

canon eos 550d
TAMRON 70-300 MAKRO LENS
CANON 50 MM 1,8 LENS
SIRT ÇANTASI
FİLTRELER ( 5 ADET ) 2350 liraya bir fiyat var ama sizce nasıl ??

birde canon eos 550d sadece alırsam 1850 liraya buldum ? sizce fiyat uygun mu ?

Tarih: 2 Ağustos 2010, 17:37 - İp: 78.***.**8.215
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Garantili mi ? yurtdışından gelme rahatlıkla 1500 liraya bulursunuz kit lensle...

diğer saydıklarınızın fiyatını bilmiyorum...

ama bildiğim kadarıyla (arkadaşın nikonunda takılıydı) tamron 70-300 iyi bir lens değil...

50mm 1.8 ise süper bir lens, 200 lira filandı o da...

Tarih: 2 Ağustos 2010, 18:17 - İp: 188.***.**4.184
bruiser
bruiser (üye)
Konya / Amatör

peki 500d ile 550d arasında çok fark varmı ? CANON EOS 500D 18-55 mm ve 75-300mm f/ 4-5.6 III 1900 lira gibi bi fiyat var gittigidiyorda. 1850 liraya bulduğum 550d garantili sıfır ürün. ama çok fark yoksa arasında 500d ile lens almak mı daha mantıklı taksitle alacağımdan dolayı gittigidiyorda 2300 liraya geliyor fiyat. yani sizce 550d fiyat farkını hakediyor mu ? 500d ile lens alsam daha mı iyi olur ? yine araştırıyorum bazı sitelerde 500d 1900 lira gibi fiyat var yani 550d nin fiyatı ile aynı. bu arada 50mm 1,8 lens 250 lira civarında. makina alırsam makro çekimler için tavsiye edeceğiniz bi lens varmı ? CANON EOS 500D 18-55 mm ve 75-300mm f/ 4-5.6 III bu lens iyi gibi geldi bana.

#bruiser' tarafından 02.08.2010 22:48:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2010, 22:41 - İp: 78.***.**8.215
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

video da biraz daha üstün, fotoğraf olarak çok fark edeceğini zannetmem... alabilirsiniz rahatlıkla 500d...

d90 var nikon, ona da bakın, fiyatı nedir bilmiyorum ama o da iyi makine 16-105 miydi neydi öyle bir kit lensi var çok başarılı...

ayrıca 50mm 1.8 illaki alın, izlediğim en güzel fotoğraflar hep bu lensle çekilmiştir...

makro konusunda bir firim yok malesef...

garatili ise ben olsam almam, ne işe yarıyor ki garanti ? garantiye vereceğim parayla mesela ben 900 dolarlık bir lens alabiliyordum 2400 liraydı o zaman garantlisi, ben abd den 1500 e getirtmiştim

Tarih: 2 Ağustos 2010, 23:01 - İp: 46.***.**6.229
bruiser
bruiser (üye)
Konya / Amatör

valla sorduklarım 550d diyor genellikle o yüzden 550d aklıma yattı.d90 vardı ikinci seçenek ama herkes canon dedi o yüzden bu modelde karar kıldım ama işte 500 d dedim yine :D 550 diyorlar ama bencede foto olarak çok fark edeceğiniz zannetmiyorum.iyice araştırmak lazım aslında.valla görüşleri olanlar yazarsa aydınlatırsa çok sevinirim. yurtdışından getirtince bi sıkıntı olmaz değil mi ? garantinin bi faydası yokta sıkıntı olmasından çekiniyorum :D birde taksitle alacağımdan dolayı onunda bi ters etkisi oldu tabiki.nakit olsa tabiki mantıklı ama neyse. bakalım 550d ile 50mm 1,8 lens olacak sanırım ve tele lens lazım sanıyorum makro için

#bruiser' tarafından 02.08.2010 23:32:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2010, 23:23 - İp: 78.***.**8.215