v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Neden Fuji Ler Böyle !

Arkadaşlar şimdiye kadar birçok makineyle çekilmiş fotoğrafları inceledim, çekim konusunda bir iddiam yok ama kalite farkı denince orda gözüme güvenirim.Özellikle almayı düşündüğüm için fuji marka birçok makineni gerek test için çekilmiş gerekse amatör çekimlerinide dikkatle inceliyorum, nedense fuji ile çekilmiş fotoları kendi boyutuna getirince sanki resimi iki üç kademe (windows için) büyütmüş gibi bozuk halde gösteriyor,İnsanın aklına şu geliyor acaba fuji tüm makidelerinde asıl olduğundan daha abartılı bir pixel mi veriyor.Özellikle bu konu s7000 için yur dışı sitelerde tartışılmıştı,Ancak görüyorum ki s9500 içinde durum aynı,Diğer cihazlarda böyle olmazken neden fujide bu bozulma oluyor, bu konuda kafa yoran arkadaşların yorumunu almak isterim,,,

Tarih: 13 Aralık 2005, 17:19 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

juggler in bakış açısı bana çok objektif geliyor. Bu yüzden hak vermemek mümkün değil - piyasadaki cihazları doğru sınıflarda kıyaslamak gerekir ve en önemlisi: Çoğu kimsenin aradığı "ideal" bir makine yok (!) ve olmasıda mümkün değil. Önemli olan kullanıcı ile makinenin "uyumlu" olması. Onun için benim de bu konuda tavsiyem: Bir makine almadan önce ihtiyaçlarınızı KENDİNİZ belirleyin ve mutlaka fotoğraf çekmenin temel kurallarını öğrenmeye gayret edin. Başka birisinin elinde gördüğünüz her hangi bir Nikon, Fuji, Canon vs. modeli SİZİN TERCİHLERİNİZ için yanlış makine olabilir. Amatörün kullandığı bir makinenin msl. "seri çekim modu/hızı" genellikle benim tecrübelerimle makineyi satın almadan önce bir detaydır ANCAK makine alındıktan sonra kimse kullanmaz (belki makinenin ilk denemelerinde) ama pratikte bu fonksiyon son derece önemsiz olur. Bunun gibi önceliklerinizi belirlemekte büyük fayda var diye düşünüyorum. Aynı şekilde çoğu amatör "fotoğraf makinesimi yoksa video kamera alsammı" diye düşünür durur - Küçük çocuğu olanlar hariç video kameralar alınsa bile pratikte kullanılmazlar - çünkü ilk seyahatte erkek genelde deli gibi her şeyi kaydeder ve seyahatin en önemli "anılarını" video kameranın vizöründen seyreder ve tatil bittikten sonra yakın arkadaşlar veya akrabalar televizyonun etrafına "zorla" toplatılır ve herkes için "sıkıcı" anılar ayıla bayıla seyredildikten sonra video kamera artık bir köşeye atılır ve kalır. Kısaca : Bu kişi için bu seçim yanlıştır. Bu genel bir izlenim. Fotoğraf makinesine gelince - Bence öncelikli kriter - makinenin kişinin eline rahat oturması ve amatör için her alanda kullanabilmesidir. S-9500 gibi bir makine çoğu kullanım alanlarında işe yarayacak ve amatör için tasarlanmış bir makine - benzer fiyat katagorisinde olan S-20pro nun S-9500 modeli ile tek benzerliği fiyatıdır - Bu makine ağırlıklı olarak tıbbı alanda ve çok yüksek kontrast gerektiren özel çekimlerde kullanılır. Amatör için uygunmudur: HAYIR.

Tarih: 18 Aralık 2005, 01:46 - İp: 81.***.**2.66
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

arkadaşlar çok güzel herşey ortada ...bende bu makinanın kötü olmayacağını savunuyorum...!!!!!...

ama gereksiz ISO olan 1600 böyle bir cihazda olmamalı...

1-zaten çok kötü bir görüntü kalitesi var.

2-Hala bu makina ile ilgili gerçekten üstün performanslı bir foto elde edemedik...yani profesyonel sitelerde bile çok özel bir MAKRO foto göremedim.lütfen ilgili kişler,Örneğin pozitif arkadaşım ; MAKRO çalışmaları yapmanız mümkünse,siteye gönderebilirmisiniz...

3-pazarbey için söyleyeceğim ise ; lütfen usta sizde güzel birşeyler gönderin ; usta bir makrocu olarak bu makinayı kaçırmak istemezsiniz gibime geliyor...Eğer zamanınız varsa ; yanlış anlaşılmak istemem doğrusu, işleriniz yoğun bunu biliyorum...fakat ben çok istiyorum bu makinayı...

bütün özellikleri güzel benim için sorun yok kafamda tamamlandı olay.

Fakat çok net fotolar görmeden bu makinayı almıycam ...

Biraz duygusal oldu , ama bunu herkes istiyor anladığım kadarıyla...fakat ben temel kural olarak ışık önemli bunu bilirim...ve iyi pozlama'da yapabildiğimi düşünüyorum.Fakat makina elimde olmadığı için inceleme yapamamanın verdiği bir sıkıntı var.

Hernekadar'da olsa Teknosa Mağazalarına buradan teşekkür ediyorum ; çünkü oradaki arkadaşlar sayesinde inceleme fırsatı buldum.herşeyi ile mükemmel duruyor.Fakat incelemeler kısıtlı olduğu için tam anlamaıyla fotograf kalitelerini test edemiyoruz...

POZİTİf arkadşım'dan tekrar ricam mümkünse bizlere profesyonel fotolar göndermeleri başka bir isteğim yok...

saygılar.selamlar.

herkese bu paragrafları okudukları için teşekkürler.

Tarih: 18 Aralık 2005, 03:16 - İp: 81.***.**3.224
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

ISO 1600 neden kotu bir ozellik olsun ki.. Bazen bir fotografi hic cekememektense kotu cekmek tek secenekse bu iyi bir secenektir..

Ben hala s9500'un kotu fotograflarini gordugunuz siteleri merak ediyorum.

Tarih: 18 Aralık 2005, 17:17 - İp: 81.***.**5.62
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Sevgili ati2001, Galeri de "aviayca" ve "heken" nikli üyelerin bir dizi fotoğrafları var - orada bir fikir edinebilirsin. S-9500 ü daha detaylı incelemek için benimlede irtibata geçebilirsin. [email protected]

Tarih: 18 Aralık 2005, 17:35 - İp: 85.***.**6.38
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @ati2001, ilgilendiğiniz ürünü gereği kadar inceleyememek nedeni ile hakkında sıhhatli bir bilgi edinememeniz konusunda çoğu insanın sıkıntılarını paylaştığınızı belirteyim. Ben bir fotoğraf dükkanında (hanımlar işletiyordu, ondan mı daha sağduyulu oldular bilemiyorum) ilgilendiğim fotoğraf makinalarını demo ürünler olmasa bile, ciddi bir alıcı olarak gördüklerinden sanırım, bana verip uzun uzun incelememe fırsat tanıdılar. O süre içinde kendimce fotoğraflar çekip, yine dükkan içindeki bir bilgisayara yükleyerek sonuçlarını görme ve ürünleri birebir karşılaştırma şansım oldu. O gün incelediğim iki üründen birini alacaktım ama almadım, çünkü tatmin olamadım. Sonra yine biraz daha araştırıp, başka bir ürüne karar kıldım ve gidip yine o dükkandan aldım. Çünkü, benzerine çok az rastlanır bir sağduyu ve anlayış gösterdikleri için kendimi onlara borçlu hissettim.

Eğer @positif arkadaşımız size bu ürünü detaylı olarak inceleyebilmeniz için bir şans ve bir imkan yaratırsa çok güzel olacaktır. Böylelikle ürün hakkında daha doyurucu bir fikir sahibi olursunuz. Ancak, sadece elinize tutuşturup yanınızda nöbet tutup bir an önce geri vermenizi bekleyen rahatsız edici tavırları olmayan satıcı kitlesinden olması tercih nedeni olmalı.

#TeknO' tarafyndan 18.12.2005 18:50:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Aralık 2005, 18:47 - İp: 81.***.**2.168
ati2001
ati2001 (üye)

http://www.dpreview.com/ / fz30 ve s9500 fotolarını dikkatli inceleyin...

www.dcresource.com / buradakileri'de

www.letsgodigital.org / bide burdakileri...

saygılar.....

TEKNO arkadaşım sizin bahsettiğiniz konunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum.

Sirkecide bir fotograf dükkanında bende bu ilgiyle karşılaştım... İlk gittimden itibaren sıcak ve cana yakın davranuşları sayesinde her ürünü detaylı olarak incelettiriyorlardı.

hatta siz istemeden hemen raftan indirip ''lütfen alın inceleyin , kullanın bakın ve karar verin diye size hiç olmayan imkanları sunuyorlar...

hatta o kadar iyi anlaştıkki bir kaç alışveriş yaptım.arasıra gidiyor ziyaret ediyorum.kafama takılan konular olduğunda cevaplıyorlar...

tabi bende bu ilginin sonucu diğer kullanıcılar gibi ne kadar ilgi görürsem malı oradan alırım zihniyetiyle davranarak . oradan alış veriş yaptım...tabi onlar kazandı ..,,bende kazandım...

inşallah yeni makina alırsam oradan lacağım...

saygılar...selamlar..

Tarih: 18 Aralık 2005, 22:22 - İp: 81.***.**3.224
ati2001
ati2001 (üye)

pozitif arkadaşım bu arada ilgilendiğin için çok sağol ...,,

size e-mail gönderdim...

benim e-mail adresim : [email protected]

bu konuyla ilgili sizlerin'de test ettiği s9500 fotoları varsa lütfen gönderiniz...

saygılar.sevgiler herkese....

Tarih: 18 Aralık 2005, 22:24 - İp: 81.***.**3.224