spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Pozlama Problemi

Sayın arkadaşlar ,Nikon D90 makinamı Diyafram öncelikli moda getirip çekim yaptığımda ilk poz fazla pozlanmış ,ikinci poz normal çıkıyor.
Bu problemi nasıl çözebilirim.
Teşekkürler

Tarih: 4 Temmuz 2010, 21:13 - İp: 217.***.**9.250
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Spradon , PC'de ilk pozları açıp bizimle kafa bulmuyorsun değil mi ?

Gerçekten bilgimin bittiği yerdeyim , bundan sonra yazdıklarım tamamen tahmin ve "atma " olacak - ona göre ! Ama öncesinde senden son bir şey isteyeceğim .

Çekimlerin hep çok yüksek hızlarda . 1/2000 & 1/800 ... Normal hızda aynı problemi yaşadığın fotoğraf var mı ? Yoksa bir tahmin yürüteceğim .

Yabancı forumlarda da sordum ama bilen çıkmadı . Oraya fotoğrafın linkini verirsem sorun olmaz herhalde ...

-----

Sn. Ocaklılar - ilk örnekte metreleme farkı yok zira fotoğraflarda EXIF değerleri aynı . D90 aynı değerleri okuyor her 2 poz için fakat her ne hikmetse ilk kareyi 2 stop kadar fazla pozlamayı beceriyor . ( Sitede muziplikleri ile tanınanlardan biri olsa PC'de oynayıp açmış diyeceğim - bizimle eğlenmek için )

Sn. Demirhan - ikinci örnekteki 1/800 ve 1/640 farkı 1/3 stop ... Muhtemelen metrelerken farklı okumadan kaynaklanıyor Sn. Ocaklılar'ın belirttiği gibi . Ama gözüken pozlama farkı kesinlikle 1/3 stoptan farklı - 1 stoptan fazla derim . Yani bir açıklama getirmiyor .

Bracketing olmadığını EXIF'ten görüyorum - dediğim gibi zaten ilk örnekte pozlama değerleri aynı . PHOTO ME ile bakmadığım EXIF detayı kalmadı bir şey bulamadım .

Makinanın uzun süre kullanılmadığı durumlarda , ilk açıldığında tembel kalıp istenen çok yüksek perde hızlarını ilk anda yakalayamadığı diye bir " atışta " bulunacağım . Sadece A modunda yapıyor olması da bunula alakalı olabilir mi acaba ? Bir de perde sayısından D90'ın çok az kullanıldığını görebiliyorum.

Bakalım , Spradon düşük hızlarda aynı problemin olup olmadığı konusunda ne diyecek

----------------

Şimdi farkına vardım , ilk 2 fotoğraf silinmiş - bu durumda takip daha da zorlaşıyor ama ben yazayım gördüğümü .

Her 2 poz için değerler 1/2000 f3.5 ISO 200 ...Diğer tüm EXIF bilgileri aynı . Sıra numaraları arka arkaya ve 1 saniye ara ile çekilmiş . İlk poz 2 stop kadar fazla pozlanmış - o kesin ...

Spradon - ne oldu ilk set fotoğrafa ?

#paperman' tarafından 15.08.2010 11:43:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ağustos 2010, 10:46 - İp: 96.***.**4.180
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Paperman,
İnanın bende problemin nereden kaynaklandığını çözemiyorum.Kimseyle kafa bulacak karakter ve yapıda biri değilim.İstanbul Beylikdüzünde ikamet ediyorum.Bu civarlarda oturuyorsanız makinayı alıp hemen gelirim.Birebir siz deneyin

Tarih: 15 Ağustos 2010, 13:28 - İp: 217.***.**1.120
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 15 Ağustos 2010, 13:36 - İp: 217.***.**1.120
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 15 Ağustos 2010, 13:41 - İp: 217.***.**1.120
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Dün çekmiş olduğum iki adet bina fotoğrafı ve bugünde evimde çekmiş olduğum iki adet fotoğrafı gönderdim.Düşük enstantene hızında olmasına rağmen ilk fotoğraf dikkat ederseniz yine fazla pozlanmış gibi(fark az olmasına rağmen)
Bu arada diğer fotoğrafları yanlışlıkla silmişim.Lütfen herhangi bir art niyet aramayın.

Tarih: 15 Ağustos 2010, 13:48 - İp: 217.***.**1.120
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 15 Ağustos 2010, 13:51 - İp: 217.***.**1.120
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 15 Ağustos 2010, 14:06 - İp: 217.***.**1.120
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Terliklerin göründüğü 4 fotoğrafı seri çekim modunda çektim.İlk fotoğraf yine fazla pozlanmış..

Tarih: 15 Ağustos 2010, 14:09 - İp: 217.***.**1.120
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Makinan arizali arkadasim hic ugrasma fazla.Gotur degistirsinler Nikon servisine.Exposure meteringde hatali sonuclar var ve makina kendi kendine ya yazilim yada bir beyin cipinin diyelim yanlis calismasi sonucu istedigine gore hareket ediyor.Hatali makina ve geri verilmesi gerek.Veremezsen bi yolunu buluruz verdirtiriz.

Tarih: 15 Ağustos 2010, 14:18 - İp: 221.***.**6.23
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Spradon ne ard niyeti - takılıyorum sadece bir türlü sebep bulamayınca

Gökdelen resimlerinde fark iyice bariz - 3 stop filan . Benim de aklıma arıza ihtimalinden başka bir şey gelmiyor . Şu yabancı forumlarda da 1-2 fotoğrafına link verip soracağım . Ama perde hızı seçileni ilk çekimde yakalıyamıyor gibi bir durum var sanki . Belki de yazılım .

Düşük hızda ( oda fotoğrafı ) fark çok daha az ...1/2 stop bile değil belki . Terlikde de yine fark az sayılır . Makina alışıyor mu ne ?? Belki fazla kullanmadığındandır . Şöyle bir arka arkaya saniyede 3-4 kare hızla 20-30 fotoğraf çek hiç durmadan . Sonra tekrar bak bakalım problem var mı ?

Bu arada bir de lensi çıkarır takar mısın . Bir çok forumda seninkinin tersi durumlarda ( ilk kare koyu ) lens-gövde iletişimindeki problemlerden kaynaklandığı bulunmuş . O ihtimali de eleyelim .

Bir de tüm çekimler f3.5'da ...Onu da bir değiştir bakalım belki bir şey çıkar altından .

Tahmin bunlar tabi - bir bak bakalım işe yarıyor mu ...

#paperman' tarafından 15.08.2010 18:43:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ağustos 2010, 18:10 - İp: 96.***.**4.180