erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

350d mi 400d Mi

Arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır fotoğrafçılık merakım had safhaya ulaşmış durumda.Fotoğrafçılıkla ilgili her siteyi her yayını takip ediyorum.Kendimi teorik olarak bir hayli de eğittiğimi düşünüyorum.Tabi bunu çekimlerime de yansıtmaya da çalışıyorum.Fakat şu an elimdeki makina Canon a75.Tabi fotoğrafçılığın tekniklerini öğrenmeye başladıkça elimdeki makinenin her nekadar manuel birtakım özellikleri olsa da,nekadar yetersiz olduğunu anladım.Yavaş yavaş bir dslr ye geçmek istiyorum.Bunun için kafamdaki makineler 350d ve 400d.İkisi arasında 350 ytl gibi bir fark var.Acaba 350d alıp yanınada biraz daha cebi zorlayarak bir Sigma 17-70 DC Macro mu alsam yoksa daha yeni teknoloji olan 400d yi alıp kit lensi ile idare edip yaklaşık 2 yıl sonra bir 17-70 mi alsam.Neyapmalı.çok kararsızım.yardımcı olurmusunuz?

Tarih: 21 Kasım 2006, 21:53 - İp: 88.***.**2.119
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

eğer iki yıl beklemen gerekecekse ben 350D de derim.
bir tek makine için iki yıl kit lens kullanmanın çok bir anlamını göremiyorum
2 yıl sonra yeni makine de eski olacak.
toz önleme sistemi dışında iki makinenin çok çok fazla farkı olduğunu düşünmüyorum. ekstra pikseller çok lazım dersen başka.

Tarih: 21 Kasım 2006, 22:02 - İp: 84.***.**0.99
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Madem Canon IS lens almak gibi bir niyetin yok, Canon'da israrin anlami ne?

Burfak dogru soylemis, 6MP ile 10MP arasinda kayda deger bir fark yok. 10MP'nin hakkini vermek icin zaten 1000-1500 USDlik lens alman gerekiyor, hele stabilizasyonsuz 10MPlik sensor sana ancak 1.5MPlik detay ya verir ya vermez, tek farkla dosyanin buyuklugu 10MPlik olur.

Tarih: 21 Kasım 2006, 22:42 - İp: 85.***.**3.5
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Canon da ısrar etmemin sebebi iso dur.Yüksek isolarda bukadar başarılı ve fiyatı uygun olan tek model 350d ve 400d diye düşünüyorum.Pentaxın bir modelinden bahsediliyor k100d (uygun fiyatlı) sanırım ama ona pek kanım kaynamadı.Lensime de karar verdim galiba.sigma 17-70.L serisi bir lens almak benim için imkansız ve de gereksiz şu durumda daha okadar prof değilim.Canon 17-85 IS ise Sigmanın iki katı.Ona okadar para veremem.

Tarih: 21 Kasım 2006, 23:04 - İp: 88.***.**2.119
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Antika anlamadığım birşey var.Bundan başka yerlerde de Is yada VR hakkında birşeyler yazmışsın.Hani bilgisi olmayan insanlar senin dediklerine bakıp Nikon yada Canon almaktan vazgeçecek.Ortalıkta İlkerde olmadığı için kimse bir yazı yazma zahmetinde bulunup olayı açıklığa kavuşturmuyor,seni ve diğer arkadaşları aydınlatmıyor.

Antika;

IS yada VR yada her ne ise,bu sistemler fotoğrafçının işini gerektiğinde kolaylaştıran unsurlardır.Aynı otomobildeki ESP sistemi gibi.Araç kaymaya başladığında eğer üzerinde ESP var ise hayati öneme sahiptir.

Lütfen anlatmak istediğimi iyi oku.Sonra sakın muhalefet yazıları yazma.Çünkü doğru söylüyorum.

IS ise şu işe yarar.Ya fotoğrafın bulanık çıkmaması için bir yere kadar kurtarıcı rol oynar yada yüksek iso kullanmamak için enstantaneyi düşürmemizi yine bir yere kadar sağlar.

Ama IS FOTOĞRAF KALİTESİNİ ETKİLEMEZ !!!!!!

Bu konuda nasıl böyle düşünebilirsin ki.Yani Sigma 17-70 kötü ise bunun sebebi IS midir yada 17-85 IS'e sahip olduğu için mi iyidir gibi bir yorum çıkıyor ortaya ki bu çok yanlış.Sen büyük markalara güveniyorsan bu sadece IS yada VR yada Minoltadaki AS den mi kaynaklanıyor??

Lensin üzerindeki kullanılan merceklerin hiç mi önemi yok??

Konuyu çok saptırmışsın ve yanlış bilgi oluşuyor insanın kafasında.

Mesela Canon'un 16-35mm L f/2.8 lensi var.Bu lens harika ama IS yok üzerinde.Şimdi ne olacak?

Canon kullanmasın mı insanlar bu lensi tercih etmek istediklerinde?

Yada 50mm f/1.4 prime lens.

Dünyada itibar görmüş onlarca Canon lensinden birisi buda.

Keza Nikon'un da VR'li olmayan birçok lensi,18-200mm'den çok daha kaliteli sonuçlar verebilir kullanıcıya.Lütfen bu konuları unutmayalım.

Tarih: 21 Kasım 2006, 23:22 - İp: 85.***.**5.214
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Sevgili osmanlı senden de açtığım konuya bir yorum alabilir miyim?

Tarih: 22 Kasım 2006, 00:11 - İp: 88.***.**2.119
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Bende 350d kullanıyorum ve memnunum.Özellikle pil konusunda iyi ve 400d'nin bu konuda çok daha kötü olduğunu duydum.Yani yanında bide grip alman gerekebilir ki bu maliyeti dahada arttıracaktır.Ayrıca 17-70 sigma ile 350d sana kesinlikle ama kesinlikle kitlensli 400d den çok daha iyi performans verecektir.

Tarih: 22 Kasım 2006, 00:19 - İp: 85.***.**4.211
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Teşekkür ederim uturuclu.Beni 350d den uzaklaştırabilecek en önemli etken LCD sinin küçük olması.Bu sende çok önemli bir sorun teşkil ediyormu?Çekilen fotoğrafları izlemek,ayrıntıları görmek zor mu.Biraz açıklarmısın.

Tarih: 22 Kasım 2006, 00:51 - İp: 88.***.**2.119
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1/2 , 1/4 , 1/8 , 1/15 1/30 , 1/60 , 1/125

Tam 7 stopluk aralik. Tele modda bunlara 1/250 ve hatta 1/500'u ilave edebilirsin.

Senin cektigin kac pozdan kaci bu araliga tekabul ediyor?

Stabilizayonun bu aralikta bariz olumlu tesiri var, bilimum L serisi cam, APO mapo, falan filan, hepsi bir yana, kaliteyi etkileyen en birinci faktor stabilizasyon, tabii tripodla ugrasacak sabrin yoksa. Bu sadece benim gorusum ve izlenimim degil.

tiklayiniz http://www.kenrockwell.com/tech/image-stabilization.htm>

hatta daha iyisi VR'nin keskin prime lens ile kiyaslamasi

tiklayiniz http://www.kenrockwell.com/nikon/50-comparison/vr.htm>

Canon 17-40 lens harika keskin olabilir,(ki inaniyorumki oyledir) gunesli havada veya tripod uzerinde. Ama bu soyledigim aralikta verecegi sonuclar stabilizasyonlu Pentax K100D'nin kit lensinden buyuk ihtimalle daha kotu olacaktir. "Ihtimal" sozcugunu kullaniyorum cunku cekim esnasinda sarsinti gelisiguzellik sergiler.

Benim kendi KM5D ile yaptigim denemelerde, 70mm fokal uzunlukta 20 kere stabilizasyonlu, 20 kere stabilizasyonsuz cekim yaptim. Stabilizasyonsuz yaptigi sadece 2 poz orta kararken 18'i bulanik cikti. Stabilizayonlu sadece 2 poz bulanik, 6 poz orta karar, 12 poz keskin cikti.

Madem konumuz Canon, ben Ilker'den cok EOS'un duruma mudahale etmesini beklerdim. Mesela ISli pozlarla ISsiz pozlarin karsilastirmasi gibi. Sonuclar acaip carpici olabilir. Canon nihayetinde bu isi iyi biliyor.

Sigma 17-70 de az para degil. Onca keskin lensi stabilizasyonsuz kullanmak bana biraz israf gibi gorundu, o yuzden Pentax K100D ile daha iyi kombinasyon olusturacagini dusunuyorum.

#antika' tarafından 22.11.2006 02:51:11 tarihinde düzenlendi.

osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

erndvc selamlar.Ben sana mutlaka şunu almalısın dersem,yanlış yapmış olurum.Kaldı ki bu makinaları bizzat kullanmış biri de değilim.

Şimdi bazen 18-55mm'nin sonuçlarına bakıyorum hakikaten söylendiği gibi kötü sonuçlar vermiş.Ancak bazı sitelerdeki galerilere baktığımda öyle harika fotoğraflar çekilmiş ki kit lens mi bunu çekmiş diye şaşırıyorum.

Söylendiği kadarıyla PS'de yapılan düzeltmeler sonucunda 18-55mm ile orta kalitede sonuçlar alınabiliniyormuş.Mesela sitede İlker arkadaşımız bu lens ile 350D kullanıyor ve lensin çok kötü olmadığını ancak harika da olmadığını söylüyor.En azından ben böyle anladım.

Sigma 17-70mm ise bu lensden hem kalite hemde aralık açısından avantaj.Bu lens yaklaşık 700 ytl gibi bir fiyata satılmakta.Belkide daha bile ucuza bulunabilir.Bu lensin tamamlayıcısı olan Sigma 70-300mm Apo DC Makro ise 450YTL civarında...

Sanırım bütçen kısıtlı ve ya lensi düşük ayar alacaksın ve yanında bir gömlek üstün body alacaksın yada lensi sigma alıp alt modelini alacaksın BODY'nin.

Ben sana kısaca özetlersem;

400D'deki anti dust çok önemli bir özellik değil.Birkaç ayda bir sende bu hava pombaları ile sensörü temizleyebilirsin.Sonuçta hergün kirlenen birşey değil bu sensör.

400D'nin body'si aynı eskisiyle neredeyse,rengi ise 350D'den daha koyu bir siyah tona sahip.Neyse;

Burada önemli olan Lcd ekranın büyümüş olması ve çözünürlüğünün artmış olması.Görüş açısıda arttırılmış.

Ben 2 gün önce elime alıp bir inceledim.Pil'i ve h.kartı olmadığı için çekim yapamadım ama iyi bir ürün.

Eğer 2 sene boyunca lense ayıracak paran olmayacak ise 350D+17-70mm sigmayı al derim.

Ben şu an 400D'yi çok beğeniyorum.

Lcd ekrandan çok beni sevindiren durum 9 nokta Af'ye sahip olması.Eskisinde 7 nokta AF'nin de hızlı olduğunu duydum.

Ama sana şunu da önerebilirim.Piyasada 50mm f/1.8 prime lensler 200ytl dolaylarında satılıyor.Hafıza kartı ve UV filtre ile 400D+18-55mm nin yanında 50mm ile filtreyi ve bir hafıza kartını 2000 ytl'ye alabilirsin

50mm f/1.8'in çekim kalitesi birkaç milyarlık lenslerin kalitesini veriyor.

Benim anlamadığım 2 yıl boyunca neden hiç lens alamayacağın??

Durum o kadar vahim olmamalı değil mi??
Öyle ise DSLR olmasa bile Sony R1 alırsın ve kaliteli bir makinaya sahip olursun.

Antika sen ne diyorsun bu konuda?R1 arkadaş için iyi bir tercih değil mi??

Pentax'ı niçin tercih etmezdim,çünki insanlardan duyuyorum,

Lensin en bol satıldığı Sirkeci hayyamda bile Pentax lens araştırdıklarında,satıcıların ellerinde ya olmuyormuş yada eski pentax lensleri bulunuyormuş.Geleceğe yatırım yapmak işidir bir yerde DSLR alımında markaya bakmak.

İllaki sıfır lens almakta mesele değil,uygun fiyatlara 2.el nikon yada Canon lensler satan güvenilir yerler yok mu??

Aslında aklıma harika bir fikir geldi ama uygulanacağını sanmıyorum.Canon yada diğer firmaların ithalatçıları;otomobil satışı yapan yerlerde olduğu gibi 2. el makina ve lens satışı da yapmaya başlasalar süper olurdu.

Erkayalar'a makinasını yada lenslerini satömak için götüren bir kullanıcı,orada bu işden anlayan insanlar tarafından ürünün incelenmesi ile verilen fiyata ürününü satardı ve başkalarıda erkayalar'ın güvencesi ile alış-verişlerini yaparlardı.Maalesef bu sanırım Dünyada da yaygınlaşmadı ve böyle bir sektör oluşmadı.

Tarih: 22 Kasım 2006, 11:41 - İp: 85.***.**9.155
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

tabiki pentaxın lensleri türkiyede canon ve nikon gibi 100 lerce çeşit değil ancak türkiyenin heryerinden ulaşılabilinen ideefix de pentax ve pentax uyumlu sigma .şu anda 19 adet objektif saydım ben satılık.
pentaxın bu son dslr atakları netice verceğe benziyor.o zaman durum dahada olumluya dönecektir
ideefix

Tarih: 22 Kasım 2006, 12:07 - İp: 88.***.**5.111