s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

Dijital Fotoğrafları Saklama

arkadaşlar çektiğim fotoğrafların orjinalleri jpeg formatında ve üzerinde hiç bir işlem yapmadan bilgisayarda saklıyorum . 300 - 350 mb olunca cd ye kopyalıyorum. dün bilgisayarda bulunan orjinal fotoğraflardan bir adetinin
yüzde 50 sinden fazlasının alt kısmının gri olduğunu gördüm . hiç bir programla tam olarak fotoğrafı açamadım ve sildim.
nedeni ve dijital fotoğrafları saklama hakında yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 28 Aralık 2005, 11:37 - İp: yok
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

ARKADAŞLAR HERKESE YARDIMLARI İÇİN TEŞEKKÜRLER.

Tarih: 3 Ocak 2006, 10:08 - İp: 212.***.**5.240
pino_ccio
pino_ccio (üye)
İzmir / Meraklı

Arkadaşlar Selam;
Harddiskteki resim dosyalarının bozulması tamamen scandiskle ve harddisk aktivitesi ile ilişkili yani disk üzerinde o dosyanın yazılmış olduğu bölge üzerinde aşırı optik okuma yapılırsa veya harddiskin aşırı sıcaklıkta ısrarla çalıştırılması ile ilgili bir konu.Mümkünse kasanın kapakları açık tutulmalı..
Eğer diske yazacak kadar rezerv yapılması gerekiyorsa Harddiskde zipli olarak biriktirilmeli ve ancak CD'ye yazarken zipler açılmalı.
CD'ye yazıldıktan sonra CD hasar görmediği sürece içeriği orijinal halde tutulur.

Tarih: 5 Ocak 2006, 22:18 - İp: 85.***.**7.180
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

TEŞEKKÜRLER

Tarih: 6 Ocak 2006, 09:28 - İp: 212.***.**5.240
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Soner kardeşim.... Cd ye kayıttan önce bu problemle karşılaştığına göre; makinede çekim yaptıktan sonra, birkaç saniye süren kayıt süresi için makine fırsat bulamadan kapatılmış veya güç kaybına uğramış demektir... Örneğin; benzer problemleri eski makinelerimde yaşıyordum fakat EOS 20d ye geçtikten sonra asla böyle olmadı.. kayıt çok hızlı yapılıyor, CF kartı çıkarmak için kapağı açtığımda makinenin güç sistemi bloke olarak CF kartın sökme takma anında zarar görmesi engelleniyor... Bence sorun; çekimin hemen ardında makineye yapılan yanlış müdahele.... Veya harddiskinin ciddi arızası.... Hoşçakal....

#mete007' tarafyndan 06.01.2006 09:43:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2006, 09:43 - İp: 85.***.**7.0
enginmetin
enginmetin (üye)
Çankırı / Firma

soner bu sorun benim kanaatimce jpeg formatının uzantısı olan dll dosyalarındaki hasardan kaynaklanıyor olabilir bendede bir benzeri sorun olmuştu fotoların altlarına karışık renkler atıyodu çözümü bilgisayarı formatlayıp her şeyi baştan kurmakla hallettim sende dene kolay gelsin

Tarih: 6 Ocak 2006, 14:59 - İp: 85.***.**4.59
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

TEŞEKKÜRLER.

Tarih: 9 Ocak 2006, 12:00 - İp: 85.***.**1.61
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

fotograflarınız TIFF formatlı saklamanızı dönem dönem acıp yeniden kaydetmenizi öneririm. Bilgisayarın harddiskinde bulunan dosyalar zamanla bozulabiliyor. Sanırım hard diske bilgi kaydedip silinmeler esnasında oluşuyor. Bende yaşadım bu tip sorunlar. Bence arada bir açıp belgeyi tekrar kaydedin.

Tarih: 21 Ocak 2006, 21:38 - İp: 81.***.**7.222
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba.
sadece bozulmadan kaçınmak için jpg olarak çekilmiş dosyaları tiff olarak kaydetmenin boşa hamallık olduğunu düşünüyorum.

çok lazımsa aynı jpg dosyalar iki kere backuplanır ve yine tiff ten az yer kaplar ve daha rahat erişilip kullanılabilirler.

en iyi backup sistemi olarak da hala harddiskleri görüyorum.

Tarih: 23 Ocak 2006, 00:40 - İp: 85.***.**3.157
okyara
okyara (üye)
İzmir / Amatör

eğer photoshop kullanıyrosanız,file altında contact sheetII diye bir uygulama vardır.bu cd ye yazdığınız görüntülerin a4 e küçük ebatta kopyasını oluşturur ve benim gördüğüm en iyi arşivleme yöntemidir. böylece cd aldıklarınızın neler olduğunu ileride bu contact sheet lere bakarak kolayca bulursunuz.

Tarih: 26 Ocak 2006, 10:47 - İp: 217.***.**8.193
deli_tay
deli_tay (üye)
Ankara / Amatör

peki bu resimleri onarmanın bi yolu yokmu acaba.Çünkü benimde bozulan çok önemli fotoğraflarım var

Tarih: 17 Ağustos 2007, 18:33 - İp: 81.***.**2.209