fisheye
fisheye (üye)
Ankara / Amatör

400d Alan Derinliği Modu????

selam arkadaşlar,ben yaklaşık bir ay önce 400d aldım ve bu zamana kadar epeyce alıştım bir sorunum yok.Ancak modlar içinde yer alan,''alan derinliği' modu nasıl kullanılıyor bilen varsa bana anlatırsa mutlu olurum.Ayrıca bugün Sigma 17-70 f2,8 lens aldım ama iyimi ettim kötümü bilmiyorum umarım ilerde pişman olmam.,alan derinliği modu nasıl kullanılıyor ayrıtılı olarak yardımlarınızı bekliyorum.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 01:50 - İp: 88.***.**1.19
baranizm
baranizm (üye)
Elazığ / Meraklı

Arkadaşlar aynı durum bende de var...Çözemedim bi türlü alan derinliği modunu..Acil destek lütfen...SOS

Tarih: 19 Mayıs 2007, 07:10 - İp: 88.***.**1.216
hcagir
hcagir (üye)
Ankara / Amatör

makinenin objektif ağzının sol alt köşesinde küçük bir düğme var, basınca diyaframı sizin o an ayarladığınız f değerine kadar kısıyor, siz de vizörden bakarak öndeki ve arkadaki nesnelerin netliğini ayarlayabiliyorsunuz.
mekanik makinelerde biz onu deklanşöre yarım basarak yapıyorduk, bu düğme bu ihtiyacı karşılıyor.

Tarih: 29 Haziran 2007, 17:47 - İp: 85.***.**4.184
hcagir
hcagir (üye)
Ankara / Amatör

pardon arkadaşlar, afedersiniz siz modu sormuşsunuz,

tam kullanımını hatırlayamadım, ama sanırım önce öndeki nesne netlenir, deklanşöre hala yarım basılırken arkadaki nesne netlenir sonra tam basılarak çekim gerçekleştirilir di.

Tam düzgün cevabı eve gittiğimde verebilirim ancak,

lens konusunda ise alınabilecek f/p oranı en iyi olan lensi almışşınız, ancak f2.8 sadece en geniş açıda kullanılıyor, mesela 22 den sonra birden 4 lere geçiyor diye duydum onun dışında barel bozulmaları minumumda olan bir lensitir ki aynı katagoride canon lenslerden çok daha üstündür.

Ben canon ef-s 17-85 IS USM aldım ama hala sigma 17-70 almadığım için pişmanım.

Tarih: 29 Haziran 2007, 17:55 - İp: 85.***.**4.184
fisheye
fisheye (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim hcagir kimsenin ilgilenmediği bir konuya değindiğin için,makinanın dediğin gibi özelliği var ama onuda tam kullanmak istiyorum çünkü alan derinliği mesafesinin kontrolu fotoğrafta önemli bir yer kaplıyor.Ayrıca lenstende memnunum ama pişman olmana gerekmez emin ol senin lensinde çok iyi,18-55 te çok ii bir lensti ancak sırf keskinlik olsun diye bu lensi aldım,birde objektifi makinaya takınca 400d,400d'ye benzedi elime daha iyi oturdu.

Tarih: 30 Haziran 2007, 08:25 - İp: 81.***.**8.109
hcagir
hcagir (üye)
Ankara / Amatör

merhaba fisheye,
AV modu 400d de diyafram ayarını siz ayarlarken perde hızını kendi otomatik belirliyormuş, yani aslında çok gerekli bi özellik değil, siz karar vereceksiniz aha bu nesneyle bunun arasu 10 metre ben buna f16 veriyim anca toparlar diyeceksiniz, o da size ozaman perde hızın şu olsun diyecek. hikaye anlayacağınız.

a-dep modu ise siz sadece 9 doktaya denk gelecek şekilde çekeceğiniz öndeki ve arkadaki nesneseyi hedefleyin 9 noktadan eğer istediğiniz nesneler yanarsa ayarlanmış demektr, eğer diyafram göstergesi yanıp sönerse ayarlanmadı demektir.

#hcagir' tarafından 30.06.2007 12:21:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2007, 11:44 - İp: 88.***.**2.70
fisheye
fisheye (üye)
Ankara / Amatör

bu son açıklama çok yardımcı oldu teşekkür ederim,ona göre denemeler yapmaya başlicam,makinamız varsa tam kullanalım

Tarih: 30 Haziran 2007, 20:38 - İp: 88.***.**9.101
burakboge
burakboge (üye)
Bilecik / Meraklı

tam emin olmamakla birlikte manzara fotoğraflarında kullanıldığını düşünüyorum. A-dep modunda fotoğrafı çekerseniz makine otamatik olarak tüm vizördeki alanların görünecek şekilde diyaframı enstantaneyi ve isoyu ayarlıyor. Örneğin öndeki ağaçta arkadaki dağda ve daha arkadaki gökyüzüde belli ölçüde pozlanıyor. Alan derinliğinin maksimum kullanımının makine tarafından ayarlanması olarak düşünüyorum.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 00:47 - İp: 85.***.**1.102
ozdenler
ozdenler (üye)
Çanakkale / Reklam Fotoğrafçısı

Ziyaret edin bilgilenin
http://senaphoto.tr.gg/http://senaphoto.tr.gg/

Tarih: 13 Ekim 2008, 00:57 - İp: 88.***.**1.23
buzveatesh
buzveatesh (üye)
Kocaeli / Amatör

"Ziyaret edin bilgilenin http://senaphoto.tr.gg/"

demişsiniz, ne 400D ile ne de alan derinliği ile ilgili birşey yok. Niye vaktimi çalıyorsunuz? Site yöneticileri bu mesajları ve yazanları görmüyorlar mı?

Tarih: 14 Ekim 2008, 16:25 - İp: 85.***.**1.81
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Arkadaşlar sorduğunuz mode A-DEPT modu sanıyorum ki.

Bu mode da çalıştığınızda gerçekleşen olay tam olarak şudur.

Önce AF motoru çalışır ve odaklayacağı max noktaların hepsini odaklar, sonra da bu odaklar için en uygun diyafram açıklığını kendisi seçer, yani bu mode da makina elinden geldiğince en fazla noktayı verip uygun diyaframı da ona göre ayarlar. Bu mode un size getireceği şey de açıktır.

Örneğin kalabalık bir insan topluluğunu veya önlü arkalı duran birkaç kişiyi ele alalım; yani kadrajda birbirinden farklı uzaklıklara sahip kişilere bakıyoruz. A-DEPT (otomatik alan derinliği) moduna alırsanız makinanızı, hem daha öndeki, hem daha gerideki, hem sağdaki, hem de soldaki bütün insanları odaklamaya çalışacaktır makina. Atıyorum; sadece ortadaki kişi veya sadece gerideki kişiyi net çekmek değilde, herkesi net biçimde yakalamak istediğinizde bu mode çok işinize yarayacaktır.

Tarih: 27 Ekim 2008, 09:46 - İp: 88.***.**4.74