s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

Dijital Fotoğrafları Saklama

arkadaşlar çektiğim fotoğrafların orjinalleri jpeg formatında ve üzerinde hiç bir işlem yapmadan bilgisayarda saklıyorum . 300 - 350 mb olunca cd ye kopyalıyorum. dün bilgisayarda bulunan orjinal fotoğraflardan bir adetinin
yüzde 50 sinden fazlasının alt kısmının gri olduğunu gördüm . hiç bir programla tam olarak fotoğrafı açamadım ve sildim.
nedeni ve dijital fotoğrafları saklama hakında yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 28 Aralık 2005, 11:37 - İp: yok
mfaslan
mfaslan (üye)
İstanbul / Amatör

bir soruda ben sorabilir miyim? benim arşivlemek istediğim yüzlerce fotoğraf var hep jpg uzantılı. bunları topluca nasıl tif uzantılı yapabilirim veya bunu yapabilecek bir program var mı? teşekkürler

Tarih: 23 Ağustos 2007, 14:01 - İp: 81.***.**2.44
oguz orhan
oguz orhan (üye)
İzmir / Amatör

Alttaki grileşme fotografın dozyasının bozulduğuna delalet. Pekçok sebebi olabilir.
Hardiskteki kayırlı fotografın veya başka bir dosyanın normalde bozulması beklenemez, CDlerin belli bir ömrü var arşivleme yapmak için. CD ler kalitelerine ve saklama koşullarına bağlı bağlı olarak zamanla bozulabiliyor. Ben yedekleme işini Harici bir Harddiske ve Ayrıcada CD ye yapıyorum. Çektiğimiz Fotografların korunması da tabiki bir maliyet. Fotograf makinalarına o kadar para harcayıp alıyor isek, saklamak ve korumak için de belli bir bütçe ayırmalıyız.
Benim kullandığım bilgisayara haricen taktığım 400GBlık bir disk daha var. Bütün bilgilerimi bunda yedekliyorum. Ayrıca fotografları 600MB a ulaşınca CD lerde de yedekliyorum.
Çünki kayıbı durumunda yerine koyamayacağımız fotograflarımız var.

Saygılarımla

Tarih: 27 Ağustos 2007, 13:01 - İp: 81.***.**7.76
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Bence tiff'e ,vs çevirmeye gerek yok. Bende bir sorun olmadı.

Bence dikkat edilmesi gereken şey cdye Nero (ücretsizi dahil) ile kaydediyorsanız veri diski yaparken "verify data- bilgileri doğrula" seçeneğini işaretlemeniz.

Bu sayede cdye kaydedilen bilgi ile bilgisayardaki arasında bir fark var mı diye kontrol ediyor. Eğer hata varsa bildiriyor ve bu sayede tekrardan yenicdye kayıt ediyorsunuz.

Bir de kayıt hızı 16x olmalı ve eğer seçenek varsa "disk at once" seçilmeli (track at once değil).

Ama en önemlisi yokarıdaki verfy data seçeneği.

Tarih: 9 Eylül 2007, 15:16 - İp: 85.***.**4.226
canerayg
canerayg (üye)
Kırklareli / Özel Gün Fotoğrafçısı

en iyisi neroda image olarak kaydetip hdd de arşivlemek

Tarih: 28 Eylül 2007, 17:22 - İp: 85.***.**6.208
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Çok enteresan,hiç başıma gelmedi açıkcası.Acaba raw olarak saklasak,herhangi bir bozulmaya sebebiyet verir mi?

#alikatip' tarafından 15.10.2007 13:10:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ekim 2007, 13:09 - İp: 81.***.**8.210
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğrafınızı hangi formatta saklarsanız saklayın bahsettiğiniz bozulmalar sakladığınız medyadan veya manyetik ortamdan kaynaklanan veri kayıpları...

Bunun tek çaresi yedeklemedir...

En kötü yedekleme aygıtları 1.44 disketler
Sonra flash memoryler
sonra hard diskler
sonra cd ler ve dvd ler...

Göreveğiniz üzere mükemmel ve iyi bir yedekleme aygıtı yoktur..

Eni iyisi yedeklemek ve yedeğin de yedeğini almaktır..

Fotoğrafı kayıpsız formatta veya kayıplı formatta saklamanın zerre kadar bu konuyla alakası yoktur...

Bu konuda da bilgi vermek gerekir ise...

Önemli olan fotoğrafı kayıpsız formatta çekmek ve bu formatta yedekleyip saklamaktır... Yoksa JPEG çetkiğiniz bir fotoğrafı sonradan TIFF yapıp saklamak tam anlamıyla saçmalamaktır... Orijinali JPEG çekilmişy bir fotoğrefı TIFf e çvirdiğinizde zaten ilk kaybınızı verirsiniz sonra birde dosya boyutunu büyütüp yerden de kaybedersiniz...

Orijinali TIFF veya RAW çekilmiş bir fotoğrafı ise bu formatta muhafaza edip şyedeklemek makul ve mantıklı bir yaklaşımdır... Ancak başınıza gelen olayın çözümü değildir...

Sizin ve hepimizin veri kaybına karşı tek ilacı ye-dek-le-me-dir....

Tarih: 18 Ekim 2007, 01:12 - İp: 85.***.**5.94
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Ayrıca ...
1. Harddiskinizin sığası büyükse(20 gb ve üzeri)...
2. Kaliteli bir marka değilse...
3. Çok fazla veri kaydedip siliyorsanız...
4. Defrag işlemlerini sık yapıyorsanız.....
5. Harddiskinizin %50 sinden fazlası dolu ise...
6. Bilgisayarız sık sık göçüyor ve kilitleniyorsa...
7. Manyetik alanlara yakın çalıştırıyorsanız... (Monitörün yakını cep telefonunun dibi... Kovaman hoperlörlerin yanı v.s vs.)
8. JPEG ve benzeri dosya adetleriniz çok fazla ve tek klasör altında ise....

Bu tür veri kayıplarına karşı oldukça ciddi risk altındasınız demekitr...

Şimdilik bilinen en iyi ydl resimleri bir an önce CD veya DVD ye yazmak...

Bunları da sağlam kutularda rutubetsiz, sıcaklık değerleri normal ve aşırı ışığa maruz kalmayan yerlerde çizmeden saklamak....

Tarih: 18 Ekim 2007, 01:19 - İp: 85.***.**5.94
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

ben externe hartdist satin aldim her halukarda silinme endisem yok.
mesela bunun gibi
http://www.amazon.com/gp/product/B000MEX7CC/ref=dp_cp_ob_title_3/103-3473431-1327869

#gencmenn' tarafından 18.10.2007 14:15:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2007, 14:03 - İp: 83.***.**1.251
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yurtdışından veya buradan mobil HD alın rahat edin en iyisi.
CD'lerle uğraşmayın..
Tak USB'yi gönder,rahatça.
Ama o an transfer anında ceryanlar giderse ne olur bilemiyorum..

Tarih: 18 Ekim 2007, 23:25 - İp: 88.***.**9.107
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Herkese merhaba ben bir şeyi çok merak ediyorum acaba bilgisayar ekranından görünene görüntümü denir fotografmı eğer fotograf ise karta basılanın adı nedir eğerki bu sektörün ayakta kalmasını istiyorsak fotograflarımızı karta bastırmalımıyız acaba konuyla alakalısı yok gibi görünsede bence çok alakası var ustalarıma ve arkadaşlarıma sonsuz saygılar çok kısır çok kişi ekmeğinden olacak gibi görünüyor çok üzücü bir durum

Tarih: 19 Ekim 2007, 11:23 - İp: 88.***.**9.84