cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sony&nikon 24x36 Sensor

Las Vegas fotografcilik fuarinda yapilan bir ropartaj esnasinda Sony fotograf bolum mudurune (M.Katsumoto) Sony'nin ne zaman 24x36 sensor uretecegi sorundugunda cevabi en gec 2008 basinda olmustur.Cevapta bu sensorun tam anlami ile FF olmamasi durumunda, 1,1 veya 1,2 olabilecegi yazili.

Sony ve Nikonculara mujde olsun.

Birde Pentax yapsa

Tarih: 20 Nisan 2007, 00:57 - İp: 195.***.**2.65
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Burada da Canon Ef'leri sen FF demişsin, ben yanlış okumuşum demiştim. Burayı da böyle doldurduk. Kimse birşey anlamayacak ama olsun.

#bitpire' tarafından 20.04.2007 17:07:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2007, 16:47 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Buffalo,

Acımasız ve gerçekçi olalım.

Düşünki FF'de rekabet kızışmış, giriş seviyesi FFlerin fiyatı olmuş 500 USD ( Türkiye'de bunun 2 katı, yani 1000 USD ), söyler misin bana üretici olsan APS-C makinanı kaçtan satardın ? Peki kompakt makinalarını kaçtan satardın ?

Artık hersene 2 model çıkarıyor firmalar. Geçtiğimiz yıl Sony hariç hepsi en az 2 model sürdüler piyasaya, D40 sahipleri daha ne olduğunu anlayamadan makinaların demode oldu, D40x çıktı.

Teknolojinin bu kadar çabuk demode olduğu, Sony gibi devasa ve agresif oyuncunun da dahil olduğu iyice kızışmış piyasada sence kim enerjisini APS-C'ye harcar.

Bunlar 60ların, 70lerin, 80lerin, 90ların filmli makinaları değil, bunlar fotograf makinasından çok birer bilgisayar, dolayısı piyasanın gelişimi de bilgisayar piyasasına parallelik gösteriyor. Ben 3 senelik bilgisayara saksı muamelesi yapıyorum, bugünkü APS-C DSLRlar da 3 sene sonrasının saksıları.

Tarih: 20 Nisan 2007, 17:05 - İp: 81.***.**5.159
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bizim İlker'in (dada) sitesinde bir konu vardı, oradan bir linkte okumuştum , bana mantıklı geldi.
http://www.amateurphotographer.co.uk/news/Nikon_clarifies_full_frame_policy_news_115110.html

Aslında haklısınız antika, ama bazı şeyleri düşününce geçiş hızlı olmayacak gibime geliyor. Mesela zeiss 16-80, ff değil bu lens. Sadece a100 için üretetildiğini sanmıyorum.

Bir de crop faktörünün çok da kötü bir şey olmadığını düşünüyorum, işte 50mm lik bir objektif 75-80mm ye çıkıyor bu sayede. İdeal bir portre lensi mahiyeti kazanıyor.Diğer yandan firmalar 10-20 gibi lensleri üretiyor.
FF bir kamerada 10mm bana göre değil açıkçası, fotoğraf değil de fantastik bir şey bence...

Benim kısa vadede asıl devrim beklediğim konu kompaktlar. Sony'nin şubat ayı içinde duyurusunu yaptığı akla zarar sensör. Önemsiz bir detaymış gibi geçiştirildi pek üzerinde durulmadı. O sensörü kullanan kompaktlar az noise üretecek, çok hızlı olacaklar. Ama fotoğraf kavramını alt üst edebilecek bir şey bu doğrusu.

Bu sensörün dslr'lerde kullanıldığnı düşününce kafam allak bullak oluyor benim Ayna yetişemez gerçi o hıza, tabi aynaya ihtiyacınız yok artık diyebilir bir firma

Tarih: 20 Nisan 2007, 18:16 - İp: 85.***.**5.51
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

"ff makineler yaygınlaşsa da croplu makinelerin üretimi uzun süre devam eder diye düşünüyorum. 70-300 gibi yetersiz bir tele bile 1,5 cropla epeyce iyi bir tele yapıyor..."
demişsin buffalo,bu şekilde değil.
ayrıca bu konu ile ilgili son yorumunda hatalı.bu noktaya açıklık getirmek zorundayız.daha önce de pekçok kez değinmiştim, 300mm lik tele lens 1.5 çarpanla 450mm lik bir tele lensin özelliklerine kavuşmaz.yalnızca 450mm lik lensin gördüğü açı ile görür.onun yaklaştırma kabiliyeti ile aynı olmaz...

Tarih: 21 Nisan 2007, 10:14 - İp: 88.***.**0.20
mecnun999
mecnun999 (üye)
İstanbul / Amatör

FF lere dönülmesi özellikle geniş açı tutkunlarının işine yarayacaktır.Çünkü piyasada APS-C makinalarda kullanıldığında, krop faktörü yüzünden geniş açı bakımından yetersiz gelen, uygun fiyatlı o kadar çok lens var ki.
Örneğin; ileride nasıl olsa Sigma 12-24mm almam gerekecek diye sigma 10-20mm yi elimden çıkardım ama şuan FF makinam olsa Tokina AF 20-35mm F 2.8 AT-X PRO IF yi alırdım. Üstelik yurtdışı satış fiyatı 399usd. Yada Tamron 17-35mm F 2.8-4 DI LD AF alırdım onun da fiyatı 299usd. Bu lensin 17mm si Şuan kullandığımız lenslerin 12mm sinden bile daha geniş açı sağlar FF de.
FF lerin yaygınlaşması, APSC lere büyük yatırım yapan kullanıcıları büyük zarara sokacaktır. Nikon kulanıyosunuz ve yanında kaliteli bir lens aldınız. Mesela NIKON AF-S DX Zoom-Nikkor 17-55mm f/2.8G IF-ED. Yurtiçi fiyatı 2000usd civarında. Yada NIKON AF-S DX ZOOM-NIKKOR 12-24mm f/4G IF-ED Objektif. Buda 1500usd civarında. Bu durumda ben olsaydım hırsımdan 10 sene FF e geçmezdim herhalde
FF in şikayet edilecek yönleride olacaktır elbette. Tamron 17-35 mm yi APSC body ile kullandıgınızda 17mm de geyt düzgün görüntüler elde ederken, FF de kullandığınızda köşelerde kararma ve kalite kaybı ortaya çıkacaktır. Bu defa hepbirlikte " ya su crop faktörlü makinalar ne güzeldi, keşke yeniden üretilmeye başlansa ilk ben alırdım" demeye başlayacagız.

Tarih: 21 Nisan 2007, 11:17 - İp: 81.***.**6.136
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Herseyden once antikanin soyledigine inanmak isterim yani iki uc sene sonra FF (24x36 veya 35mm) sensorlerin bugunku giris seviyesi DSLR ler fiyatina inecegine.

Ne var ki hic aklim yatmiyor bu ise. Dunyadaki seytan ucgenlerini dusunursek, tuketiciye bu imkanin saglancagini sanmam.Son bombalar olan VR (titresim engelleme sistemi) objektiflerin fiyat politikasi ortada,geriye soyle bir baktigimda sadece 4 veya 5 tane dusuk enstantane fotograf cekmisim,yani VR yi hic aramamisim.Belki bir cok kiside boyledir ama fiyatlarda hala bir oynama yok.

FF makinalar ciksa bile galiba bizim cebimizin FF olmasi gerekecek,yoksa APS-C ile cekime devam edecegiz, firmalarda uretime.Aradaki fiyat farki dusunulunce FF ye donup bakasi gelmiyor insanin,cok istesede FF kullanmayi.

Tarih: 21 Nisan 2007, 11:45 - İp: 195.***.**2.65
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir megapiksel ve ISO savaşının fiziksel sınırlarına dayanmış durumda bütün üreticiler. Bugüne kadar her sene 1 MP daha ekleyerek sattılar ürünlerini.

10Mp gibi bir fiziksel sınıra dayandığımız şu günlerde birisi 12MP FF makina sürecek olsa piyasaya, makul bir fiyata, ilk kan dökülmüş olacak, sonrasında geri dönüşü olmayan bir süreç yaşanacaktır.

20 senedir profesyonel olarak gözlemlediğim bilgisayar sektöründe böyle yürüyor işler, dijital makinalar da çıktıkları günden itibaren bilgisayarınkinden farklı bir gelişim göstermediler, buna dayanarak yapıyorum tahminlerimi.

Sn.Cancaner,

VR/IS lenslerin fiyatının düşmemiş olmasının başlıca sebebi Canon ve Nikon'un konumlarını tehlikede görmemeleri, sizin gibi VR'nin faydalarına inanmayaların çoğunlukta olmaları. ( Tanım yanlış oldu, doğrusu "VRnin faydasız olduğuna inananlar" olacaktı) Bu arada hemen ilave edeyim, VR/IS kullanıp da faydasız olduğunu söyleyene pek rastlamadım.

Tarih: 22 Nisan 2007, 00:03 - İp: 88.***.**5.240
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

cancaner;

Sadece belli bir alanda mı fotoğraf çekiyorsunuz bilmiyorum ama eğer öyle değilse pek fazla fotoğraf çekmediğinizi anlıyorum. Düşük enstantaneye gerek duymamak, fotoğraf makinesine gerek duymamak gibi birşey bence.

Tarih: 22 Nisan 2007, 00:55 - İp: 86.***.**6.63
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Antika
yalnis anladin veya ben anlatmak istedigimi tam aciklayamamisim. VR nin karsiti olmak sacmaliktan baska bir sey degil,bencede olumlu bir sistem.

Ne varki VR, aradaki farki 300-400 EU gibi farka cikaracak kadar onemli degil diyorum.Elimde Manuel bir objektif var ve AF ile degistirecegim , ardaki yuksek farki odemek bana sacma gelmez,sende iyi biliyorsun AF'nin onemini fotografcilik icerisinde.

Fakat sadece VR var diye iki kati fiyat odemek bana cazip gelmiyor dogrusu.

Tarih: 22 Nisan 2007, 01:13 - İp: 195.***.**2.6
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Bitpire

Ben kisin dagda gunde 300 kare, yazin otelde 500 kare cekiyorum, ve senin bildigini coktan unuttum bile.

Gunduz fotograf cekerim ,dusuk enstantane zaten kullanmam cunku flasli dolgu cekimi, gecede restorantta 10 enstantanenin altina dusmem ve bu degerdede VR ye ihtiyacim yok zaten.

VR ye karsi degilim antikaya yazdigim cevapta okuyabilirsin ne demek istedigimi.

Tarih: 22 Nisan 2007, 01:20 - İp: 195.***.**2.6