hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

piri reis nasıl bir filtre bu?
tabi, öncelikle foruma hoşgeldiniz!

bir de benden tamron 200-400 ile çekilmiş fotoğraf:

zeiss 16-80 ile:

ve de sony 75-300 ile:

#fipar' tarafından 19.06.2007 00:09:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Haziran 2007, 23:54 - İp: 88.***.**0.32
arzuacar
arzuacar (üye)
Edirne / Amatör

merhaba.fotograf makınası almayı düşünüyorum ama bir türlü karar veremıyorum araştırıyorum,forumları okuyorum ama karar veremiyorum a 100 ilk gördüğümde begenmiştim ama iş almaya gelince kararsız kaldım.arkadaslarıma sordugumda sony a100 yerıne nıkon,canon al dedıler sızın cekımlerınızı gorunce cok begendım.ama sony nın kendı lenslerını kullanmamıssınız fotografa yenı baslayan bırısı olarak a 100 almalımıyım.şimdiden tesekkurler.

Tarih: 19 Haziran 2007, 00:15 - İp: 88.***.**1.27
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

öncelikle 75-300 sony'nin kendi lensi hatta kit lens olarak da veriyor.
sonra, 16-80 zeiss'de sony lensi (üzerinde sony yazıyor) ancak ayrıca almak zorundasınız.

sony ile beraber:
1)18-70 mm
2)18-70 mm artı 75-300 mm
3)18-200 mm
seçeneklerinden birisini de tercih ediyorsunuz veya sadece gövdeyi alıp lensleri sony'nin çıkardığı veya başka markalardan da lensler seçerek setinizi tamamlıyorsunuz.
Fakat tek gövde almak akıl işi değil, 18-70 ile birlikte alırsanız lens size sadece 100 YTL ye geliyor!

Daha sonra diğer lensleri de düşünürsünüz.

Veya 18-70 artı 75-300 alırsınız ; bu kez 75-300 de size oldukça ucuza gelir. Ben 500 YTL civarında almıştım size 300 YTL gibi malolur.

Yahıt buffalo gibi 18-200 mm zoom lens ile alırsınız ki oldukça iyi bir lenstir ve başka bir objektife belki de ihtiyaç bile duymazsınız.

Bunların dışında a-100 oldukça iyi bir makine.
Gövdede yer alan titreşim engelleme özelliği oldukça iyi çalışıyor ve yeni başlıyanlar için de, gece veya kapalı mekanda çekim yapanlar için de oldukça yararlı.

Foruma, a-100 ile ilgili başlıklara ve burada yer alan fotoğraflara da bakarsanız a-100 ü aldınız gitti demektir.
Özellikle muratsen, ocaklilar ve hbaykal isimli üyelerin fotoğraflarına mutlaka bakın (Ben bunlara bakarak aldım!)

Yine de tercih sizin, iyi düşünün gönlünüze yatan makineyi alın, bu arada geç kalmayın hayat geçiyor beklemekle ömür ve fotoğraf konuları tükeniyor!

Tarih: 19 Haziran 2007, 00:26 - İp: 88.***.**0.32
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

arzuacar, iyi akşamlar.

Sony biliyorsunuz Minolta 'yı satın aldı, dolayısıyla minolta nın objektifleri de Sony uyumlu. Uygun fiyata bulduğumuz an havada kaptığımız için hep minolta lensleri kullandığımızı düşünmüş olabilirsiniz. Diğer yandan Carl Zeiss in Sony için ürettiği objektifler de var.

Diğer markalar için bir yorum yapmayacağım, sadece şunu söyleyeyim, A100 ün üstünde Sony değil de- örneğin Nikon yazsaydı- sadece gövde fiyatı 2000 liradan ucuz olmazdı.

Açık konuşmak gerekirse ben makinemi çok seviyorum
İyiki de canon eos 400d filan almamışım .

Gerek bu konu, gerekse de
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=11997
adresindeki konu karar vermenizde yardımcı olur.

Tarih: 19 Haziran 2007, 00:28 - İp: 85.***.**5.199
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

arzuacar demiş ki
"a 100 ilk gördüğümde begenmiştim ama iş almaya gelince kararsız kaldım"
Beğendiysen bekleme, teknoloji magazini boşa zaman kaybettirir. Kolay gelsin.

Sevgili fipar,
açıkçası bu arkadaş neden acele bu kadar masrafa yöneldi diyordum. Değmiş, çok güzel fotoğraflar.
Nice sağlıklı günlere.

Tarih: 19 Haziran 2007, 05:59 - İp: 85.***.**6.133
piri reis
piri reis (üye)
Bursa / Meraklı

Merhabalar...

Dün gece Venüs ile Ay gökyüzünde resmen görsel bir şölen sundu bizlere. Bende bir ara terasta kahve içerken farkettim ve aklıma geldi. Birkaç kare aldım bu görsel şölenden...

Forum Konusu: Çırılçıplak... Venüs ile Ay
Forum Linki : http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=22462

Tarih: 19 Haziran 2007, 10:41 - İp: 85.***.**6.241
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Ankaralı A-100 cüler,

hadi buluşalım artık birgün

Tarih: 20 Haziran 2007, 11:50 - İp: 212.***.**7.181
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

minolta macro 100 mm ile,

Tarih: 20 Haziran 2007, 19:12 - İp: 85.***.**2.197
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Fipar, yeni objektiflerin hayırlı olsun.
Tamron 200-400 fiyatına göre oldukça iyi bir lens ben de Amerika'dan almıştım.
sigma 170-500'de kullandım, Tamron'un sonuçları ondan daha iyi geldi.

Tarih: 21 Haziran 2007, 10:48 - İp: 212.***.**7.181
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

hbaykal hocam beni tekrara armada ya sürdüler...burdayım artık
ankaralı a-100 cülewr bulusalım denilmiş....hafta içi olursa bana uyar..önceden belirlensin yeter.

a-100 mü diye kararsızlıga düşmeyin...a100lenin.

Tarih: 21 Haziran 2007, 12:47 - İp: 85.***.**9.24