lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Gündüz Uzun Poz Süresiyle Fotograf

Arkadaşlar gündüz uzun poz süresi verek ışık patlaması olmadan bir fotograf nasıl çekilir?Mesela yağmurlu bir havada düşen damlaları 5 sn poz süresinde çekmek için ne yapmalıyım? Not:diyaframı 8.5 e, ISO yu 50 ye çektim ama olmadı Başka ne yapabilirim?

Tarih: 11 Mart 2006, 23:42 - İp: yok
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

nd filtre yahut islenmiş bir cam veya koyu bir cam sayesinde ışığı karartabilirsiniz

nd filtre muhtemelen yeterli olmayacak ve boşa masraf olacaktır.

Tarih: 12 Mart 2006, 02:32 - İp: 195.***.**7.105
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Ömerbey çok haklısınız yaa..Mesela is tutulmuş bir cam parçasının arkasından bunu çekebilirim değil mi? Ya da nispeten koyu bir renk ile boyalı bir cam arkasından.. Yani makinenin başka bir ayarı yok değil mi? NOT: makinem s2..

Tarih: 12 Mart 2006, 11:26 - İp: 212.***.**2.142
ayda
ayda (üye)
Sakarya / Amatör

Ne günlere kaldık EYYY gazi HÜNKAR...' ne komik bir soru ALLAHIM.

Tarih: 12 Mart 2006, 11:34 - İp: 85.***.**7.248
omerk
omerk (üye)

ayda, soru komik değil oldukça mantıklı ve güzel bir soru.

Gün ışığında bazen düşük enstantanede fotoğraf çekmek gerekebiliyor, örneğin bir şelale ve bu şelaleye ipeksi bir görünüm kazandırmak için enstantane 2 ila 10 sn arasında değere almak gerekebiliyor. Bu durumda ND filtre kullanmak en iyi sonucu verecektir.
ND filtreler okadarda pahalı olmayıp iyi bir fotoğrafçının elinde bulunması gerekir. Ki ND +2 nin Cokin serisi 20-30 YTL arası bulunabiliyor.

ND yeterli gelmemesi söz konusu değil, iki ND üstüste kullanabilirsiniz.Kendi denemelerimde 10sn enstantane süresine kadar güneş ışığı altında 2 ND filtre ile gayet başarılı fotoğraflar elde ettim.

Tarih: 12 Mart 2006, 13:47 - İp: 85.***.**8.49
ayda
ayda (üye)
Sakarya / Amatör

Merhaba ömerk şu bahsettiğin fotoğrafı hem normal hemde nd dediğin filtre ile mümkünse buraya koyda bir görelim sizin o bahsettiğiniz filtre aslında parlak olan ışığı biraz kıran birşey gibi o durumda filtre kullanaçağıma diyaframı kısarım daha iyi

Tarih: 12 Mart 2006, 17:49 - İp: 85.***.**7.248
omerk
omerk (üye)

ayda, gereksiz polemik oluşturmanızı anlamıyorum ben burada bir soruya cevp veriyorum ve eğer farklı bir fikrin varsa onu yazda hepimiz öğrenelim........

Tarih: 12 Mart 2006, 18:51 - İp: 85.***.**6.221
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bencede gayet yerinde bir soru,
Lazut61, objektifin önüne koycağınız renkli boyalı camlar oldukça kalite düşüren şeyler, brnce iki polarizasyon filtresini üstüste kullanmak gelen ışığı oldukça zayıflatabilir. Aynı çaplı iki filtrem yok, deneyip size sonucu söyleyemem, ancak önemli bir ışık kaybı sağlayabilirsiniz sanıyorum, belki olanlar vardır ve deneyebilirler.

Tarih: 12 Mart 2006, 19:05 - İp: 85.***.**9.134
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Boşuna sinir yapmayın, Ayda gibiler hep varoldu bu sitede... Ah birde fotoğraf eklese de ne kadar iyi fotoğrafçı olduğunu görebilseydik

Tarih: 12 Mart 2006, 22:21 - İp: 195.***.**5.110
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Ayda arkadaşım sorunun neden komik olduğunu anlayamadım daha açık söyler misin?..En yukarıda söylediğim sahneyi uzun poz süresi vermeden nasıl çekmeyi düşünüyorsun?Her halde bu konuda bir FİKRİN vardır? Hadi varsayalım ki komik..Bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum.Bu da mı komik..Ayıp arkadaşım..Boşa harcayacak vaktin varsa lütfen git başka yerlere takıl..

ömerk, mffoto ve kcbilir..Arkadaşlar kusura bakmayın.. Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ediyorum.Yapmam gereken bir tane nd filtre bulmak sanırım.Hatta iki tane falan..Anladım .Tekrar teşekkürler.

Tarih: 12 Mart 2006, 23:43 - İp: 212.***.**2.151
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar Sn lazut, polarize filtre ve en kısık diyafram değeri makinanızda kaçtır bilmiyorum En koyu Nd filtre ile bi rde polarize 5 sn 11 üstü diyafram da elde edersiniz hava da koyu bululu ise..
sevgiler

Tarih: 13 Mart 2006, 08:14 - İp: 85.***.**8.13