fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Canon 550d İncelemesi Ve Fotoğraflar

Merhaba, malum daha önce slr - like fuji s6500fd kullanıyordum... 3 sene kullandım ve kardeşime bıraktım... satmaya kıyamadık... benim için efsane bir makinedir... ama ne de olsa slr değildi ve yetmiyordu...

Canon 550d aldım ve dslr ye geçiş yaptım... bu topikte izlenimlerimi, görüşlerimi canon alacaklar için paylaşmak istiyorum, ayrıca bir acemi olarak sizlerden bilgiler edinmek isterim... diğer canon 500-550d kullanıcıları da (birbirine yakın özellikte oldukları için fark etmez) bu topikte fikirlerini , bilgilerini ve fotoğraflarını paylaşırsa sevinirim...

İlk izlenimim olumlu... menüsü oldukça pratik... ingilizce özürlü olmama rağmen ve türkçe kılavuzum olmamasına rağmen yüzde 80 çözdüm makineyi ve tuşlarını...
Ben yurt dışından getirdim, o yüzden üzerinde kiss x4 yazıyor... ve menüsünde Türkçe seçeneği yok...

Vizör yeterince parlak ve geniş, ama elimdeki yaşlı zenit in vizörü ile karşılaştırırsak geri planda kalır

Çekim sesi hoşuma gitmedi...

Işığı kestirmekte zorlanıyorum, fuji ile çok rahat çekim yapıyordum çünkü vizör bir nevi liveviev idi... önizleme ile çekiyordum bir nevi... şimdi gözümle gördüğüm sahneyi çektikten sonra, lcd den kontrol edince karanlık çıktığını görmek can sıkıcı... poz telafisi yapıp tekrar çekeyim diyene kadar "o an" kaçıyor... biraz kendimi geliştirmem lazım ışık konuzunda...

renk ayarları muhteşem diyebilirim.. fotostil ayarları var... kontrast , renk ve keskinliği ayarlayıp çekmek işimi çok kolaylaştırıyor... zira eskiden fotoşopta yapıyordum o ayarları...

makine elime tam oturuyor, ama ellerim küçük, ondandır... yoksa boyutları eski fujimden azıcık daha küçük eli büyük olanlar için sorun olabilir... bir üst sınıf 40d 50d 7d nin gövde kalitesi ve büyüklüğü tartışılmaz...

18-55 is kit lens ise internette yazılan çizilenden çok daha iyi sanki... ben çok güzel manzara ve makro fotolar çektim... geniş açı portre ler için de idare eder... geniş açı için milyarlar vererek lens almak bana mantıklı gelmedi... ben bütçemi 70-300 is için sakladım, belki kışın alırım o lensi... şimdilik zenitin 55/1,7 ve 200/4 lenslerini kullanacağım bir aparat yardımı ile...

full hd video olayı süper... manuel olarak tüm ayarları kontrol ederek yapılan çekim insanın kendisini Nuri Bilge Ceylan gibi hissetmesini sağlıyor... bir video çalışmam var, montajladıktan sonra vimeo.com dan paylaşırım sizinle...

Makineyi alalı 3 gün oldu, farklı yönlerinden değerlendirmeye ve kit lens ile, zaman zaman da zenitin lensleri ile deneme çekimlerimi paylaşmaya çalışırım.. sizlerden de değerlendirme ve fotoğraflar bekliyorum ...

selamlar...

Tarih: 16 Temmuz 2010, 22:30 - İp: 188.***.**7.174
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bunlar da revuenon 55mm f1.7 ile :

Tarih: 25 Temmuz 2010, 10:51 - İp: 188.***.**0.55
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

18-55 is ile çekildi , 3200 iso denemeleri :

Tarih: 25 Temmuz 2010, 10:57 - İp: 188.***.**0.55
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bunlar arkadaşımın 24-105 L objektifi ile çekildi :

işte lensin sahibi , 7d si var ve o de benim manuel 55mm yi taktı bütün gün :

renklere hiç dokunmadım , rawdan direk çevirdim :

Tarih: 25 Temmuz 2010, 11:01 - İp: 188.***.**0.55
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Bunlar da yine aynı arkadaşımın 400mm f5.6 lensi ile çekildi... tripodsuz, rawdan direk çevirme :

Tarih: 25 Temmuz 2010, 11:15 - İp: 188.***.**0.55
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

400mm çekilenlerin hepsi 5.6 da çekildi...çok ağır bir lens gün sonunda sırtım ter içinde kalmıştı :

#fujisever' tarafından 25.07.2010 11:32:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 11:26 - İp: 188.***.**0.55
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bunlar tekrardan taktığım revuenon 55mm f1.7 ile... :

#fujisever' tarafından 25.07.2010 11:36:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 11:31 - İp: 188.***.**0.55
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Mustafa hocam hepsi bir yana ikinci sayfada bulunan ağaç harika..Eklesen galeriye

Tarih: 25 Temmuz 2010, 11:35 - İp: 88.***.**6.84
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ekleyeceğim hocam, daha güzeli de var o ağacın... daha yakından olanı... bunu uzaktan çekmiştim... güzel de hikayesi var o çekimin, yazarım altına fotonun

selamlar...

Tarih: 25 Temmuz 2010, 11:39 - İp: 188.***.**0.55
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

fuji fotoğraflar harika tebrik ederim çalışmalarınında devamını dilerim.
D90 ve 550D arasında kalmış biriyim böylee fotoğrafları gördükçe içim gidiyo

#MirachleSevim' tarafından 25.07.2010 12:07:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 12:00 - İp: 85.***.**8.162
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

tek aklıma takılan kısmı noise oluşmasıydı iso 1600 de... onu da makine içerisinden noise gidermeyi güçlü konuma getirdim çözdüm...

onun dışında süper bence... benim beklentilerimi karşılıyor... pahalı bir gövde yerine bunu tercih ettim şöyle 3-4 sene lens biriktiririm diye düşündüm.. sonra ff sensörlü bir canon a geçeceğim..

siz de makine alırken bence plan yapın, bir sonraki adımınızı düşünerek alın... ben bir önceki kompakt fuji mi 4 sene kullandım... bugünleri hayal ederek ...

şimdi ff sensör bir makine hayali ile 3-4 sene geçiririm...

lafın kısası, d90 ı ben de düşünmedim değil... ama karakter olarak gerçekçi biriyim... nikon un abartılı renklerine aşırı kontrastına alışamam dedim... ve full hd manuel video çekimi beni cezbetti...

siz de severek alın makinenizi yoksa içinize sinmezse inanın fotoğraf çekmek zulmolur..

selam...

Tarih: 25 Temmuz 2010, 12:07 - İp: 188.***.**0.55