s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

Dijital Fotoğrafları Saklama

arkadaşlar çektiğim fotoğrafların orjinalleri jpeg formatında ve üzerinde hiç bir işlem yapmadan bilgisayarda saklıyorum . 300 - 350 mb olunca cd ye kopyalıyorum. dün bilgisayarda bulunan orjinal fotoğraflardan bir adetinin
yüzde 50 sinden fazlasının alt kısmının gri olduğunu gördüm . hiç bir programla tam olarak fotoğrafı açamadım ve sildim.
nedeni ve dijital fotoğrafları saklama hakında yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 28 Aralık 2005, 11:37 - İp: yok
farukcm
farukcm (üye)
Ankara / Meraklı

ozzy baba isimli üye çok güzel cevaplamış.
benim 50 gb fotoğraf arşivimin yarısı bozulmuş ve fotoğraflar alaca belece göstreriyordu
ama videolar sapasağlamdı. Ama hepsininde dvd de yedeği vardı o yüzden bir veri kaybına uğramadım.

1-kullandığım harddiske sık veir yazıyor ve siliyordum
2-disk birleştirmiyordum
3- hepside bir klasörün içindeydi. 2003 2003 2005 2009 diye adlandırmıştım.
yani bu hataları bir daha yapmayacağım.

benim anlamadığım bu harddiske ben bir daha güvenipte yeni veri atar mıyım?
gerçi bir 40 gb lık diğer resim dosyalarım bozulmadı (wallpaperler, fantastik ,ilistrasyonlar ve psd dosyalarım olduğu gibi duruyor
zannedersem onlarda ilerde bozulur çünki şimdilik yeni attığım resimler.

genelde yedeklemelerimi ya rar ya da genius_pro 8.0 ile yedekleme yapıyorum.

Tarih: 1 Şubat 2009, 01:27 - İp: 88.***.**5.192
mitharas
mitharas (üye)
İstanbul / Amatör

Raw Yada tif genelde önemli çekimlerde bu formatlar kullanılıyor bildiğim kadarıyla ve arşiv kaybı hemen hemen herkes yaşamıştır yaşayacakta dijital teknolojide bunun önüne geçme gibi bir şansımız yok

ben arşivmi 1 den fazla yerde saklamayı tercih ediyorum

bilgisayarımda

Harici Hdd

Ve dvd medyalarda

cekerken Raw Çekiyorum saklarken ise Digital Negative formatı (DNG) ile saklıyorum adobe firmasının çıkardığı bir format geri dönüşte raw yada tif e kayıp olmuyor ve bozulma derdi yok jpeg kadar yaygın olmadığı içinde virus vb etkenlere maruz kalmıyor tavsiye ederim

Tarih: 4 Şubat 2009, 10:59 - İp: 85.***.**4.162
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

raw formatı sıkıştırmasız bir format olduğu için hem iyidir hemde kötü.
iyi tarafı: hiç kayıp yaşamazsınız ne çekmişseniz onu alırsınız sonrasında ne müdahle yaparsanız yapabilirsiniz. Çok güzel bir formattır.
kötü tarafı: çok fazla yer kaplar. normal bir jpg formata göre birkaç kaç hatta daha fazla yer kaplar.

Gönül isterki raw olsun ama malesef ben bile çok gerekmedikçe yedeklerimde raw kullanmıyorum. Sağlam olduğunu düşündüğüm jpg yedekleri nero yardımıyla dvdlere arşivleyip sert kapalı kaplara koyuyorum.
rutubetsiz ışıksız kuru ortamda uzun zaman sağlam kalabiliyor.
kullanırkende elimle medyanın yüzeyine dokunmamaya dikkat ediyorum.

Tarih: 4 Şubat 2009, 16:43 - İp: 81.***.**6.16