cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sony&nikon 24x36 Sensor

Las Vegas fotografcilik fuarinda yapilan bir ropartaj esnasinda Sony fotograf bolum mudurune (M.Katsumoto) Sony'nin ne zaman 24x36 sensor uretecegi sorundugunda cevabi en gec 2008 basinda olmustur.Cevapta bu sensorun tam anlami ile FF olmamasi durumunda, 1,1 veya 1,2 olabilecegi yazili.

Sony ve Nikonculara mujde olsun.

Birde Pentax yapsa

Tarih: 20 Nisan 2007, 00:57 - İp: 195.***.**2.65
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Cancaner,

Merak etmeyin, Sony FF cikarana kadar Pentax coktan orta format 645 serisini dijitize etmis olur, korkarim haberiniz yok, (parali) profesyonel cevreler coktan beridir bekliyorlardi, sanirim eli kulagindadir.

Hem ayrica Nikon gibi Pentax da Sony'nin sensorunu kullaniyor, FF makinalar piyasayi domine etmeye baslarsa Pentax'da FF'den nasibini almakta gecikmeyecektir.

Bence bu isten en zararli cikacak olan Olympus, 4/3 sisteminin gidecek yeri yok, cok kotu koseye sikistirdilar kendilerini, OM sistemine sadik kalmaliydilar.

Ben, sahsen, FF olmayan lense para yatirmiyorum, 2-3 sene icerisinde FF makinalar bugunku A100 , K100D , 400D veya D40 fiyatlarina ineceklerdir.

Tarih: 20 Nisan 2007, 01:57 - İp: 85.***.**1.76
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Şimdi yazacaklarım bu sohbetin üzerine geyik gibi olacak ama niyetim hiçte öyle değil..
teknolojinin bu hızı ve ilerleyişi çok can sıkıcı aslında..
Katsumoto'nun açıklamasına göre 2008 ortalarında piyasa FF makinelerle dolmuş olacaktır. bu günkü "half frame" ler tarih olacak.. bu gün a100-d80-k10D gibi makine alanlar o gün can sıkıntısı üzüntü yaşayacaklar.
Aynen 1,5 sene önce piyasaya çıkmış makineleri alanların bu günkü durumuna düşecekler.
Pekiya ondan sonra ne olacak, teknoloji duracakmı, FF sensör DFM sektöründe son noktamı.. hiç sanmam.. DF çıkacak,, double Frame yada MF çıkacak, multiFrame yada microFrame.. aslında framenin ölcüsü yani sensörün ölcüsünün hiç bir önemi kalmayacak. İstenileni verdikden sonra isterse üçgen sensör olsun
yine fantazi yapasım geldi.. 100 mp-100x optik zoom-100 saat HD video kayıt-1000 raw çekim kapasitesi ve pil ömrü vs.. vs... ha birde çakmak boyutlarında..
olmazmı ? bence olur

Tarih: 20 Nisan 2007, 13:03 - İp: 88.***.**0.242
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Antika ,

Pentax'in 645 serisinin dijital calismasini bende duydum hatta bir Demo fotografinida gordum,inan bana mukemmel makina.Ne var ki senin dedigin gibi biz bu zevki parali cevrelere birakalim.Body fiyati olarak 10 15 bin EU arasinda konusuyorlar.

Bende hala iki sene once aldigim D70 ile calisiyorum (gerci cok memnunum) ama FF bir Nikon ,ozellikle Pentax cikmadan degistirmeyi dusunmuyorum.Dedigin gibi FF fiyatlari dusuk olursa bak sen o zaman fotografin zevkine.

Olympus gibi bir devi anlamis degilim ne diye 4/3 uzerinde hala bu kadar israrci,yoksa E-1 i elime aldim ve fotograf cektim cok iyi, tam pro makina.

Tarih: 20 Nisan 2007, 13:08 - İp: 195.***.**2.65
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

rokomet,

Onemli olan teknolojinin durmamasi degil.Zaten FF veya diger sensorleri kullanmak kisinin kendi secenegi.

Yoksa bir makina FF degil ise iyi fotograf cekilemez diye bir kanun yok.

Mesela benim FF istememin nedeni,diger sensorlerde objektif uzerindeki kadraj daralmasi ve 24x36 nin insan gozunun gorus acisina en yakin deger olmasi.Yoksa benim D70'in ve nikon objektiflerinin fotograf kalitesinden cok memnunum.Yarin bir gun FF alsam dahi D70 ile cekime devam.

Tarih: 20 Nisan 2007, 13:16 - İp: 195.***.**2.65
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu sene piyasaya çıkacak sony dslr lerin birisi ff olacak zaten.
Pentax sensör üreticisi değil ama o da sony sensörlü bir ff dslr yapacak.

Tarih: 20 Nisan 2007, 13:36 - İp: 81.***.**7.49
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Arkadaşlar FF nedir

Tarih: 20 Nisan 2007, 13:42 - İp: 212.***.**0.162
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

FF = Full Frame = Tam Çerçeve = 36x24mm = Eski 35mm'lik filmli makinalarda filmin bir karesinin boyutları.

Bugün 1500 USDnin altına maledılebılen DSLRların hepsinde APS-C diye bilinen 24x16mm sensörler kullanılıyor. Yani eski FF'nin 1.5 kere küçültülmüş hali. Bu 1.5 sayısı da "crop factor" olarak bilinir.

Piyasadaki DSLRların crop faktörleri şöyle:

Sony (yani Minolta), Nikon, Fuji, Samsung ve Pentax : 1.5
Canon : 1.6
Olympus, Panasonic, Leica : 2.0

Büyük sensör çözünürlük ve yüksek ISO açısından daima avantajlıdır.

Tarih: 20 Nisan 2007, 13:58 - İp: 81.***.**5.159
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Buffalo,

Sony'nin bir tanesinin FF olmasi seni kurtarmaz, sen Ilker ile bana simdiden cilingir sofrasini hazirla Biz oturdukmu kalkmayiz masadan ona gore

Unutmadin degil mi iddiayi ?

Tarih: 20 Nisan 2007, 14:03 - İp: 195.***.**2.65
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Çok teşekkür ederim baya aydınlatıcı bir yazı oldu [>:D

Tarih: 20 Nisan 2007, 14:10 - İp: 212.***.**0.162
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bitmedi

Sigma'nın crop faktörü 1.6 olsa gerek. Canon 5D ise FF. Ayrıca çok ama çok bahalı birkaç Canon ve Nikon modeli FF olmasa bile 1.2 veya 1.3 oranında büyük sensörlere sahip diye biliyorum.

Crop faktörü ile lensin fokal uzunluğunun ilişkisi söyle:

70-210'luk bir zoom lensi 1.5 crop faktörlü bir makinaya takarsan, eski 35mm filmli makinalardaki 105-315'lik görüş açısına sahip olursun. Aynı şekilde 12-24'lük bir lens 18-36 oluverir.

Görüş açısı bakımından işler böyle yürüsüsede "alan derinlği" (yani Depth of Field) açısından hesaplar yine lensin orjinal fokal uzunluğundan yapılır. Mesela 50mm'lik bir lensi 1.6 crop faktörlü Canon'a takdığınızda görüş açısı 80mm olmakla beraber, fokuslan uzaklığın ne kadar daha arkasının net çıktığını belirten "alan derinliği" açısından yine 50mm'lik lens gibi çalışır.

Geniş açı lenslerin alan derinliği daha fazladır. Mesela 210'luk bir lensi ile 3m otedeki bir cisme netlediniz, bu durumda 2.95 metreden daha yakın ve 3.15'ten daha uzak yerler bulanık çıkacaktır, yani topu topu 20cm. Oysaki 50mm'lik bir lens ile aynı F değeri kullanılmak şartıyla, neredeyse bir metrelik alan derinliği sağlanır.

Tarih: 20 Nisan 2007, 14:14 - İp: 81.***.**5.159