oguenaydin
oguenaydin (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

D500 Enstantene Hızı Kısıtlama

Selam,

D500 makinem var ve kuş fotoğrafı çekiyorum.Genelde A modunda çekiyorum . Makineyi havaya kaldırıp uçar çekmek istediğimde enstantene hızı 6000-7000 lere fırlıyor. + pozlayarak durumu telefi ediyorum ve 3500-4000 civarına düşürüyorum.

Sorum: Max Enstantene hızı 3500 olsun diyebileceğim bir ayar yapmak mümkün müdür.

Teşekkürler

Tarih: 14 Eylül 2018, 17:35 - İp: 178.***.**0.70
the_photgrpher
the_photgrpher (üye)
Yurtdışı / Amatör

Selam, sadece estanteneye müdahale edebileyim istiyorsanız o zaman "S" moduna alacaksınız ve estanteneyi kendinize göre ister 3000e ister 5000e sabitleyeceksiniz. Ama bu seferde diyafram değeri kendi değişecek ışığa göre.

Manuel (M) modundada kullırsanız o zaman estanteneyi, diyaframı, isoyu kendinize göre ayarlayacaksınız. Ki manuel modda kullanmak hem bilgiyi hemde pratiği ve tecrubeyi arttırır ve otomatik moddan çok daha iyi sonuçlar verir bence. Diğer modlarda illaki arada işe yarayacaktır ama manuel moduna iyi hakim olmak daima her konuda işleri kolaylaştıracaktır.

#the_photgrpher' tarafından 14.09.2018 23:16:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2018, 22:42 - İp: 185.***.**9.179
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dogru cevap verilmis ama enstantaneyi kısıtlama gereği duyabilmeniz / makinanın 1/7000 hız secebilecek kadar bol ışığı bulabilmesi ilginç - bir yerde başka bir hatanız daha olmalı. Ilk akla gelen cok yuksek ISO seciyor olmanız.

Cogu kuş fotoğrafçısı tersine durumdan, ışık sebebiyle istediği perde hızında çekememekten dertlidir ; ISO yukselterek problem cözer. Sizde durum tersi; dediğim gibi bir yerde bir hata yapıyorsunuz.

Tarih: 16 Eylül 2018, 06:46 - İp: 108.***.**7.84
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaşımız, makine menüsünde maximum ISO sınırlaması yapıldığı gibi Maximum Shutter Speed sınırlamsı da olabilir mi diye sorduğunu sanıyorum. D500 kullandım bir müddet. Shuutter speed için sınırlama yok. Diğer arkadaşların yazdığı gibi kullanılabilir. Bu makinenin dokunmatiğini beğenmemiştim. Menüyü karıştırırken olmadık anda deklanşör basıyordu. Bir de hatırlatma yapayım yazılım güncellemesi var sitesinden indirip SD karta yüklüyorsunuz. Sonra kartı takarak güncelleme modundan yazılımı yükseltiyorsunuz. Güle güle kullanın. Kendi sınıfının en iyi makinesi.

Tarih: 24 Şubat 2019, 07:29 - İp: 86.***.**4.212
  • 1