v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Neden Fuji Ler Böyle !

Arkadaşlar şimdiye kadar birçok makineyle çekilmiş fotoğrafları inceledim, çekim konusunda bir iddiam yok ama kalite farkı denince orda gözüme güvenirim.Özellikle almayı düşündüğüm için fuji marka birçok makineni gerek test için çekilmiş gerekse amatör çekimlerinide dikkatle inceliyorum, nedense fuji ile çekilmiş fotoları kendi boyutuna getirince sanki resimi iki üç kademe (windows için) büyütmüş gibi bozuk halde gösteriyor,İnsanın aklına şu geliyor acaba fuji tüm makidelerinde asıl olduğundan daha abartılı bir pixel mi veriyor.Özellikle bu konu s7000 için yur dışı sitelerde tartışılmıştı,Ancak görüyorum ki s9500 içinde durum aynı,Diğer cihazlarda böyle olmazken neden fujide bu bozulma oluyor, bu konuda kafa yoran arkadaşların yorumunu almak isterim,,,

Tarih: 13 Aralık 2005, 17:19 - İp: yok
v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim ancan benim bahsettiğim şey hangi makinennin kaç pixelde çektiği değil orjinal boyutunda bakıldığında Fuji lerle çekilmiş fotolarda olan kirli görüntü.Bu fotoya küçük haliyle baktığınızda fark edilmiyor ancak gerçek boyutlarında gerçekten sonuç kötü, demem o ki orjinal boyutta resmin netliğini kaybetmemesi gerekirken ki diğer marka cihazlarda bu böyle fuji de resim dağılıyor sanki 2-3 kademe digital zoom yapmışsınız gibi, yukarda açıkladığım şekilde dediklerimi bi yapın ne demek istediğimi anlıyacaksınız , Fuji makine alma isteğimde beni en çok törpüleyen olay bu,,Yoksa ne makinenin özelliklerine nede görünümüne diyecek bir sözüm yok,,,

Tarih: 15 Aralık 2005, 09:28 - İp: 213.***.**5.34
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Fotografi indirip baktim. Gorunen tek sorun azicik gurultu olmasi fotografta o kadar. Belli ki isik kosullari ideal degilmis. Herhangi garip bir durum yok. Fotografin boyle gorunme nedeni fotograf cekilirken makinanin ayarlarinin nasil olduguna (perde hizi, diyafram, Iso) dogrudan bagli. Ayni fotografi baska ayarlarla cekseniz belki cam gibi net cikacakti %100 zoom'da baktiginiz zaman. Bir de makinalardan cikan fotograflari karsilastirirken dikkat edilmesi gereken nokta, mumkun oldugu kadar ayni isik kosullarinda dogru pozlamayla cekilmis fotograflar olmali. Dpreview'daki o 'studyo sahnesi' bunu degerlendirmek icin cok uygun bir yer.

Tarih: 15 Aralık 2005, 11:14 - İp: 213.***.**3.82
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

aviaycanın çektiği fotoğraf 9 mp ama 1 mb dosya boyutu var. s9500 ile 9 mpde fine modunda dosya boyutu yaklaşık 4.5 normal modda 2.2 mb tutuyor.sanırım kayıt normal modda yapıldı.ve kalite düştü.benim merak ettiğim 9500 de piksellerin hepsi aynı büyüklükteme yani s ve r piksel olayı varmı eğer böyle ise 9 milyon piksel olabilir ama her piksel aynı büyüklükte olmadığı için pratikte 9mp olmayabilir bu interpolasyon değildir ama 9mp etkiside olmaz.

Tarih: 15 Aralık 2005, 19:36 - İp: 212.***.**6.82
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Arkadaşlar irfan view i kullanın sorun kalmayacak sanırım.
avuaycanın kuşu kesinlikle 9 mp değil
canon s2 nin 5 mp fotoları bile 2 mb yer kaplıyor . 9mp fine ise 5 mb yakın .
orun için yanlışınız var gibime geliyor.
Ben defalerca baktım sorun yok.

Tarih: 15 Aralık 2005, 21:49 - İp: 85.***.**0.74
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

aviaycanın harika isimli fotoğrafını indirdim ve exif bilgilerine baktım 3488*2616 görülüyor.

Tarih: 15 Aralık 2005, 21:58 - İp: 212.***.**6.82
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

dur tekrar bakayım

Tarih: 15 Aralık 2005, 22:05 - İp: 85.***.**0.74
nikomaniaa
nikomaniaa (üye)
İçel / Amatör

arkadaşlar merhaba,pazar beyin 9 aralıkta gönderdiği çekirdek fotoğrafını lütfen inceleyin.ben bu resime 10 aralıkta yorum ekleyerek dikkat çekmiştim,9500 ün fotoğraf çekebilme gücü eğer bu ise yazıklar olsun verilen bir kaç milyar paraya,resimleri keskin ve net değil bukadar insan yanılıyor olamaz 1/3 fiyatına satılan bazı makinalar bundan çok daha iyi sonuçlar veriyor,
hepinize saygı ve selamlar.

Tarih: 15 Aralık 2005, 22:25 - İp: 85.***.**6.69
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

aviaycanın kuşu 9 mp görünüyor ama 1 mb.ben denedim 2 mb tutuyor
Bir yanlışlık var fotoda ama anlayamadım.Sordum kendisine en yüksek ayarda çektim dedi.Ama değil.Bir anlam veremedim hala.
O çekirdek oda içinde ve tripod kullanılmadan yetersiz ışıkta çekildi.onnun için pekte iyi değil.
Fakatyeni makarolar çektim bunlarıda göndereceğim.9500 ün makroları iyi bence s2 ile karşılıştırmasınıda göndereceğim.Kendiniz bakın.Fakat gece çektiğim için ayrıntılar tüm makinalarda belli olmadı.Gündüz tekrar deneyeceğim.Kararı kendiniz verin.
Fakat 9500 ün makrolarının çok kötü olduğunu katılmıyorum. Fakat s2 gibide değil.Bunu kabul etmek lazım.S2 istisnai ber yere sahip makroda.
Fakat en iyi makro makinası bence pretec dc30a30.üstüne yok.S2 bile onun kadar olamaz.Kral o.

Tarih: 15 Aralık 2005, 22:38 - İp: 85.***.**0.74
v.i.p
v.i.p (üye)
Ankara / Meraklı

Arkadaşlar neden birtek resime takılıp kaldınız, yabancı sitelerde yüzlerce test için çekilmiş foto var, dpreview e bi bakın sütünyo ortamında çekilmiş fotolar var, ordada aynı şeyi göreceksiniz tabi iyi bir monütör ve keskin birde göz lazım, burdaki herkesin bunlara sahip olduğunu düşünerek bunun üstünde durmuyorum, ama kaç megapixelde çekilirse çekilsin orjinal boyutunda fotonun bozulması normal birşey değil bence, ben bunun üstünde duruyorum lütfen bu açıdan yaklaşın olaya ,,,

#v.i.p' tarafyndan 16.12.2005 14:08:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Aralık 2005, 10:13 - İp: 213.***.**5.34
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

arkadaşlar selamlar,

o fotoğrafın boyutunun 1 mb olmasına gelince bence onun sebebi photoshopta birden fazla save as edilmesidir.
bildiğiniz gibi photoshopta bir jpeg dosyasına save as derseniz o dosyaya photoshop tekrar jpeg sıkıştırma algoritması uygular ve fotonun hem kalitesi düşer hemde kapladığı alan azalır.
Bunun önüne geçmek için fotolarınızı photshopta tiff dosyası olarak kaydedin,böylece ne kadar save as yaparsanız yapın fotoya sıkıştırma uygulanmaz,fotonun hem boyutu hemde kalitesi aynı kalır.

Birşey eklemek istiyorum,dpreview,dcresource gibi sitelerde gödüğüm kadarıyla 9500 ün macrosu pek iyi değil,tamam objeye cok yaklasabiliyosunuz ama goruntude distorsiyon oldukca fazla aynı canon s2 de oldugu gibi,cok yakından cekebiliyorsunuz ama geometride kayda deger bozulmalar karsılıgında,duz cizgiler oval gibi gorunuyor.

#magnat' tarafyndan 16.12.2005 11:03:05 tarihinde düzenlendi.

#magnat' tarafyndan 16.12.2005 11:08:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Aralık 2005, 10:58 - İp: 85.***.**6.108