s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

Dijital Fotoğrafları Saklama

arkadaşlar çektiğim fotoğrafların orjinalleri jpeg formatında ve üzerinde hiç bir işlem yapmadan bilgisayarda saklıyorum . 300 - 350 mb olunca cd ye kopyalıyorum. dün bilgisayarda bulunan orjinal fotoğraflardan bir adetinin
yüzde 50 sinden fazlasının alt kısmının gri olduğunu gördüm . hiç bir programla tam olarak fotoğrafı açamadım ve sildim.
nedeni ve dijital fotoğrafları saklama hakında yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 28 Aralık 2005, 11:37 - İp: yok
mkoguz
mkoguz (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafın % 50 sinden fazlasının gri olması dosyanın bozulduğunu gösteriyor...Fotoğrafları öncelikle kayıpsız bir fotmata çevirip o şekilde saklamak bence daha iyi örneğin tiff yada tga formatları bunlarıda sıkıştırmasız kullanırsak fotoğrafları işlerken de kayıpla karşılaşmayız ama dosya büyüklükleri biraz fazlaca olacaktır.. ayrıca fotoğrafta kayıtlı olduğu medyadan kaynaklanan bit bozulmaları sıkıştırma olmadığından fotoğrafın % 50 sinin değilde sadece bozulan kısımdaki pixellerin bozulmaları yüzünden daha az hasarlı olacaktır..Hatta dosya headeri bile bozulmuş olsa kurtarılabilir kanımca...

Tarih: 28 Aralık 2005, 14:49 - İp: 212.***.**9.98
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

mkoguz açıklamalarınız için teşekkürler.
kayıpsız formatta saklamanın avantajlarını daha öncede okumuştum. ama bu kadar bozulmanın olabileceğini hiç düşünememiştim .
biraz yer kaplasada en iyisi kayıpsız formatta yedeklemek.

Tarih: 28 Aralık 2005, 15:26 - İp: 212.***.**5.240
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

hocam bence bu bozulmanın sebebi kalitesiz cd olabilir.
daha kaliteli cd lere daha yavas hızlarda cekersen bozulmalar daha az olacaktır.

Tarih: 28 Aralık 2005, 19:45 - İp: 81.***.**6.19
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

MAGNAT MERHABA

BOZULAN FOTOĞRAF CD YE KAYDETMEDİĞİM , BİLGİSAYARA BULUNAN ORJİNAL FOTOĞRAFTI . BENİM ANLAYAMADIĞIM BİLGİSAYARA BULUNAN FOTOĞRAFIN ZAMANLA BOZULMASI.

Tarih: 29 Aralık 2005, 09:12 - İp: 212.***.**5.240
yol
yol (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

sanırım cd.ile alakalı bi sorun .bizim kendi uygulamalarız darşivleri dvd.ye yazdırabilirsin 2-3-4 gün aralıklarla iyi bir dvd.üzerinde yazdırırsan bi sorun yasamazsınız sanırım .biz ve işyerimiz 4 yıl gibi zamandır bu uygulamadayız şükür böle problemle karşılaşmadık..

Tarih: 29 Aralık 2005, 13:59 - İp: 85.***.**4.160
yol
yol (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

cd.yi yazdırma hızı cok hızlı olmamalı ve cd.nin kaliteli olmasına dikkat edilmeli.Güçlü bi bilgisayara sahip değilseniz yazdırma işlemi yaparken başka işlem yapmamanız yada prg.ram kullanmamanız daha ıyı olur(cünkü yazma işlemi esnasında kullanılan program Pc yi agırlastırabılır donmasına sebeb olur ve cd ye yazılan dosyada eksıklık ve verı kaybı olabılır.Fotğraf bilgisayarda durdukca bozulma gibi bişey le karşılaşmazsınız sadece resim üzerinde kullanılan programda renk gama ayarları gibi problem oluşabilir..

Tarih: 29 Aralık 2005, 14:55 - İp: 85.***.**4.160
emanetkere
emanetkere (üye)
Ankara / Amatör

DVD ye yazdırma taraftarıyım... Daha da çok resim alır üstelik... DVD media nın markası markalı bişeyde olursa daha iyi olur.. Bence tabi ki..

Tarih: 29 Aralık 2005, 18:30 - İp: 212.***.**6.246
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

ardaşlar bende daha yeni duydum resimlerim bozulmasını bende 2003 yılı ağustosundan beri CD lerde olan resimler var ama böyle bozulmalar olmadı ve görmedim bence de CD ile ilgili bir problem ama hızlı yazdırma ile ile değildir ben genelde 52X ile yazdırıyordum o zamanlarda ama şimdi ideal 32X le yazdırmaya gayret ediyom.

bende bazen resimlerin yerleri değişiyor o da jpeg formatının hack veya virüslere olan açıklığından olduğunu zannediyorum.

Tarih: 29 Aralık 2005, 20:30 - İp: 85.***.**6.165
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili SONER06;
ben olsam ziplerim ve oyle cd ye yazarım..cd ye yazmada sorun olmus ve dosyalarin eksik byte da yazilmis.bu yuzden resmin yarısı gri kalmis.
ayrica cd-rw surucunde problem olabilir.veya resimleri bilgisayara atarken farkında olmadan problem olmus olabilir.
....
saygilar...

Tarih: 1 Ocak 2006, 19:06 - İp: 85.***.**1.222
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Sadece CD veya DVD'de değil, harddiskte de zamanla fotolar bozuluyor. Tabii jpeg için geçerli bu. Her kopyalama, kayıt veya başka bir işlemde ya da sadece durduğu yerde bozulabiliyor. En iyisi TIFF olarak kaydetmek.

Tarih: 3 Ocak 2006, 00:03 - İp: 85.***.**9.13