hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Vay be, ben de sanıyordum ki Türkiye' de o kiliseyi pek gezen yoktur. Çok sapa bir yerdeydi çünkü.
Ben gittiğimde 30-40 civarında Gürcü de ziyarete geldi, Gürcüce bilen arkadaşım aracılığıyla konuştuk. Onlar için çok kutsalmış, çok değerliymiş. İnsanı etkileyen bir mekan.
Ne var ki bakımsızlığı insanı üzüyor. Tam bir hazine.
Fotokritik' teki fotoğrafta belirttiğiniz gibi, bölgenin çok büyük kısmı maalesef sular altında kalacak. Çok geniş bir arazi resmen yok ediliyor, oysa öyle güzel yerler var ki orada...
Elektrik Mühendisi arkadaşımın söylediğine göre kilisenin baraj suları altında kalma olasılığı yokmu, biraz olsun içime su serpmişti.
Daha özensiz çektiğim bir iki kilise fotoğrafı daha;

Tarih: 15 Haziran 2007, 00:53 - İp: 85.***.**5.199
szt
szt (üye)
İçel / Amatör

Sony A100
Minolta 75-300

(JPG olarak çekildi ve sadece boyut küçültüldü)

Tarih: 15 Haziran 2007, 01:54 - İp: 81.***.**4.4
szt
szt (üye)
İçel / Amatör

Sony A100
Minolta 75-300

(JPG olarak çekildi ve sadece boyut küçültüldü)

Tarih: 15 Haziran 2007, 02:12 - İp: 81.***.**4.4
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Yolladiginiz fotolara bakilacak olursa 75-300 kit diye satilan lensler arasinda rakipsiz en iyisi, resimler cok kaliteli.

Bu arada, haftasonu Ankara'da olacagim, dolayisi ile guzel estetik bir fotograf cekme ihtimalim neredeyse sifir, ayrica internete ulasamayacagim. Dondugumde forum sayfalarinda guzel fotograflarinizi bulmayi umuyorum.

Tarih: 15 Haziran 2007, 14:11 - İp: 81.***.**5.159
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

buffalo, bu serinin devamı da var mı?
szt, fotoğraflarına imrenerek bakıyorum, devamı gelsin.

Tarih: 15 Haziran 2007, 14:24 - İp: 88.***.**3.143
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

merson@ o kilisenin 20-30 civarında fotoğrafını çektim, bir kısmı anı niteliğinde arkadaşlarla çekindiklerimiz, bir kısmını ise RAW çektim. Her çektiklerimize aynı özeni göstermiyoruz tabi, ama kilisenin 3-4 tane daha çok beğendiğim fotoğrafı var. Onları da yüklerim bir ara.
http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=168314
Adresine bu kilisenin fotoğrafını ekledim, kilise hakkında detaylı bir bilgi de yazdım.

Tarih: 15 Haziran 2007, 15:29 - İp: 81.***.**7.49
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bulut gördüm mü dayanamıyorum, gökyüzünü biraz fazla abartmışım o nedenle kestim.

Tarih: 15 Haziran 2007, 23:58 - İp: 85.***.**5.199
pollyteks
pollyteks (Objektif)
Kahramanmaraş / Meraklı

buffalo 3 boyutlu olmuş bu foto

Tarih: 16 Haziran 2007, 00:42 - İp: 88.***.**1.25
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

Tarih: 16 Haziran 2007, 01:21 - İp: 85.***.**0.230
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

MERHABA,
şu an antalyada tatildeyim.
Q klavye özürlü oldğumdan uzun uzun yazamayacağım.,
ancak,
Antepten gelen lens 100 mm minolta 2.8 macro çıktı,
İkinci lens ise 200-400 mm Tamron
ikisi ile de çekim yapıp ekleyeceğim
ama salıyı bulur herhalde.

Evet Süheyl, artık 100 mm macro bende de var artık yarıştırırız!

Tarih: 16 Haziran 2007, 01:30 - İp: 88.***.**0.245