gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

350d 70-200f4l İlk Fotoğraflar

Selam Arkadaşlar,

ABD'deki kuzenime siparişini verdiğim 350D'ilk fotoğrafları elime geçti. Kararsız arkadaşlara fikir vermesi açısından paylaşmak istedim.

http://www.hemenpaylas.com/download/843104/Picture_005.jpg.html
http://www.hemenpaylas.com/download/843215/Picture_004.jpg.html

Adreslerinden indirebilirsiniz.

Fotoğraflar 70-200mmF4L ile 70mm ve 200mm'de çekilmiş. Kuzenim manuel çekim yapamayacağı için Auto mod kullanmış. Fotoğrafı sis bastırmak üzereyken çektiği için biraz puslu göründüğünü söylüyor.

Daha önce okuduğum yazılarda DSLR makinelerin Auto mod kullanıcıları için hayal kırıklığı yaratabileceği söyleniyordu.

Fotoğraflar hakkındaki yorumlarınızı öğrenmek isterim. Manuel modda Raw formatında çekip işlendiğinde sonuçlar ne kadar farklı olur? Ne dersiniz?

Tarih: 30 Mayıs 2006, 22:55 - İp: 85.***.**1.77
cnzrs_
cnzrs_ (üye)
Sakarya / Amatör

Bende az daha yeni aldığım 350D mi satıyodum caanım 1 aylık daha(D70s alıcaktım) lenstenmi bilmiyorum ama (canon EF 24-85 f:3.5/4.5) renk ve netlikten şikayetim vardı.verediğin lens bilgileri ve örnek resimler fikrimi deiştirdi canonculuğa devam

Tarih: 9 Haziran 2006, 05:55 - İp: 85.***.**3.35
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

bencede bu topic herkes için çok yararlı bir topic. cnzrs_ renkler için herşeyi neutral olarak çekip (hatta istersen raw çek) daha sonra photoshopta birazcık renklerle oynama yap sonra sonuçları kıyasla gerçekten görülmeye değer oluyorlar bence.

Tarih: 9 Haziran 2006, 11:49 - İp: 85.***.**0.81
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Teşekkürü asıl hakedenler Dadanagast ve Mffoto.

Bu arada şu perde hızı 1-2saat gibiyken neden aşırı pozlama olmuyor sorusunu biraz düşündüm. Tek mantıklı izah, pozlamanın zamana bağlı olarak lineer davranmadığı...

Tarih: 9 Haziran 2006, 20:28 - İp: 85.***.**0.246
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İltifatın için teşekkürler görkemgo, ama bu linkin sahibi sensin.
Bu arada pozlama lineer, ama 1x değil, 2x. Zaman 2 katına çıkınca (sabit diyaframda) 1 poz fark oluyor. Dolayısı ile o kadar uzun pozlama yapıyorsan, tolerans dahilinde sayılabilecek olan poz farkı için 1 saat hata payı var!.
Bu arada uzun pozlamanın 2 etkisinden bahsedeyim istersen.
1) Pil ömrünü geometrik bir hızla tüketiyor (sensorun o kadar uzun süre ile enerji aldığını düşünürsek, 1 saatlik poz ile kaç tane 1/100 çekebileceğini düşün )) tabiiki mekanik hareketlerin kullandığı enerjiyide düşünmek lazım ama..
2) Noise dediğimiz şeyin temel kaynağı çok basitçe sensorde oluşan elektrik sızıntıları, uzun pozda kaçak daha fazla oluyor haliyle. ancak buna bir çare olarak makineler aynı poz süresince bir siyah fotograf daha çekip buradaki noise elemanlarını gerçek pozdan "çıkartma" yaparak temizliyorlar. Bu mutlaka açık olması tavsiye edilen bir "custom function" uzun poz çekeceksen ayarlamayı ihmal etme. Galiba adı "long exposure noise reduction" idi.
Bu arada CMOS sensorlerin bu konudaki üstünlüğü burada, daha düşük voltaj seviyeleri ile çalışıyorlar, bu daha az enerji kullanmak ve tabiiki daha az noise demek.

Tarih: 9 Haziran 2006, 21:08 - İp: 85.***.**2.89