cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sony&nikon 24x36 Sensor

Las Vegas fotografcilik fuarinda yapilan bir ropartaj esnasinda Sony fotograf bolum mudurune (M.Katsumoto) Sony'nin ne zaman 24x36 sensor uretecegi sorundugunda cevabi en gec 2008 basinda olmustur.Cevapta bu sensorun tam anlami ile FF olmamasi durumunda, 1,1 veya 1,2 olabilecegi yazili.

Sony ve Nikonculara mujde olsun.

Birde Pentax yapsa

Tarih: 20 Nisan 2007, 00:57 - İp: 195.***.**2.65
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

muratcicek;

ff, full frame'in kısaltması. Full Frame'den kasıt da 36x24mm ebadında sensör boyutu. Bunun bir diğer adı da 35mm formatıdır. Niye 36x24 dersen de filmli makinelerde yıllardır kullanılan ve artık bir standart haline gelmiş olan format bu. Negatif film almışsındır eline mutlaka. Işığa tutup bakmışsındır. İşte o filmin her bir karesi 36x24mm ebadındadır. Objektiflerin odak uzunlukları ve görüş açıları da bu formata uygun olarak telaffuz edilir. Bugünün popüler dslrleri olan Canon 400d,30d, Nikon D40,D80,D200, Sony A100, Pentax K10d,K100d gibi makinelerin sensörleri ise daha küçüktür. Bunların sahip oldukları ebat da Apsc size diye adlandırılır. FF sensörün köşegeni, Apsc size sensörün köşegeninin yaklaşık 1,5 katıdır. Dolayısıyla sen bir objektifi Apsc size sensörlü bir makineye taktığında o objektifin odak uzunluğunun 1,5 katı daha uzun bir objektifi FF sensörlü bir makineye takarsan aynı görüş açısına sahip olursun. Örneğin Nikon D70'e 50mm objektif takıp, filmli makineye de 75mm objektif takıp baktığında aynı açıyı görürsün.

antika;

sigma 10-20 beni çok tahrik etmesine rağmen sırf bu yüzden kendimi tutuyorum. Sigma 17-70 elimizde patlayacak zaten. En azından bundan sonra FF'de kullanılamayan objektife yatırım yapmamaya karar verdim.

Tarih: 20 Nisan 2007, 14:17 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bitpire,

Ben de Sony'ye müteşekkirim uyuzluk yapıp 16-80'i bu kadar geç çıkarttığı için yerine elde kalmış Minolta 24-105'i gayet ucuza kapatmış bulunuyorum, artık ucuz FF makinalar çıkana kadar topluiğne bile almam

MuratCicek,

Malum crop faktörü yüzünden özellikle genişaçıda piyasada bir zaaf oluştu, bunu lens üreticileri eskisi 20'lerden başlayan değil, 10'lardan başlayan lensler üreterek kapattılar. Yalnız bu son zamanda üretilen lenslerin çoğu sensör üzeine eskisi gibi 42mm çapında değil, (42, 36x24'ün diagonaline tekabül ediyor) 28mm çapında görüntü düşürüyor, nasıl olsa sensör küçük diye. İşte bu APS-C tipi lensler, FFe geri dönüş aşamasında hurdaya çıkacaklar. Bitpire ile benim bahsini ettiğimiz konu budur.

Tarih: 20 Nisan 2007, 14:45 - İp: 81.***.**5.159
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bugün sadece canon full frame makine yapıyor.
Sony yapacağını ilan etti, Nikon gei durmaz, hatta bence yarış başladı. Bakalım hangisi önce piyasaya sürecek.
Nikon'un yeni pahalı optiklerinin hepsi full frame.
Göründüğü kadarıyla DSLR sensör yarışında fuji de var, s5pro üzerindeki sensör çok iyi gibiydi, Nikon gövdeli fuji sensörlü makine çok ilginç. Pentax bu yarıştan kopmayacak kadar eski ve köklü bir firma. Tüm bu firmalar Bir yıla kalmadan FF sensörlü makinalar çıkararak Canon'u tek başına oturduğu rahat koltuktan indirmeye zorlarlar. Buda biz kullanıcıların işine gelir.
APS-C (croplu) sensörlerin yok olacağını sanmıyorum. Giriş makineleri piyasası bence bu formatta devam eder, ancak fiyatları daha da düşer. Üç beş yıl önce 10.0000 dolarlar mertebesinde başlayan DSLR gövde fiyatları bugün 500 dolara indi. Bence APS-C pazarında Teknoloji yatırımlarını firmalar geri aldı, artık kar marjları aşağıya inebilir.

Tarih: 20 Nisan 2007, 15:10 - İp: 85.***.**0.216
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Çok güzel ve açıklayıcı yorumlar yaptınız çok teşekkür ederim.
Bir sey daha soracağım simdi ben d200 18-70 nikkor ve 50-500 sigma almaya karar verdim inşallah Haziran ayıdan elimde olacaklar. Ben daha sonra ff makina aldığım zaman anladığım kadarıyla bu lensler hiç bir işe yaramayacak peki hangi tür lenslerden almam lazım?

Tarih: 20 Nisan 2007, 15:33 - İp: 212.***.**0.162
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bence 2-3 yıl içinde tüketici tipi FFler, bugunkü muadillerinin fiyatına düşecekler (1000-2000 YTL aralığı)ç

Sanırım APS-C tipi DSLRlar 2 sene içinde üretimden kalkarlar. Üretimden kaldırmamaları da saçma olur zaten.

Bilgisayar dünyasından örnek verirsek mesela bugün hiçkimse P3 işlemci üretmiyor, üretmesi de saçma olur zaten, bırakın onu DDRAM üretmiyorlar. Aslını ararsanız P3 kullandığınız günleri hatırlayın, gayet yeterli bir işlemciydi, APS-C DSLRlar da öyle olacak.

APS-C formatında 10MP gürültü sınırı, bundan daha ileri pek gidemezler, daha ileri götürülemeyen şey de yarış dışı kalmış demektir, yarış dışı kalmış birşeyi de gözlerini kırpmadan üretimden kaldıracaklardır.

Belki APS-C tipi kompakt makinalar türeyebilir o zamana kadar.

Tarih: 20 Nisan 2007, 15:54 - İp: 81.***.**5.159
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Yani bugün yaptığımız bütün yatırımlar elimizde çakacak .
Bugün d200 fotoğraf kalitesini çok beğenirken bir veya iki yıl sonra kompakt makina gibi olcak .
Peki ff lerle uyumlu lensler hangileridir ve bu lensler APS-C Makinalarda kullanabiliyormuyuz kısacası ff de kullanılan lensler hangileridir.

Tarih: 20 Nisan 2007, 16:03 - İp: 212.***.**0.162
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Canonun Ef-s olmayan, Nikon'un DX olmayan, Pentax'ın DA olmayan, Sigma'nın DC olmayan, Tamron'un Dİ olmayan, Minolta'nın bütün (KM 18-70 hariç, başka var mı bilmiyorum) bütün lenslerini FF'de kullanabilirsin.
(Sony 75-300'den emin değilim. Sonyciler daha iyi bilir.)

Tarih: 20 Nisan 2007, 16:26 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

MuratCicek,

Firmaların internet sitelerinde ulaşabileceğin ürün bilgilerinde "APS-C" ibaresini görürsen anlaki FF değil.

20.yy'da üretilmiş veya tasarlanmış lenslerin hepsi FFdir.

Sigma lenslerin isimlerinde DC ibaresı görürsen FF değildir.

Canon EF'ler FF, EF-S'ler ise croplu.

Minolta markalı lensler FFdir, fakat KonicaMinolta ve Sony markalılar ise APS-C olabieceği için FF olduğu teyid edilerek satın alınmalıdır. Bu lenslerin arkasını koni tipi bir uzantı varsa APS-C'dir, yoksa, doğrudan bayonet seviyesinde mercek varsa FF'dır.

#antika' tarafından 20.04.2007 16:35:11 tarihinde düzenlendi.

#antika' tarafından 20.04.2007 16:46:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2007, 16:28 - İp: 81.***.**5.159
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam sen düzeltince bizim mesajlar sap gibi kaldı ortada. Neyse burayı böyle doldurmuş olduk.

#bitpire' tarafından 20.04.2007 17:03:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2007, 16:35 - İp: 213.***.**5.242
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

zeiss 16-80 ff değil.
nikon 2007 senei içinde ff kamera yapmayacak deniyor.
hatta sony'nin yeni çıkaracağı iki dslr nin de FF olmayacağı iddia ediliyor.
ff makineler yaygınlaşsa da croplu makinelerin üretimi uzun süre devam eder diye düşünüyorum. 70-300 gibi yetersiz bir tele bile 1,5 cropla epeyce iyi bir tele yapıyor...11-18,10-20 gibi bir sürü objektif var ve daha fazlası açıkçası çok ama çok sınırlı bir kullanıcıya hitap eder.
bence ff'ye geçiş çok hızlı olmayacak.

Tarih: 20 Nisan 2007, 16:43 - İp: 81.***.**7.49