gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

350d 70-200f4l İlk Fotoğraflar

Selam Arkadaşlar,

ABD'deki kuzenime siparişini verdiğim 350D'ilk fotoğrafları elime geçti. Kararsız arkadaşlara fikir vermesi açısından paylaşmak istedim.

http://www.hemenpaylas.com/download/843104/Picture_005.jpg.html
http://www.hemenpaylas.com/download/843215/Picture_004.jpg.html

Adreslerinden indirebilirsiniz.

Fotoğraflar 70-200mmF4L ile 70mm ve 200mm'de çekilmiş. Kuzenim manuel çekim yapamayacağı için Auto mod kullanmış. Fotoğrafı sis bastırmak üzereyken çektiği için biraz puslu göründüğünü söylüyor.

Daha önce okuduğum yazılarda DSLR makinelerin Auto mod kullanıcıları için hayal kırıklığı yaratabileceği söyleniyordu.

Fotoğraflar hakkındaki yorumlarınızı öğrenmek isterim. Manuel modda Raw formatında çekip işlendiğinde sonuçlar ne kadar farklı olur? Ne dersiniz?

Tarih: 30 Mayıs 2006, 22:55 - İp: 85.***.**1.77
onuronat
onuronat (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

fotograflar gercekten guzel ama senınde soyledıgın gıbı manuel ayar yapılarak cekılseydı cok daha ıyı olabılırdı.. ve bu arada objektıfın kalıtesı tartısılmaz son derece harıka...

Tarih: 30 Mayıs 2006, 23:17 - İp: 88.***.**5.132
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Fotoğraflar makine hakkında hiç bilgisi olmayan biri tarafından, makine Auto konumuna alınıp istenen zoom yapıldıktan sonra çekildi ve Tripod kullanılmadı.

IS olmadığı için 70-200 ü kullanırken sürekli tripod kullanmak zorunda kalmaktan korkuyordum. fakat shutter speed

Tarih: 31 Mayıs 2006, 00:34 - İp: 85.***.**6.185
burack
burack (üye)
İstanbul / Amatör

patron bu lens kac kuru$? bende aynisini almayi planliyorum da..

Tarih: 1 Haziran 2006, 16:24 - İp: 212.***.**5.66
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Ben beachcamera.com'dan 568$'a aldım. 40$ Canon mail in rebate indirimiyle 528$. Türkiye fiyatını bilmiyorum.

Tarih: 1 Haziran 2006, 18:35 - İp: 88.***.**0.103
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

peki dostum bir sorum olacak neden bu lensi tercih ettinde 75-300 f4-5.6 USM(IS yok) veya 90-300mm bir lensi tercih etmedin üstelik bunların fiyatları çok daha ucuz. sadece tercih sebepin L serisi olmasımı?

Tarih: 1 Haziran 2006, 18:59 - İp: 85.***.**1.66
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam Zoki,

Bu lense 568$ ödedim bu yüzden öncelikle ileride kullanacağım gövdelerle uyumlu olması ve sağladığı keskinlik ve kontrastın da alacağım gövdelerin performansını gölgelememesi gerekiyordu.

EF-S serisi lensleri hiç düşünmedim. Öncelikle bu aralıktaki lenslerin MTF chartlarını inceledim. Bu bana lenslerin sağladığı keskinlik ve kontrast hakkında bilgi verdi.

İkinci olarak lenslerde görülen vignetting(kenarlara daha az ışık düşmesinden kaynaklı kararma / özellikle FF sensörlerde belirgin), chromatic aberration(renk bozulmaları), fringing(ani kontrast değişimlerinde geçiş noktalarında görülen renklenmeler/genellikle mor ışıma şeklinde görülüyor), barrel ve pin cushion distortions(fotoğrafta lens kaynaklı içbükey eğrilikler) gibi optik bozulmaları araştırdım.

Üçüncü olarak lensin içindeki motor mekanizması, lensin malzeme kalitesi, netleme hızı gibi konuları araştırdım.

L serisi lensler genellikle bu konularda başarılı. 70-200f4L ise okuduğum incelemelerde çok başarılı görünüyordu.

Aslında lenste IS özelliğinin olmasını ve diyafram açıklığını f2.8 olmasını isterdim fakat 70-200mmf2.8LUSMIS benim gibi yeni birisi için çok pahalı ve ayrıca çok ağır bir lens. Bir amatörün çok düşük ışıklı ortamlarda daha iyi fotoğraf çekmek için gövde fiyatının iki katını lense vermesi bana çok mantıklı gelmedi.

75-300 90-300 ya da 70-300 gibi aralıklarda çalışan lensler genel olarak tüm aralıkta yakın optik performans sergileyemiyor. Özellikle 200-300mm aralığı incelemelerde iyi görünmüyor.

Bu lensin dışında iki farklı lens daha aldım. Portre çekimi için Canon'un fiyat performans sıralamasında en tepede bulunan lensi EF50mmf1.8II tercih ettim. Fiyatı sadece 75$

Geniş açı için 17-40f4L almak isterdim fakat ne yazıkki bütçem bu lense müsade etmedi ve çok keskin sonuçlar vermediğini bildiğim halde EF-S 17-55mm siparişi verdim. Kit olarak alınca gövde fiyatına 75$ kadar eklemek gerekiyor. 75$'lık bir zoom lensten çok iyi optik performans beklemek biraz iyi niyetlilik olur.

Tarih: 2 Haziran 2006, 00:44 - İp: 85.***.**6.184
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

gorkemkgo;
verdiğin detaylı cevap için teşekkür ederim bende yeni bir lens almak istiyorum fakat türkiye fiyatları senin yazdığın fiyatların tam 2 katı hatta daha fazla bu yüzden ben ya sigma 70-300 APO lens yada canon 75-300 usm lens lmayı düşünüyorum. bunlar hakkında bir bilgin varmı?

Tarih: 2 Haziran 2006, 18:34 - İp: 85.***.**3.233
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Zoki,

Türkiyedeki fiyatlar konusunda aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Canon ve Nikon gibi firmların fiyatlarını ABD seviyesine çektikleri taktirde Türkiye satışlarının ne kadar artacağını göremiyor olmaları gerçekten çok üzücü. Canon lens fiyatları konusunda Türkiye'de Nikon'un gerisinde kalmış. Forumda insanların ikinci el Nikon lensleri uygun fiyatla bulabildikleri için Canon yerine Nikon'u tercih ettiklerini okumuştum. Umalım ki Sony DSLR Türkiye'ye benim umduğum fiyattan giriş yapsın ve Türkiye fiyatlarındakidaki mantıksızlık bir son bulsun

Neyse konumuza dönelim. Şurada
350D ya da 20D için en iyi düşük maliyetli çözüm olarak 18-55, 50mmf1.8 ve 75-300 gösteriliyor. Bu arada 75-300'ün 3 farklı versiyonu varmış:

75-300/4-5.6

75-300/4-5.6 USM

75-300/4-5.6 IS USM

3 lenste metal malzemeden yapılmış. Optik olarak ilk ikisi aynıymış fakat IS versiyonunda, IS mekanizmasına dahil extra lensler varmış. USM halka tipi olmadığı için çok sessiz çalışmıyormuş. 75-200mm aralığında keskin sonuçlar almak mümkünmüş fakat 200-300mm'de lensin keskinliği ciddi olarak azalıyormuş. Bir de 75-300/4-5.6 IS USM'yi değiştiren 70-300/4-5.6 IS USM'den bahsediyor. Fakat fiyat olarak 70-200f4'ü bile geçiyor tabi..

Sanırım senin ilgilendiğin model 75-300/4-5.6 olacak. USM versiyonundan daha gürültülü çalışır ve daha geç odaklanır. IS olmadığı için özellikle 200-300mm aralığında tripod kullanmak gerekebilir. Ama fiyatı gerçekten uygun.

Ben Canon dışındaki markalara çok sıcak bakmıyorum. Çünkü makine lens uyumsuzluğundan dolayı yaşanan hatalardan bahsediliyor. Fakat Sigma 70-300 APO DG Macro forumdaki arkadaşların yaygın olarak kullandıkları bir lens ve bu konuda bizi aydınlatabilirler. Hatta benim yaptığım gibi örnek fotoğraf linki verirlerse daha iyi olur. Belkide benim sandığım kadar problem yaşanmıyordur. İlave olarak bu lens sana 1:2 oranında makro yeteneği de sağlıyor.

Son olarak http://www.photozone.de/8Reviews/index.html adresinden lenslerin ölçüm sonuçlarını karşılaştırmanı ve buna göre kararını vermeni tavsiye ediyorum.

Tarih: 3 Haziran 2006, 02:20 - İp: 85.***.**3.196
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

dostum sana teşekkür ederim gerçekten çok güzel bilgiler vermişsin şu ana kadar en adam gibi bilgiyi senden aldım . ben heralde 75-300mm USM olanından alıcam veya sigma 70-300 APO . canon 75-300 için 200-300mm aralığında tripod gerekir demişsin, makinam eos 350d 1/4000 lik max enstantene hızı yetersiz mi kalır?

Tarih: 3 Haziran 2006, 11:03 - İp: 85.***.**3.233
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

enstantane hızı

Tarih: 3 Haziran 2006, 12:27 - İp: 85.***.**9.135