erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

350d Mi 400d Mi

Arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır fotoğrafçılık merakım had safhaya ulaşmış durumda.Fotoğrafçılıkla ilgili her siteyi her yayını takip ediyorum.Kendimi teorik olarak bir hayli de eğittiğimi düşünüyorum.Tabi bunu çekimlerime de yansıtmaya da çalışıyorum.Fakat şu an elimdeki makina Canon a75.Tabi fotoğrafçılığın tekniklerini öğrenmeye başladıkça elimdeki makinenin her nekadar manuel birtakım özellikleri olsa da,nekadar yetersiz olduğunu anladım.Yavaş yavaş bir dslr ye geçmek istiyorum.Bunun için kafamdaki makineler 350d ve 400d.İkisi arasında 350 ytl gibi bir fark var.Acaba 350d alıp yanınada biraz daha cebi zorlayarak bir Sigma 17-70 DC Macro mu alsam yoksa daha yeni teknoloji olan 400d yi alıp kit lensi ile idare edip yaklaşık 2 yıl sonra bir 17-70 mi alsam.Neyapmalı.çok kararsızım.yardımcı olurmusunuz?

Tarih: 21 Kasım 2006, 21:53 - İp: 88.***.**2.119
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Furkan selam.Benim düşüncem hakkında ne düşünüyorsun??
Bak İlker ne diyor?

Sensör ömürleri yaklaşık 5 yılmış dijital makinaların.Ve Antikada diyor ki 5D,20-30 yıl kullanılmak için uygun değilmiş,çünkü yine dijitalmiş sonuçta.Fazla dayanıklı üretilmiyorlarmış.

Antika;
''Kivanc,

Bugun 30 yillik neyi kullanmak istiyorsun ?''

diye sormuşsun bana.

Cevap;

Şu an bana 30 yıl önceki rolls-royce'u verseler binerim.Hemde seve seve

Yada 30 yaşında bir bayan
Bu şakaydı ama 5D,eğer eskiyen parçaları değiştirmemiz için 30 sene sonra dahi yedek parça garantisi veriyorsa,makinayı tamir ettirerek hala kullanabiliriz.

Fakat sensörü'nün ederi,makinanın fiyatına yakın ise,yani masrafı çok olacaksa değmez tabii ki.

Furkan,İlker ve Antika ne düşünüyorsunuz??

Tarih: 30 Kasım 2006, 16:13 - İp: 85.***.**3.126
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kivanc ne zaman dedim 5 sene diye?.. normalde 10 sene omur biciliyor demistim.. ama uzun da olabilir bu, iyice ogrenmek gerekir..
...eger ki bir dslr alip da 20-30 seneden asagi kullanmazsam olmaz diyorsan almayacaksin kivanc..
zaten demin ozgurun verdigi linki okudum, ken amcanin yazdigini, adam hakli, kac metrelik ciktilar aliyoruz ki yuksek mp'lere ihtiyacimiz var.. (furkan, tabii ki sen de haklisin.. bakma ken rockwell her zaman ki gibi edebiyat yapmis kafasinca.. tabii ki yuksek mp onemli, cozunurluk artiyor..)

Ayrıca tripod kullan IS den vazgeç yada ISden vazgeçme gibi bir söylemim yok baştan beri söylüyorum bu tamamen tercih meselesi.Yüksek çözünürlükte her zaman avantajdır.Daha fazla renk bilgisi daha fazla detay.Is de avantajdır hep aydınlık yerde çekeceksin diye bir şey yok.Ama doğa fotografçısı olup gündüz çalışıyorsan IS de gereksiz o zaman.Ama spor fotografçısı olup Tele optik kullanıpta 400mm prime IS siz olmaz.Birkere makine elinde kadrajlamada bile ufak titremeler vizöre çok yansır.O zaman da sensörde IS de yaramaz kadrajı kaydırabilirsiniz.Sensördeki IS yi vizörde göremiyorsun.

bu cok dogru.. o yuzden zaten, maclarda falan heryerde sadece canon lensleri goruyoruz..
ayrica landscape fotografcilari da IS'li lens falan kullanmiyorlar.. cunku tripod'lari her zaman yanlarinda..
ama iste, benim gibi amator kisiler icin, IS'li olmasi iyi birsey.. ozgurun soylemek istedigi de bu zaten..
body'deki titresim onlemenin yarari, IS'li gibi (dikkat, IS'li gibi diyorum, ayni dslr-like gibi oluyor yani..) lensleri kullanabilmek.. ama IS'in yerini de tutmaz, tutamaz..
canon ve nikon body'lerine koymuyor, cunku IS'li VR'li lens satiyor..
herkes istedigi kamerayi alsin.. [>:D

Tarih: 1 Aralık 2006, 02:53 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker piyasada IS lens'i kullanabileceğimiz AS'li body var mı??

Herhangi bir markanın sarsıntı önleyicili body'si ile uyumlu sarsıntı önleyicili lens

İşte o zaman herhalde tam bir verim alınabilir.

Bu arada ben kafamda oluşturduğum 35D'nin özelliklerini buraya yazayım(30D'nin yenisi-40D'de olabilir);

Saniyede 5 kare çekim,ancak çekim sayısının artmış olması,

Digic 3 işlemci,

10MP çözünürlük(300D-10D/6MP,350D-20D 30D/8MP ve 400D ile muhtemelen yine aynı çözünürlüğü kullanacaktır-10MP)

Ben Canon'un bir sürpriz yapıp sensör boyutunu çok az bir miktar büyüteceğini sanıyorum.Çünkü hep süregelen 1.6x sensör zaten Canon tarafından 30D'de olabileceği kadar kaliteli hale getirildi.

Furkan'da bana katılacaktır bu konuda,sensör boyu büyürse,alınacak verim çok daha fazla artacaktır sensör kalitesinin arttırılmasına çalışılmasından...

1.5x(Nikon gibi) yada 1.4x olursa ki bu harika olur,D200'ün önüne geçmesi an meselesi olacaktır 35D'nin.

Gövdesi büyüyebilir ve sağlamlığı arttırılabilir.

Bu arada 30D,iso 100-1600 aralığına sahip.(3200 destekli)
5D de ise ispo 50'de var.Peki üreticiler niçin,

İso 25,iso 10,iso 5 yapamıyorlar.İso 5 desteği olsa makinanın,iso 100'e göre gözle fark edilir bir kalite artışı mutlaka olacaktır.

Sizlerin bu konudaki fikri nedir acaba?

#osmanlı' tarafından 02.12.2006 10:12:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Aralık 2006, 09:29 - İp: 85.***.**1.41
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Yani mesela iso 100 ile 500sn de yapacağımız çekimi iso 5 ile 1/4000-1/5000 n'de yapabileceğiz.

Yav burda bir tezatlık yok mu? sayın osmanlı yoksa ben mi, yanlış okuyorum, iso100 ile 1/500sn de çekim yaparken iso 1600 de 1/2000 falan olur tahmini ozaman iso 5 falan olunca da ışığa duyarlılık azalacağı için 1/10 falan olmalı diye düşünüyorum, bence düşük isoya çok fazla gerek yok 50 den aşağısı pek işe yaramaz diye düşünüyorum, yanlışım varsa düzeltin.

Tarih: 2 Aralık 2006, 09:59 - İp: 81.***.**6.163
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

rkantarci haklısın pardon ya.Ben yanlış yazmışım.Yüksek enstantane gerektiren durumlarda düşük iso kullanarak gereksiz 1/4000 sn hızlarını aşmış oluruz ki bu gereksiz'i yakın çekimler için söylüyorum.Ve temiz görüntü sağlayacaktır bize fotoğraflarda.İso 100 çok iyi diyebilir kullanıcı,ama kimi kullanıcı iso 800'ün bile 30D için çok temiz olduğunu söylüyor.Muhakkak ki iso 5,iso 100'den farklı olacaktır ve ben bunu gözümle ayırt edebilirim.

Bir önceki mesajımın yanlış kısmını siliyorum.Hatırlattığın için teşekkür ederim rkantarci.

Tarih: 2 Aralık 2006, 10:11 - İp: 85.***.**1.41
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Selam arkadaşlar,Açıkçası bende Canon un 2007 yılının ortalarına doğru yapacağı atağı bekliyorum.

30D değilde MARK II N yerine yüksek çözünürlüklü bir şey getirip (MARK II N i 13MP yapsın yeter) D2Xs i iyice ezmesini bekliyorum Canon un (zaten eziyorde )

Neyse bakalım,30D konusunda bilmiyorum üstü gelirmi açıkçası sanmıyorum.

Tarih: 2 Aralık 2006, 15:17 - İp: 85.***.**3.100
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Arkadaşlar konu gerçekten etraflıca tartışılmış.Birkaç gün işim dolayısıyla bakamamıştım.Cevap veren herkese sonsuz teşekkür etmek istiyorum.Dananagast dostum.350D nin f2.8 de etkin bir AF sinin olmadığını söylemiş.Bunun anlamı F2.8 de otofokus yapamaması mı yoksa yavaş yapması mı.Ben şu aralar 350d taraflısıyım.300 ytl civarında daha ucuz olması ve 400d nin otomatik çekimde az pozlaması pilinin daha çabuk bitmesi gibi etkenler beni bu yola itiyor.Ayrıca 350d ile sigma 17-70 düşünüyodum.Ama f 2.8 de Af nin etkin çalışmaması beni kıllandırdı.birde yeri gelmişken sorayım.Cahilce bir soru olabilir beni bağışlayın.400d de kendimize göre ayarlar tanımlayıp otomatik çekimde makinanın bu ayarları kullanamasını sağlayabiliyor muyuz?Otomatik çekimdeki az pozlamayı böylece aşabilir miyiz?

Tarih: 3 Aralık 2006, 00:18 - İp: 88.***.**3.103
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

400D'nin 9 nokta AF'si,eski modeldeki 7 noktadan fazla olduğu için az pozlama yapmaz makina.Netleme süresi kısalır,bu az netleme diye düşünmüyorsundur umarım.
Az pozlama demek,350D'de mesela 1/100sn'de yapacağı çekimi 1/200 sn'de yapması gibi birşey.

Tarih: 3 Aralık 2006, 02:03 - İp: 85.***.**1.187
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Osmanlı okuduğum incelemelere ve kullanıcıların söylediklerine göre 400D otomatik çekim modunda bir stop az pozluyormuş.Yani fotoğrafları biraz karanlık çıkarıyormuş.

F2.8 konusu farklı bir konu.Dadanagast arkadaşın söylediğine ve yine internette yaptığım araştırmalara göre 350D F2.8 de yaptığı otomatik odaklamada çok fazla etkili değilmiş.Bu etkili olamamanın anlamı nedir?Yani F2.8 değerinde otomatik odaklama yapmakta zorlanıyor mu makina.Yada odaklayamıyor mu acaba.Yani kısacası 350D yi alınca ilerde bir de Sigma 17-7- lens almak itiyorum.Ve bu lens F 2.8 den başlıyor.Ben geniş açıda diyaframı 2.8 yaptığımda makina odaklayamıyacak mı?Bunu mu anlamalıyım.

Tarih: 3 Aralık 2006, 02:48 - İp: 88.***.**3.103
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Geç odaklama yapıyor olabilir.Makinayı satan yere gidip,bu makinayı,f/2.8 destekli bir lens ile takıp birkaç deneme yapman faydalı olur.

İlker'e sormak lazım.Onun kullandığı tamron'un f/2.8 desteği vardı.

Tarih: 3 Aralık 2006, 10:39 - İp: 85.***.**9.225