orh.turhan
orh.turhan
üye
(Doğa Fotoğrafçısı)
Bursa

Gece Fotoğraf Çekimi

Gece (düşük ışık) çekimi
Hemen her fotoğraf makinesi sahibi, bir ya da birkaç kez gece çekimi yapmayı denemiştir. Bu denemelerin büyük bir çoğunluğu ise başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Halbuki gece çekimlerinde dikkat edilecek bir iki ufak ayrıntı ile sonuçlar düzelebilirdi. Bunun sebeplerinden birisi hemen hiçbir gece karesi bir diğerine benzemez (eğer sabit bir obje fotoğraflamıyorsak). Bir diğeri ise çekilen fotoğrafın ne çıkacağını çok zor kestirebilmesidir.Şimdi hep beraber gece çekimleri tekniklerine değinelim.Bir gezidesiniz ve karşınız da yapay ışıklarla aydınlatılmış tarihi, turistik ve ya resmi binalar var, bütün bunlarla beraber hafif bir yağmur yağmış, yollar ışıl ışıl, otomobillerin far ve stop lambalarından yansıyan ışık demetleri yerlerde yansıyor. İşte tam burada yanınızda bir tripod ve fotoğraf makineniz var ise harika fotoğraflar çekeceğiz demektir.Öncelikle film (duyar kat) insan gözünden farklı çalışır, yani insan gözüne giren bir ışık demeti, bir süre sonra yok olurken, film üstünde eğer üstüne daha güçlü bir ışık gelmez ise sabit kalır. Bu yüzden gece çekimi yaparken birçok siluet oluşur, araba farları ya da stop lambaları uzar gider.Gece fotoğraf çekmek için seçeceğimiz poz süresi (enstantane), saniyenin kesirleriyle değil (1/125, 1/60,.) saniyelerle (1, 2, 4, 8,.) ifade edilir, bu yüzden gece çekimleri için kullanacağımız fotoğraf makinesinin biraz üst model olmasında fayda olduğu bir gerçektir. Kimi kompakt (pocket) makineler de makinenin pozlama süresine ya da otomatik flaş kullanımına hükmedemediğiz için gece çekimi yapmak bir azap haline dönebilir.Makinemizin pozlama süresine, diyafram ayarına hükmedebildiğimizi düşünerek devam edelim. Gece, gün içine göre çok az ışık olduğundan alışıla gelmiş makine çekim teknikleri yetersiz kalacaktır. Öncelikle eğer gece çekimlerinde acemi iseniz mutlaka yanınızda bir tripod olması gerekir. Biraz daha fazla kare çektiyseniz geceleri tripod yerine çevrenizde görebileceğiniz düz zeminlerden, elektrik ya da tabela direklerinden nasıl faydalanacağınızı keşfetmiş olacaksınız ki bu keşifler ile gece çekimlerinin tadına daha da varacaksınız.

Makineniz de otomatik çekim modu’nun (P) olduğunu düşünürsek işimiz nispeten çok kolay demektir. P konumun da makine ortam ışığına göre en uygun enstantane (perde açılıp kapanma hızı) ve diyafram (duyar kat üstüne düşecek ışık şiddeti) ayarlarını kendisi yapacak ve size sadece deklanşöre basmak kalacaktır.


Bazı makinelerde P nin yanı sıra zaman öncelikli anlamına gelen T konumu da vardır. T konumun da makine sizin belirleyeceğiniz enstantane hızına göre uygun diyaframı otomatik olarak ayarlayacaktır.

Yine bazı makineler de diyafram öncelikli çekim anlamına gelen A konumu bulunur. Bu komunda makineniz kullanmak istediğiniz diyafram değerine göre enstantaneyi kendisi tespit edecektir. A konumunu iyi kullanmak için fotoğraf makinenizden daha çok kullandığınız objektifleri çok iyi tanımanız gerekir.

Bunlarla beraber makineniz de bulp (B) konumu varsa yukarında ki diyafram ve enstantane ayarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz demektir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken faktörler biraz daha artacaktır. Öncelikle yanınızda kilitli deklanşör olmalıdır. Aksi halde B konunda fotoğraf çekebilmek için sürekli deklanşöre basılı tutmak gerektiği için makine tripod üstünde bile olsa mutlaka titreyecektir. Bu titremenin sebebi ortam da bulunan hareketli araçlar olabileceği gibi kalp atışınız bile olabilir.Gece çekimlerinizde ki ilk denemeleriniz de makinenizin pozometresine güvenmekten başka yapacağınız bir şey yoktur. Bununla beraber vizörden bakarak yaptığınız kadrajda patlayan (çok şiddetli gelen ortam ışığı) ışıklar tespit edilip vurgulamak istediğiniz noktadan ölçüm yapmanız faydalı olacaktır
Gece fotoğraflarının ilginçliğini artırmanı yollarından biri harici ışık ya da dışarıdan flaş kullanımıdır. Bu teknikte normal poz süresi içerisinde flaşın patlatılarak ya da harici ışık kaynağı kullanılarak obje aydınlatılır. Bu harici kaynak kullanımı film üstüne düşen ışık şiddetini değiştireceği için diyafram değeri ile oynamak gerekebilir. Harici flaş kullanımında dikkat edilecek en önemli unsur, bazı fotoğraf makineleri ile tümleşik gelen (pop-up) flaşların bu iş için uygun olmadığıdır. Bu tür flaşlar anı çekimlerinde kullanılabilecek 4-5 metre mesafede etkilidir.

Gece fotoğrafı için uygun zamanlardan biri güneşin batışından birkaç saat sonraki süredir. Bu süre uzatılırsa gökyüzü gereğinden fazla kararacağından fotoğraf üstünde gökyüzü gereksiz karanlık bir boşluk olarak görülecektir. Bu belirleyeceğiniz kompozisyon ile bütünleşik olması durumunda hoş olabilir ama genellikle göze batar, bununla beraber gecenin ilerleyen saatlerinde evlerdeki ışıklar kararacağından ortam ölü bir şehir gibi görülecektir.

Gece çekim yaparken dikkat edilecek en önemli unsurlardan biri ağır bir tripod kullanımıdır. Ağır tripod’u taşımak zor olacaktır ama çekim sırasında ataleti yüzünden daha kararlı davranacaktır. Bir diğer önemli husus ise gece çekimine giderken yanınızda bir arkadaşınızın olmasıdır, gerek çekim yaparken makine ayarlarınızı yazma işinde size yardımcı olacaktır hem de siz çekim yaparken makinenize ve size göz kulak olma görevini üstlenecektir.


www.orhanturhan.org

 

Tarih: 23 Temmuz 2008, 09:20 - İp: 78.***.**4.96
Cevapla
ilkcan79
ilkcan79
üye
(Amatör)
İstanbul

ellerinize sağlık müthiş bir yazı olmuş biz amatörler için

 

Tarih: 14 Ekim 2009, 19:33 - İp: 85.***.**9.236
mucteba123
mucteba123
üye
(Stüdyo Fotoğrafçısı)
Amasya

tskler orhan bey..

 

Tarih: 27 Ekim 2009, 20:15 - İp: 88.***.**3.96
satsumatruck
satsumatruck
üye
(Amatör)
İstanbul

Çok teşekkürler...

 

Tarih: 14 Kasım 2009, 14:37 - İp: 193.***.**0.130
sivini
sivini
üye
(Amatör)
İstanbul

çok çok teşekkürler.......

 

Tarih: 15 Kasım 2009, 22:45 - İp: 88.***.**8.82
alsems
alsems
üye
(Amatör)
İstanbul

Orhan bey,
Peki bu ''P'' ''T'' ''A'' ''B'' Gibi ayarlar Dijital tüm makinalarda varmı?

 

Tarih: 20 Kasım 2009, 13:22 - İp: 88.***.**0.42
adneser
adneser
üye
(Amatör)
Antalya

Açıklamalarınızla biz amatörlere ışık tuttunuz teşekürler orhan bey.

 

Tarih: 8 Ocak 2010, 13:20 - İp: 88.***.**7.128
merlotti
merlotti
üye
(Amatör)
İstanbul

Orhan bey tam anlamak istediğim bir açıklama olmuş
ağzınıza sağlık.

 

Tarih: 8 Ocak 2010, 22:42 - İp: 88.***.**1.84
shadowy
shadowy
üye
(Amatör)
İstanbul

Bir diğer önemli husus ise gece çekimine giderken yanınızda bir arkadaşınızın olmasıdır, siz çekim yaparken makinenize ve size göz kulak olma görevini üstlenecektir.

özellikle fotoğraf çekmek istediğiniz bölgeye göre belki en önemli unsur olabilir

 

Tarih: 28 Şubat 2010, 19:10 - İp: 193.***.**5.122
malkocy
malkocy
üye
(Amatör)
Yurtdışı

.. Teşekkürler..

 

Tarih: 3 Mart 2010, 20:00 - İp: 58.***.**0.29
ukaradis
ukaradis
üye
(Amatör)
Çorum

Çok güzel bir paylaşım olmuş.

 

Tarih: 15 Haziran 2010, 23:50 - İp: 188.***.**6.61
Sayfa(lar): 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

İlgili Olabilecek Konular
Gönderen
Cevap
Okunma
Son Gönderim
trakyacus
0
56
10 Kas. 2019, 22:22
trakyacus
aemiirhan
0
153
26 Eki. 2019, 23:26
aemiirhan
paperman
213
74547
21 Eki. 2019, 20:01
phothor
stokfoto
0
253
06 Eki. 2019, 17:36
stokfoto
prodersler
3
2724
02 Eki. 2019, 18:43
prodersler
miratcenk
0
271
02 Eki. 2019, 12:21
miratcenk
» Fotoğrafça
Yildizlari Pozlama Teknigi
gencmennyildizlarin akisini pozlamak sanilandan cok daha kolaydir aslinda.   pozlama yapmamiz icin bize gereken malzemeler öncelikle kablolu yada uzaktan kumandali deklansör, genis aci lens, kaliteli bir tripot.      cekim yapacagimiz mekan önemli kriterlerden biridir ki, sehri...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
luceproduksiyo, alyansdijital, sezgin72, sercan77, (4)