tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Net Alan Derinliği

Merhaba,

Netlik alan derinliği hakkında tam emin olamadığım bir konu var aydınlatırsanız sevinirim

-Makinemi f/1.7 değere ayarladım
-Makineyi düz bir yere koydum veya köprü korkuluğunun üzerine koydum varsayalım
-Objektif üzerindeki netleme çemberini MAKRO ya doğru çeviyorum

Objektifin hemen önünde 1cm alan net diğer alanlar ise flu, burası tamam

Sorum şu:
Netleme çemberini bu sefer makronun tersine uzağa çeviriyorum ve 3mt ileride bir netleme oldu, buradaki netlenen alan kaç cm dır? Yani makrodaki gibi 1cm midir? yoksa 3-5-10cm midir?

Tarih: 27 Mart 2016, 18:18 - İp: 78.***.**4.166
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

TIKLAYIN

Her diyafram, her mesafe , her fokal uzunluk icin dediginiz net alan degisir. Rakamlarla oynarsanız gorursunuz.

Tarih: 27 Mart 2016, 20:35 - İp: 108.***.**5.85
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Her şeyi bir anda öğrenemiyoruz bazı şeyleri kavramamız gerekiyor ki okuduğumuzu incelediğimizi anlayalım.

Her diyafram değil, sadece bir örnek diyafram 1.7 ile objektifin en yakınındaki net alan derinliği ile daha ilerideki net alan derinliği aynı mi olur? yoksa ilerideki genişlermi? sadece şimdilik bunu öğrenmek istiyorum

Tarih: 27 Mart 2016, 23:23 - İp: 88.***.**3.102
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yolladıgım linkdeki hesaplayıcı bunu gosteriyor zaten - fokus yaptıgınız yerin ne kadar onu ve ne kadar arkası net diye. Ingilizce sorunsa bir sozluk işinizi cözer.

Boşverin, sadece cevap verin diyorsanız ... Fokus noktasının arkasındaki net alan, fokus noktasının önundekinin daha fazladır ( bazı durumlarda 2 katı bile olabilir )

O yuzden fokusu, fokus noktasının arkasına ve uzerine yapacagınıza, önunde bir yerlere yapmanız, daha fazla alan derinligi verir. Buna baglantılı olarak Hiperfokal denen bir nokta vardır ki bu nokta, objenin önünde yer alan ve oraya fokuslandığında en fazla alan derinliginin alınacagı noktadır.

Tarih: 28 Mart 2016, 01:07 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

netlnen obje uzaklaştıkça net alan artar. dof calculatör ile her durumda ne kadar net alan ortaya çıkar hesaplayabilirsiniz. o tabloda total yazan değer net alanın miktarıdır.

öyle olmasa manzara çekemezdik.

#kesim00' tarafından 28.03.2016 10:00:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mart 2016, 09:55 - İp: 85.***.**1.207
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

"netlnen obje uzaklaştıkça net alan artar."
Cevap için teşekkür ederim

Madem bu kural böyledir, fotoğrafçı kuşu çekiyor herhalde kuşun dibine gidemiyor uzaktan çekiyordur değil mi? Ama kuş çok net iken diğer tüm objeler koyu flu nasıl oluyor?

Bu cevaba göre kuşun etrafındakı dallar falan görünmesi gerekmezmi?

Ayrıca bu hesaplamayı şimdi daha iyi anladım: http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Mesela benim makinem listede yok benim öbjektif 43mm bende herhangibir markada 43mm seçsem diyaframımı seçsem doğru hesaplamaz mı?

Tarih: 29 Mart 2016, 00:08 - İp: 88.***.**3.102
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

makinenizin olmaması önemli değil önemli olan lensin odak değeri.. eşdeğer bir makine üzerinde doğru odak değeri ve diğer mesafe değerlerini girseniz de olur.. misal nikon 3100 yerine 3200 seçmenizde mahsu ryok aynı ebatta sensör var..

kuş örneğinde zum yapıldığı için odak değeri büyür.. odak değeri büyüdükçe net alan azalır.. objeye yaklaştıkça net alan azalır diyafram açıldıkça net alan azalır. net alan bunların kesişmesinden oluşur.. sonuçta olay fizik ve optik bilimidir.. şartlara göre kurallar işlemeye başlar..

200mm lensle portre çekersen arka taraf bulanık olacaktır

şu çektiğim foto 200mm mesela TIKLA

Tarih: 29 Mart 2016, 11:01 - İp: 85.***.**1.207
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sanırım Kesim makinanız APS-C format diye tahmin etti ama degil. LX100 ise o sensor ebatında ( 4/3 ) olanlara bakmanız lazım - Olympus vs. D3200/3300 yanıltabilir.

Kus vs fotograflarında arka planı flu gormenizin asıl sebebi, arka planın BOŞ olması veya cok daha uzakta olmasıdır. Yoksa kuşun 10-20 santim arkasındaki dalı, 10-20 metre mesafeden eleyecek kadar flulastıabilmeniz, alan sığlığı yaratmanız söz konusu degil.

Ustalık cogu zaman, görüleni olduğu gibi çekmek değil, etkili kadrajı kurmaktadır. Kuşçular da ozellikle arka planı boş tutacak açıları yakalamaya gayret ederler ki fotografın etkisi artsın.

Tarih: 30 Mart 2016, 03:45 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

makro moduna alınca demesinden dolayı elindeki, makineyi tahmin edebiliyorum. zaten ben de eşdeğer makine seçmesini önerdim misal 3100 yerine 3200 gibi

Tarih: 30 Mart 2016, 08:58 - İp: 85.***.**1.207
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

D3100/D3200 gibi makinalar da seçilebilir diye algılamışım, her nedense ...

Tarih: 30 Mart 2016, 17:03 - İp: 108.***.**5.85
tutastes
tutastes (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkürler,

Konu anlaşılmıştır her dalda görülen kuş çekilmez.

Benim makinem Panasonic DMC LX100

Tarih: 31 Mart 2016, 18:22 - İp: 88.***.**3.102
  • 1