orh.turhan
orh.turhan (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Gece Fotoğraf Çekimi

Gece (düşük ışık) çekimi
Hemen her fotoğraf makinesi sahibi, bir ya da birkaç kez gece çekimi yapmayı denemiştir. Bu denemelerin büyük bir çoğunluğu ise başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Halbuki gece çekimlerinde dikkat edilecek bir iki ufak ayrıntı ile sonuçlar düzelebilirdi. Bunun sebeplerinden birisi hemen hiçbir gece karesi bir diğerine benzemez (eğer sabit bir obje fotoğraflamıyorsak). Bir diğeri ise çekilen fotoğrafın ne çıkacağını çok zor kestirebilmesidir.Şimdi hep beraber gece çekimleri tekniklerine değinelim.Bir gezidesiniz ve karşınız da yapay ışıklarla aydınlatılmış tarihi, turistik ve ya resmi binalar var, bütün bunlarla beraber hafif bir yağmur yağmış, yollar ışıl ışıl, otomobillerin far ve stop lambalarından yansıyan ışık demetleri yerlerde yansıyor. İşte tam burada yanınızda bir tripod ve fotoğraf makineniz var ise harika fotoğraflar çekeceğiz demektir.Öncelikle film (duyar kat) insan gözünden farklı çalışır, yani insan gözüne giren bir ışık demeti, bir süre sonra yok olurken, film üstünde eğer üstüne daha güçlü bir ışık gelmez ise sabit kalır. Bu yüzden gece çekimi yaparken birçok siluet oluşur, araba farları ya da stop lambaları uzar gider.Gece fotoğraf çekmek için seçeceğimiz poz süresi (enstantane), saniyenin kesirleriyle değil (1/125, 1/60,.) saniyelerle (1, 2, 4, 8,.) ifade edilir, bu yüzden gece çekimleri için kullanacağımız fotoğraf makinesinin biraz üst model olmasında fayda olduğu bir gerçektir. Kimi kompakt (pocket) makineler de makinenin pozlama süresine ya da otomatik flaş kullanımına hükmedemediğiz için gece çekimi yapmak bir azap haline dönebilir.Makinemizin pozlama süresine, diyafram ayarına hükmedebildiğimizi düşünerek devam edelim. Gece, gün içine göre çok az ışık olduğundan alışıla gelmiş makine çekim teknikleri yetersiz kalacaktır. Öncelikle eğer gece çekimlerinde acemi iseniz mutlaka yanınızda bir tripod olması gerekir. Biraz daha fazla kare çektiyseniz geceleri tripod yerine çevrenizde görebileceğiniz düz zeminlerden, elektrik ya da tabela direklerinden nasıl faydalanacağınızı keşfetmiş olacaksınız ki bu keşifler ile gece çekimlerinin tadına daha da varacaksınız.

Makineniz de otomatik çekim modu’nun (P) olduğunu düşünürsek işimiz nispeten çok kolay demektir. P konumun da makine ortam ışığına göre en uygun enstantane (perde açılıp kapanma hızı) ve diyafram (duyar kat üstüne düşecek ışık şiddeti) ayarlarını kendisi yapacak ve size sadece deklanşöre basmak kalacaktır.


Bazı makinelerde P nin yanı sıra zaman öncelikli anlamına gelen T konumu da vardır. T konumun da makine sizin belirleyeceğiniz enstantane hızına göre uygun diyaframı otomatik olarak ayarlayacaktır.

Yine bazı makineler de diyafram öncelikli çekim anlamına gelen A konumu bulunur. Bu komunda makineniz kullanmak istediğiniz diyafram değerine göre enstantaneyi kendisi tespit edecektir. A konumunu iyi kullanmak için fotoğraf makinenizden daha çok kullandığınız objektifleri çok iyi tanımanız gerekir.

Bunlarla beraber makineniz de bulp (B) konumu varsa yukarında ki diyafram ve enstantane ayarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz demektir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken faktörler biraz daha artacaktır. Öncelikle yanınızda kilitli deklanşör olmalıdır. Aksi halde B konunda fotoğraf çekebilmek için sürekli deklanşöre basılı tutmak gerektiği için makine tripod üstünde bile olsa mutlaka titreyecektir. Bu titremenin sebebi ortam da bulunan hareketli araçlar olabileceği gibi kalp atışınız bile olabilir.Gece çekimlerinizde ki ilk denemeleriniz de makinenizin pozometresine güvenmekten başka yapacağınız bir şey yoktur. Bununla beraber vizörden bakarak yaptığınız kadrajda patlayan (çok şiddetli gelen ortam ışığı) ışıklar tespit edilip vurgulamak istediğiniz noktadan ölçüm yapmanız faydalı olacaktır
Gece fotoğraflarının ilginçliğini artırmanı yollarından biri harici ışık ya da dışarıdan flaş kullanımıdır. Bu teknikte normal poz süresi içerisinde flaşın patlatılarak ya da harici ışık kaynağı kullanılarak obje aydınlatılır. Bu harici kaynak kullanımı film üstüne düşen ışık şiddetini değiştireceği için diyafram değeri ile oynamak gerekebilir. Harici flaş kullanımında dikkat edilecek en önemli unsur, bazı fotoğraf makineleri ile tümleşik gelen (pop-up) flaşların bu iş için uygun olmadığıdır. Bu tür flaşlar anı çekimlerinde kullanılabilecek 4-5 metre mesafede etkilidir.

Gece fotoğrafı için uygun zamanlardan biri güneşin batışından birkaç saat sonraki süredir. Bu süre uzatılırsa gökyüzü gereğinden fazla kararacağından fotoğraf üstünde gökyüzü gereksiz karanlık bir boşluk olarak görülecektir. Bu belirleyeceğiniz kompozisyon ile bütünleşik olması durumunda hoş olabilir ama genellikle göze batar, bununla beraber gecenin ilerleyen saatlerinde evlerdeki ışıklar kararacağından ortam ölü bir şehir gibi görülecektir.

Gece çekim yaparken dikkat edilecek en önemli unsurlardan biri ağır bir tripod kullanımıdır. Ağır tripod’u taşımak zor olacaktır ama çekim sırasında ataleti yüzünden daha kararlı davranacaktır. Bir diğer önemli husus ise gece çekimine giderken yanınızda bir arkadaşınızın olmasıdır, gerek çekim yaparken makine ayarlarınızı yazma işinde size yardımcı olacaktır hem de siz çekim yaparken makinenize ve size göz kulak olma görevini üstlenecektir.


www.orhanturhan.org

Tarih: 23 Temmuz 2008, 09:20 - İp: 78.***.**4.96
chestnut
chestnut (üye)
Bursa / Meraklı

Bilgiler için çok teşekkür ederim.

 

Tarih: 24 Eylül 2008, 16:10 - İp: 85.***.**5.72
ademmeleke
ademmeleke (üye)
İstanbul / Amatör

hem özet hem açıklayıcı teşekkürler...

 

Tarih: 12 Ekim 2008, 22:50 - İp: 78.***.**3.13
ertugrulkoca
ertugrulkoca (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bilgiler icin cok tsk hocam
Dogrusu benim cok isime yaradi

 

Tarih: 13 Ekim 2008, 10:34 - İp: 84.***.**6.186
doktor2005
doktor2005 (üye)
İstanbul / Amatör

Benim öğrenmek istediğim;gece dolunayın da içinde bulunduğu manzara çekimlerinde, ayın ışık hüzmeleri gibi parlamasını nasıl engelleyebiliriz?Yani gözümüzle ayı gördüğümüz gibi bir gece manzarası nasıl çekebiliriz?

 

Tarih: 11 Aralık 2008, 14:20 - İp: 95.***.**7.191
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

ben de bikaç kere ayı fotoğraflamak istedim ama fotoğraflarda ay kapkara bi gökyüzü içinde küçük parlak bir top olarak çıkıyor. makinem canon s5is. önerebileceğiniz şeyler var mı?

 

Tarih: 11 Aralık 2008, 23:54 - İp: 78.***.**8.233
mrgreen
mrgreen (üye)
Yurtdışı / Meraklı

aydinlatici bir aciklamaydi ..tesekkurler
..

 

Tarih: 23 Aralık 2008, 03:47 - İp: 86.***.**3.53
jadee
jadee (üye)
İstanbul / Amatör

bilgi için çok teşekkürler

 

Tarih: 23 Aralık 2008, 13:14 - İp: 85.***.**2.51
bartxp
bartxp (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler güzel çalışma

bende bir şey sorucam acaba gece çekimlerinde ıso ayarı ne kadar etkilidir ?

 

Tarih: 28 Aralık 2008, 03:03 - İp: 88.***.**0.118
kmles
kmles (üye)
Eskişehir / Meraklı

Paylaştığınız değerli bilgiler için çok teşekkürler

 

Tarih: 31 Ocak 2009, 21:07 - İp: 88.***.**0.3
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşımız gece çekimini ne kadar güzel anlatmış, kutluyorum.
Anlatımda hiç önemsemediğiniz "Arkadaş bulunması kısmı en önemli"
Birkaç yıl önce İzmir Karşıyaka sahilinde saat 21 civarında tripodumu kurup gece çekimi denerken iki meraklı ilgisiz yanıma geldi, askı kayışı bileğime dolalı tripodta çekiyorum. Biraz duraklayıp, fazlasından vazgeçtiler.
İyi terlediğimi ve çaresiz kaldığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sevgiler.

 

Tarih: 23 Mart 2009, 19:55 - İp: 85.***.**0.238