orh.turhan
orh.turhan (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Gece Fotoğraf Çekimi

Gece (düşük ışık) çekimi
Hemen her fotoğraf makinesi sahibi, bir ya da birkaç kez gece çekimi yapmayı denemiştir. Bu denemelerin büyük bir çoğunluğu ise başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Halbuki gece çekimlerinde dikkat edilecek bir iki ufak ayrıntı ile sonuçlar düzelebilirdi. Bunun sebeplerinden birisi hemen hiçbir gece karesi bir diğerine benzemez (eğer sabit bir obje fotoğraflamıyorsak). Bir diğeri ise çekilen fotoğrafın ne çıkacağını çok zor kestirebilmesidir.Şimdi hep beraber gece çekimleri tekniklerine değinelim.Bir gezidesiniz ve karşınız da yapay ışıklarla aydınlatılmış tarihi, turistik ve ya resmi binalar var, bütün bunlarla beraber hafif bir yağmur yağmış, yollar ışıl ışıl, otomobillerin far ve stop lambalarından yansıyan ışık demetleri yerlerde yansıyor. İşte tam burada yanınızda bir tripod ve fotoğraf makineniz var ise harika fotoğraflar çekeceğiz demektir.Öncelikle film (duyar kat) insan gözünden farklı çalışır, yani insan gözüne giren bir ışık demeti, bir süre sonra yok olurken, film üstünde eğer üstüne daha güçlü bir ışık gelmez ise sabit kalır. Bu yüzden gece çekimi yaparken birçok siluet oluşur, araba farları ya da stop lambaları uzar gider.Gece fotoğraf çekmek için seçeceğimiz poz süresi (enstantane), saniyenin kesirleriyle değil (1/125, 1/60,.) saniyelerle (1, 2, 4, 8,.) ifade edilir, bu yüzden gece çekimleri için kullanacağımız fotoğraf makinesinin biraz üst model olmasında fayda olduğu bir gerçektir. Kimi kompakt (pocket) makineler de makinenin pozlama süresine ya da otomatik flaş kullanımına hükmedemediğiz için gece çekimi yapmak bir azap haline dönebilir.Makinemizin pozlama süresine, diyafram ayarına hükmedebildiğimizi düşünerek devam edelim. Gece, gün içine göre çok az ışık olduğundan alışıla gelmiş makine çekim teknikleri yetersiz kalacaktır. Öncelikle eğer gece çekimlerinde acemi iseniz mutlaka yanınızda bir tripod olması gerekir. Biraz daha fazla kare çektiyseniz geceleri tripod yerine çevrenizde görebileceğiniz düz zeminlerden, elektrik ya da tabela direklerinden nasıl faydalanacağınızı keşfetmiş olacaksınız ki bu keşifler ile gece çekimlerinin tadına daha da varacaksınız.

Makineniz de otomatik çekim modu’nun (P) olduğunu düşünürsek işimiz nispeten çok kolay demektir. P konumun da makine ortam ışığına göre en uygun enstantane (perde açılıp kapanma hızı) ve diyafram (duyar kat üstüne düşecek ışık şiddeti) ayarlarını kendisi yapacak ve size sadece deklanşöre basmak kalacaktır.


Bazı makinelerde P nin yanı sıra zaman öncelikli anlamına gelen T konumu da vardır. T konumun da makine sizin belirleyeceğiniz enstantane hızına göre uygun diyaframı otomatik olarak ayarlayacaktır.

Yine bazı makineler de diyafram öncelikli çekim anlamına gelen A konumu bulunur. Bu komunda makineniz kullanmak istediğiniz diyafram değerine göre enstantaneyi kendisi tespit edecektir. A konumunu iyi kullanmak için fotoğraf makinenizden daha çok kullandığınız objektifleri çok iyi tanımanız gerekir.

Bunlarla beraber makineniz de bulp (B) konumu varsa yukarında ki diyafram ve enstantane ayarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz demektir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken faktörler biraz daha artacaktır. Öncelikle yanınızda kilitli deklanşör olmalıdır. Aksi halde B konunda fotoğraf çekebilmek için sürekli deklanşöre basılı tutmak gerektiği için makine tripod üstünde bile olsa mutlaka titreyecektir. Bu titremenin sebebi ortam da bulunan hareketli araçlar olabileceği gibi kalp atışınız bile olabilir.Gece çekimlerinizde ki ilk denemeleriniz de makinenizin pozometresine güvenmekten başka yapacağınız bir şey yoktur. Bununla beraber vizörden bakarak yaptığınız kadrajda patlayan (çok şiddetli gelen ortam ışığı) ışıklar tespit edilip vurgulamak istediğiniz noktadan ölçüm yapmanız faydalı olacaktır
Gece fotoğraflarının ilginçliğini artırmanı yollarından biri harici ışık ya da dışarıdan flaş kullanımıdır. Bu teknikte normal poz süresi içerisinde flaşın patlatılarak ya da harici ışık kaynağı kullanılarak obje aydınlatılır. Bu harici kaynak kullanımı film üstüne düşen ışık şiddetini değiştireceği için diyafram değeri ile oynamak gerekebilir. Harici flaş kullanımında dikkat edilecek en önemli unsur, bazı fotoğraf makineleri ile tümleşik gelen (pop-up) flaşların bu iş için uygun olmadığıdır. Bu tür flaşlar anı çekimlerinde kullanılabilecek 4-5 metre mesafede etkilidir.

Gece fotoğrafı için uygun zamanlardan biri güneşin batışından birkaç saat sonraki süredir. Bu süre uzatılırsa gökyüzü gereğinden fazla kararacağından fotoğraf üstünde gökyüzü gereksiz karanlık bir boşluk olarak görülecektir. Bu belirleyeceğiniz kompozisyon ile bütünleşik olması durumunda hoş olabilir ama genellikle göze batar, bununla beraber gecenin ilerleyen saatlerinde evlerdeki ışıklar kararacağından ortam ölü bir şehir gibi görülecektir.

Gece çekim yaparken dikkat edilecek en önemli unsurlardan biri ağır bir tripod kullanımıdır. Ağır tripod’u taşımak zor olacaktır ama çekim sırasında ataleti yüzünden daha kararlı davranacaktır. Bir diğer önemli husus ise gece çekimine giderken yanınızda bir arkadaşınızın olmasıdır, gerek çekim yaparken makine ayarlarınızı yazma işinde size yardımcı olacaktır hem de siz çekim yaparken makinenize ve size göz kulak olma görevini üstlenecektir.


www.orhanturhan.org

Tarih: 23 Temmuz 2008, 09:20 - İp: 78.***.**4.96
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Gece çekimlerinde doğru beyaz ayarı için bir kaç örnek. Exif değerleri tüm fotoğraflarda aynıdır. Çekim süresi: 25 sn.
Diafram: f 8.0
İso: 100
Odak uzaklığı: 28 mm 

Tarih: 2 Temmuz 2010, 22:46 - İp: 212.***.**7.92
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bilgilendirmeye devam: Yukarıdaki çekimler bu ay içerisinde (30.06.2010) saat 01:30 ile 02:00 arasında yapıldı. Yani güneşin ve gökyüzünün kesinlikle etkisinin olmadığı, ışık kaynağı olarak sadece ve sadece sokak lambaları ve diğer yapay ışık kaynaklarının olduğu saatlerde yapıldı. Manuel modda ve tripod kullanıldı tabiki. Arabaların geçmediği aralıklarda çekim yaptım ki farların pozlama ve ışık değerlerine bir etkisi olmasın. Jpeg çektim. Raw da zaten sonradan müdahale edilebiliyor beyaz ayarına.

Kişisel tercihler değişse bile benim istediğim sonuç 4. ve 5. fotoğraflar arasında kalyor. Yani bu tür koşullarda beyaz ayarını kelvine getirip mümkün olduğunca düşürün. G(Green) ve M(Magenta) sadece kelvini ayarlayabildiğiniz durumlarda çıkan renk telafi ayarlarıdır. 1,2,3...9 a kadar gider. Aslında objektifin önüne taktığınız renk filtrelerini telafi için koyulmuş ayarlardır ama gece çekimlerinde 5. fotoğrataki gibide bir etkisi olabilir.

Tabiki her ortam için beyaz ayarıda değişkenlik gösterecektir ama genede nereden denemeye başlayacağınızı bilmeniz açısından faydalı olur. Yani güökyüzünün etkisini tamamen yitirdiği saatten sonra beyaz ayarını calvine getirip mümkün olduğunca düşük celvinde çekin diyorum.

 

Tarih: 2 Temmuz 2010, 23:21 - İp: 212.***.**7.92
zeus.11
zeus.11 (üye)
Bilecik / Meraklı

çok güzel bilgiler sunmussunuz orhan bey çok teşekkürler

 

Tarih: 24 Temmuz 2010, 23:15 - İp: 81.***.**7.160
fitofoto
fitofoto (üye)
Konya / Amatör

Çook Yardımcı oldu yazınız teşekkürler ! Elinize sağlık selamlar saygılar...

 

Tarih: 29 Ekim 2010, 13:50 - İp: 88.***.**9.233
wien79
wien79 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bilginizi paylastiginiz icin tesekkurler..

 

Tarih: 30 Ekim 2010, 19:30 - İp: 84.***.**3.34
bigbabol
bigbabol (üye)
Balıkesir / Meraklı

orhan bey bilgilerinizi bu kadar sade ve anlaşılır biçimde bizlere ulaştırdığınız için çok teşekkürler. ayrıca badboy_79tr örnekli açıklamaların için sana da ayrıca teşekkür ederim.

 

Tarih: 3 Mart 2011, 13:49 - İp: 88.***.**7.88
serhattugan
serhattugan (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

tecrübenize sağlık güzel yazı

 

Tarih: 29 Mart 2011, 10:50 - İp: 78.***.**8.219
sekerkiz1026
sekerkiz1026 (üye)
Zonguldak / Profesyonel Fotoğrafçı

orhan bey çok teşekkürler bu anlatım sayenizde dersimi yapdım

 

Tarih: 30 Mart 2011, 13:53 - İp: 78.***.**5.169
xxmencakamo
xxmencakamo (üye)
Denizli / Amatör

Teşekkürler ORHAN bey..Benim gibi birilerinin öğreneceği çoook şeyler var daha...

 

Tarih: 1 Nisan 2011, 09:32 - İp: 88.***.**0.12
firatyukseldi
firatyukseldi (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

çok teşekkürler fujifilm hs 20 var p modunu kullanmamıştım daha önce gerçekten işe yaradı.

 

Tarih: 22 Mart 2012, 17:45 - İp: 81.***.**9.154