gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

D50 Ler Sorunlumu?

geçen hafta aksesuar almak için gittiğim bir fotoğraf mağazasında dslr almak isteyen yanımdaki bir müşteri nikon d70s ve d50 modelini sorduğunda satıcı d50 lerin sorunlu çıktığını avrupada geri çekildiğini haziran gibi d50s modelini süreceklerini söyledi.mağaza sahibi bu konuda tecrübeli ve bilgili olabilecek ve pekte müşteriyi yanıltacak birisi olmadığını düşünüyorum bu konuda bilgisi, haberi olan varmı? D50 ler gerçekten sorunlumu?

Tarih: 2 Nisan 2006, 17:09 - İp: yok
shoparr_
shoparr_ (üye)
Eskişehir / Meraklı

aman diyim bilgisi olan varsa yardım etsin d50 düşünüyordum bnde tam.dslr-like tan vazcaysam da d50 alsam diodum şu makineyi de URL=http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=1785590]http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=1785590[/URL] 1400 civarına satıolar tam araştırma safhasında iken bu da ne??var mı bilgisi olan bu konuda..[

Tarih: 4 Nisan 2006, 18:26 - İp: 85.***.**2.138
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

evet D50'lerde sorun var ama tamamında mı var bu sorun bilmiyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam CCD Blooming diye geçiyor bu sorun.

Gerçi bu sorun CCD li makinaların bir kısmında oluyormuş.

Benim denemek için çektiğim bir örnek..

#viiiizzzz' tarafyndan 04.04.2006 20:00:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2006, 19:56 - İp: 85.***.**9.206
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Evet D50 lerde ve bazı D70S lerde benzer bir sorun bende duymuş ve böyle parlak objelerin çevresinde renk ve ışık dağılması olan fotolardan görmüştüm.Ayrıca D50 lerde bir de ayna sorunu varmış diye duymuştum.Aynanın eğiminden kaynaklanan bir hataydı sanırım,bunu yabancı sitelerden bir araştırın.

Tarih: 4 Nisan 2006, 21:36 - İp: 85.***.**3.173
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

@as, ayna eğimi hatası ile ilgili bir link verebilirmisin.
Ben kaynak bulamadım...

Bu ayna eğimi tam olarak nasıl etkiliyor fotoğrafları?
Ufuk çizgisinin eğik olması gibi bir sorun falanmı..

Tarih: 4 Nisan 2006, 23:28 - İp: 85.***.**9.206
as
as (Üye)

Hayır viewfinder de gördüğün objenin fotoğrafta gördüğün yerde çıkmaması gibi bir şeydi.Ben R1 almadan önce araştırma aşamasında iken yabancı sitelerdeki bir forumda okumuş ve yukarıdakine benzer bir fotoyuda orada görmüştüm.Belki belli seri lerde olan bir sorun olabilir.O yüzden araştır derim.

Tarih: 5 Nisan 2006, 02:25 - İp: 85.***.**3.173
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Benimkinde yok. En azından bunu söyleyebilirim...

As viiizzz in verdiği fotoda objenin olduğu yerde çıkmamasından daha büyük bir sorun var. Büyük ihtimalle CCD'de. Baksanıza güneş nasılda eliptik çıkmış..

Tarih: 5 Nisan 2006, 02:30 - İp: 85.***.**0.119
as
as (Üye)

bmadran evet sanırım ccd veya soft ware den kaynaklanıyor olabilir,buna benzer yabancı sitelerde 4-5 fotoğraf gördüm yüksek çekim hızlarında oluştuğu söyleniyordu ve nikonun bu soruna çare de göstermediğini yazmışlardı.Birde başka bir forumda adamın tam ortalayarak çektiği objenin çıktıda tam ortada olmadığına benzer bir sorundan bahsediliyordu yani ayna problemi ama o forumu bulmama imkan yok yaklaşık 2 ay kadar önceydi.

Tarih: 5 Nisan 2006, 04:18 - İp: 85.***.**3.173
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

arkadaşlar bu sorun bir yerde okuduğuma göre
nedeni
elektronik shutter imiş.
yani 1/4000 vs.. olan shutter bir kısmı elektronik ile sağlanıyor.
kısacası shutter kapanmıyor.ama ona verilen veya alınan elektrik kesiliyor. ama hala gerçek kapak kapanmıyor buda ışığın hala ccd yi etkilemesinidevam ediyor ve bu sorun oluyormuş...

Tarih: 22 Nisan 2006, 19:22 - İp: 85.***.**8.164
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=8505

bu başlıkta detaylı bilgi bulabilirsiniz.. yilmaz47 haklı sorunu aşmanın tek yolu güneşli karelerde diyafram değerini arttırıp perde hızını 500 ve altında tutmak sanırım 500 ün üstünde tüm D50 lerde ve rivayete göre D70s lerde aynı sorun ortaya çıkıyor

Tarih: 18 Mayıs 2006, 10:55 - İp: 212.***.**0.21
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

350D ile D50 arasında düşünürken tam da zamanında bu başlığı gördüm, teşekkürler gucsav...

Tarih: 21 Mayıs 2006, 20:08 - İp: 195.***.**2.65
  • 1