fisheye
fisheye (üye)
Ankara / Amatör

400d Alan Derinliği Modu????

selam arkadaşlar,ben yaklaşık bir ay önce 400d aldım ve bu zamana kadar epeyce alıştım bir sorunum yok.Ancak modlar içinde yer alan,''alan derinliği' modu nasıl kullanılıyor bilen varsa bana anlatırsa mutlu olurum.Ayrıca bugün Sigma 17-70 f2,8 lens aldım ama iyimi ettim kötümü bilmiyorum umarım ilerde pişman olmam.,alan derinliği modu nasıl kullanılıyor ayrıtılı olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 01:50 - İp: 88.***.**1.19
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Birzcık forumda arama yapma zahmetine katlansak mı, katlanmasak mı?

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=15487

Tarih: 27 Ekim 2008, 13:15 - İp: 88.***.**3.75
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

Sayin Ocaklilar Hocam,

Ben bu forumda yeniyim. Ancak "forumda arama zahmeti" eksikliginin yani sira bir de "Kullanim kilavuzu okuma" eksikligini de yogun olarak gozlemledim.

Aslinda A-DEP modu da dahil olmak uzere, forumda sorulan bircok sorunun yanitinin, makinalarin kullanim kilavuzlarinda mevcut oldugunu biliyorum.

Bu da jenerasyon farki olsa gerek

Tarih: 28 Ekim 2008, 21:58 - İp: 78.***.**7.128
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

eser burak 400dnin alan derinliği modunu güzelce açıklamış teşekkürler.
ilave edebileceğim önemli ama dikkat edilmeyen bir konu var:
! ! ! ! lütfen dikkat ediniz;
objektifler AF modunda odaklama yaptığında hata yapmaları çok mümkün.
400d vizöründen bakınca kırmızı ikaz lambaları yanıp odakladım diyor.
ama objektif fotoğrafı çekilen nesnenin ilerisine veya berisine odaklayabiliyor.
sonuçta çekilen fotoğraf çok keskin ve net olmuyor.
makinayı a-deep modunda kullanırsak makina 9 noktayıda netlemek için diyaframı
kısıp alan derinliğini arttıracağı için
objektif yanlış yere netlese bile zaten her yer net olacak ve pırıl pırıl fotoğraflar çıkacaktır.
nikon makinalarda ise anladığım kadarıyla objektifler canona nispetle daha yavaş çalıştığı için "AF oto focus" hatası daha az yapıyor onun için nikon kullananlar alan derinliği moduna pek ihtiyaç hissetmiyorlar.

Tarih: 2 Kasım 2008, 03:25 - İp: 85.***.**8.28
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Akkaymaz, "Her yer net olacak" diye bir garanti veremezsiniz. Evet, Canon'larin A-DEP modlari filmli EOS'lardan beri diyaframi kisip enstantaneyi ona gore ayarlar ve net cikaracagi yerleri vizorde gosterir ama bu hic bir zaman "Her yer net cikar" anlamina gelmez.

Ayrica bu isin AF'yi hizli veya yavas yapmakla da ilgisi yok. Canon'cu veya Nikon'cu degilim. Eskiden filmli EOS'um vardi, artik Pentax kullaniyorum ama "AF'yi hizli yaparsa hatali yapar, yavas yaparsa hatasiz yapar" diye bir durum soz konusu degil. Ha, eger AF-S yerine AF-C modunu kullaniyorsaniz makinanizda, bu olabilir. Bildiginiz gibi bu AF-C modunda makina odaklama yapmadan da deklansore basabilmenize olanak tanir. AF-S modunda ise odaklama yapmadan fotograf cekemezsiniz. Evet diyelim ki AF-C modunu sectiniz, bu durumda ise yine dediginizin tam tersi oluyor; Hizli odaklama yapanin dogru odaklama yapma ihtimali (Ama sadece ihtimali, garantisi degil) yuksek oluyor.

Tarih: 5 Kasım 2008, 23:54 - İp: 88.***.**3.225