savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

450 D Hakında

450 d hakknda teknik bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlar-sorularınızı burada paylaşabilirsiniz.

Tarih: 7 Kasım 2008, 23:51 - İp: 88.***.**6.100
erh@n
erh@n (üye)
Yurtdışı / Amatör

slmlar bugün bitane 50mm f1.8 II aldim güzel bir lens ama bir sorunum var benim f4'den 22 ye kadar yaptigim denemelerde arka plan sürekli bulanik cikiyor bitürlü netleme yapamadim, ya ön plan net arka bulanik yada arka net ön bulanik ikisinide nasil net yapabilirim.

saygila

Tarih: 14 Haziran 2009, 10:53 - İp: 83.***.**1.187
dingiltere
dingiltere (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar merhaba. bende 450d kullanıcısıyım kit lensin yanına sigma 70 300 apo dg aldım. uzak mesafelerde memnunum titreme haricinde bi sorun yok onu da tripod kullanarak halledebilirm fakat makineyi macro moduna aldığımda mesela bir masanın üzerine çilek koydum atıyorum close up moduna alıyorum fakat normal bi mesafeden bile o çileğe odaklanamıyor. uzak mesafelerde bi sorun yok ama. bilgisi olan varsa ya da bana macro tekniklerinde yardımcı olacak biri varsa çok sevinirim.

Tarih: 14 Haziran 2009, 12:14 - İp: 85.***.**0.223
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

en yakın netleme mesafesinden olabilir mi?

Tarih: 14 Haziran 2009, 12:53 - İp: 88.***.**7.124
dingiltere
dingiltere (üye)
İstanbul / Amatör

nasıl yani ne demek istediğinizi anlamadım özürdilerim. benim sorunum close up moduna aldığımda ve objektifi 200 300mm macroya aldığımda örnegin bir çileği çok yakın mesafeden çekememem. yani odaklanamıyor ve çekmiyor makine. bir adım geriye gitsem çekiyor fakat o da bulanık oluyor

Tarih: 14 Haziran 2009, 15:32 - İp: 85.***.**0.223
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Sefikrenan, Canon'u cansız renklerinden dolayı eleştiren çok rastladım, ama verdiğiniz örnekte fark pozlamadan kaynaklanıyor sanırım. Canon orta nokta ağırlıklı pozlama yapar, karanlık ağaçlara göre ışık ölçümü yaptığı için gökyüzü fazla pozlanmış, ama ağaçlar da aslında hafif fazla pozlanmış, diğer makine büyük ihtimalle matriks pozlama yapmış ve ışık ölçümünde gökyüzü de hesaba katılmış, sonuç olarak fotoğrafın tamamı normal pozlanmış (bana göre, ben biraz az pozlamayı severim) ... Cansız renk sorununu hazır çekim modları ile veya photoshopla halledebilirsiniz. erhan ön ve arka planı net yapabilmek için diyaframı yüksek tutabilirsiniz , yetmezse konudan uzaklaşabilirsiniz . dingiltere , sanıyorum 70-300'ünüz makro özellikli normal bojektif, her objektif size yeterli büyütme sağlayamayabilir, büyütme oranı fazla sabit odaklı gerçek makro objektif alırsanız, yakın mesafeden de netleme yapabilir nesneyi büyütebilirsiniz. Maalesef şu anda objektifiniz ne kadar müsaade ediyorsa o mesafeden çekebilirsiniz. Canon kit lensimle bir limon ancak karenin 8'de birini kaplıyor, daha fazla yaklaşamıyorum...

#sereze' tarafından 14.06.2009 22:34:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2009, 22:32 - İp: 88.***.**9.208
erh@n
erh@n (üye)
Yurtdışı / Amatör

tesekkürler hemso

Tarih: 14 Haziran 2009, 23:49 - İp: 83.***.**1.187
sefikrenan
sefikrenan (üye)
Adana / Amatör

cok tesekkur ederim sereze. oyleyse ben biraz daha test edeyim . olmazsa yine yardım isterim . hoscakalın

Tarih: 15 Haziran 2009, 00:32 - İp: 85.***.**3.15
cs8
cs8 (üye)
İstanbul / Amatör

guzell

Tarih: 18 Haziran 2009, 13:15 - İp: 83.***.**9.160
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

sefikrenan

Bu aslında bir sorun değil, bir teknik meselesi. Eğer pozlama ayarlarınız düzgün bir şekilde yapar ya da picture style ayarlarından fotoğrafa uygun ayarı seçerseniz ve AWB ayarlarını da ışığa göre ayarlarsanız dha da canlı renklere sahip olabilirsiniz. Ama yok ben uğraşamam makine üzerinden derseniz doğru pozlama ve kompozisyon ile raw formatında fotoğraflar çekip Photoshop ya Canon'un kendi programında renk ve ışık ayarlarını istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Makineye değil gözünüze ve estetik vicdanınıza güvenin.

Tarih: 20 Haziran 2009, 19:33 - İp: 85.***.**8.61
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

erh@n bey

bu bahsettiğiniz durum objektiflerin teknik durumları ile ilgili birşey. Burada sizin çok fazla yapacağınız bir şey yok ama şu deneyi önereyim size. 5 tane kalem dizin. Av modunda f4 ile 3. kaleme netleyerk çekim yapın. Sonra f22'de 3. kaleme netleyerek çekim yapın. Farkı görmeniz gerekir. Her zaman bulanıklık olacaktır

Tarih: 20 Haziran 2009, 19:37 - İp: 85.***.**8.61