lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Gündüz Uzun Poz Süresiyle Fotograf

Arkadaşlar gündüz uzun poz süresi verek ışık patlaması olmadan bir fotograf nasıl çekilir?Mesela yağmurlu bir havada düşen damlaları 5 sn poz süresinde çekmek için ne yapmalıyım? Not:diyaframı 8.5 e, ISO yu 50 ye çektim ama olmadı Başka ne yapabilirim?

Tarih: 11 Mart 2006, 23:42 - İp: yok
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

tesekkkürler linkler icin lazut61. Artik yapacak fazla birsey kalmadi sanirim . Alip kullanacaaz artik.

Tarih: 22 Nisan 2006, 11:29 - İp: 84.***.**0.103
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba lazut61,
Dün bu ndfiltrelerini deneme sansini yakalayabildim.Kisaca ögrendigim seyleri paylasayim.
Prensip olarak nd filtrelerinin dört cesidi varmis. ND2, ND4, ND8, ND1000 bu dört cesitte isiklandirmalari ayarlayabiliyormussun. ND1000 olanini kullanan kisiler cok nadirmis cünkü neredeyse simsiyah bir filtreymis. Fotografcinin demesine göre su fotografi cekmek isteyenler icin Daha dogrusu gün isiginda 3-5 sn. fotograflar cekmek isteyenler icin ND1000 bosa para vermek anlamina geliyormus.
Böylesi cekimler icin en uygun olani ND4 müs. Ben dün denedim fotograftaki etkisi tam -6 stop.
Buarada narkasi B+W idi ve fiyati 31€ idi (72mm).

Tarih: 23 Nisan 2006, 16:12 - İp: 84.***.**8.212
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili haymana81 gün ışığında, güneşin bol olduğu bir ortamda mı denediniz? En fazla Kaç sn poz süresi verebildiniz?Yani Nd4 ile işinizi görebildiniz mi? Bir de nerede baktınız? Baktığınız yerin internet adresini verebilir misiniz? ..
Şimdiden çok teşekkürler.

Tarih: 24 Nisan 2006, 00:14 - İp: 212.***.**2.185
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba lazut61 inan bu nd filtresi allak bullak etti kafamizi. Her kafadan bir ses cikiyor. Ben filtreyi iki gün evvel Düsseldorf`da (Almanya) bir fotografci da denedim. KAdin su cekimleri icin ideal olaninin (yani 3-5sn.lik cekimler) ND4 oldugunu söyledmisti. Ama ben bu konuda kadinla hemfikir degilim. Dükkanin icinde 1/5 enstanteneden 1/1,6 ya inmisti yanilmiyorsam. (bence kesinlikle yeterli degil) Hemen ardindan B+W marka zirkular polarize filtresini denedim o filtrede ayni oranda indiriyor enstanteneyi.

Daha yarim saat önce bulundugum sehirde bir fotografci ile konustum. Fotografci bana polarize almam durumunda ND4 e ihtiyacim kalmayacagini söyledi. (Adam hakli bence)

Benim kanimca böyle uzun cekimler icin ND8 kullanmak lazim. Yada polarize filtreyle ND8 i kombinasyonlu kullanmak lazim. Malesef iki fotografcidada ND8 yoktu deneyemedim.Ama deneme sansini yakalarsam burada paylasirim sizinle.

Tarih: 24 Nisan 2006, 21:53 - İp: 84.***.**9.139
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Valla dediğiniz gibi haymana81..Kafayı iyice bozduk ama bari bir sonuç elde etsek..ND4 ün bir polarize filtre kadar ışık önlemesi gerçekten saçma.. O zaman polariza filtreden pek farkı olmaz ki..İnşaallah nd8 i bulup denersiniz ve sonuçunu bizimle paylaşırsınız..Merakla sizin haberlerinizi bekliyor olacağım..
Saygı ve sevgilerimle..

Tarih: 25 Nisan 2006, 00:41 - İp: 85.***.**0.34
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Galiba halen daha nd8 deneyemediniz haymana81..?

Tarih: 9 Mayıs 2006, 00:21 - İp: 85.***.**6.129
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Malesef Lazut61. Buradaki bütün dükkanlari dolastim (Bulundugum sehirdeki) Ama hic birinde 8 numarali yoktur. Cogunlukla 4 sattiklari icin 8 i bulundurmuyorlarmis dukkanlarda. Ama fotografcilarada soruyorum bu arada sorduklarimin neredeyse hepsi 4 numaranin yeterli olacaginisöylüyorlar ama ben bundan hicde emin degilim.
Emin olki deneyebilirsem buraya kesin yazarim.
Saygilar...

Tarih: 9 Mayıs 2006, 19:10 - İp: 84.***.**1.35
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Aradan tam 20 gün geçti..Sevgili haymana81 galiba halen daha deneyemediniz Beklemeye devam ediyorum

Tarih: 24 Mayıs 2006, 23:43 - İp: 85.***.**7.95
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kusura bakma lazut,

uzun süredir yazmadim buraya.

Lazut malesef bir iki dükkana daha sordu ama 8 numara olanini bulamadim.

Ama öncei yazilarimda da dedigim gibi bence gün isiginda 4 numara kesinlikle yeterli gelmeyecektir. Gerci nerede kullanilacagina ve günes gölde olayina göre degisebilir.

Ama maksadin gün isiginda mesela bir akarsu fotografi falan cekmekse bence kesinlikle 8 numara almalisin.

Bak asagiya internetten buldugum birkactane örnek fotograflarin linklerini yaziyorum. Bir bak ve kararini ona göre ver bence.

Nd4

http://www.naturephotographers.net/cgi-bin/userimage?id=20050212-14791
http://www.photosig.com/go/photos/view;jsessionid=aCR4A8nMyN08jAjz6T?id=1722684&forward=viewportfolio
http://www.photosig.com/go/photos/view?id=1722223&forward=viewportfolio

Nd8

http://www.thkphoto.com/products/hoya/pro1d-06.html

Nd4-8

http://www.clubcapa.net/arakaruto/lesson/tech/filter_basic3/basic3filter5.html

Kusura bakma daha fazla yardimci olamiyorum.

Tarih: 29 Mayıs 2006, 19:55 - İp: 84.***.**1.171
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili haymana vermiş olduğunuz bilgiler ve linkler için çok teşekkür ediyorum..Benim aklıma da şu geldi hadi varsayalım ki nd 4 bulduk..Eğer yeterli gelmezse thalassa nın da dediği gibi ya bulutlu bir havayı bekleriz ya da güneşin dağlar ardına çekildiği veya henüz dağlar ardında olduğu bir anı bekleriz..Aslında nd4 galiba işimizi görür..

Tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum

Tarih: 30 Mayıs 2006, 00:51 - İp: 212.***.**2.188