tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

Diyafram Nedir? Ne İşe Yarar ?

Merhaba arkadaşlar,
bir akşamlığına arkadaşımın 300d sini kullanıyorum ve sizlerle nacizane çalışmamı paylaşmak istedim manuel netlemeye diyaframın etkisi;

bu manuel netlemeyle netlenmiş ilk pil. f 3,5 1/60 200 iso

bu manuel netlemeyle netlenmiş ikinci pil. f 3,5 1/60 200 iso

bu manuel netlemeyle netlenmiş üçüncüi pil. f 3,5 1/60 200 iso

bu manuel netlemeyle netlenmiş 4. pil. f 3,5 1/60 200 iso

ve son olarakta tüm pillerin netlenmiş hali en kısık diyaframla
f29
1/60
iso200
yani uzun lafın kısası diyaframı nekadar kısarsanız net alan derinliğiniz okadar artar ve aynı anda hem yakındaki hemde uzaktaki nesneleri netleyebilirsinz

*birde unutmadan fotoların exif bilgilerini dikkate almayın photoshopta yapığım bir hata yüzünden hepsi aynı oldu.

Tarih: 28 Aralık 2004, 02:43 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

evet suysal1 haklısın normalde sondaki 3 fotoğrafın gereği yok fazlalık ama ben burda birazda istenildiğinde bu tür çekimler yapılabilir gibisinden bir izlenim vermek istedim...

ayriyetten jugler seni allah konuşturmuş valla hiç programımda yokken arkadaşımın makinesi akşam bendeydi.. senindediğin 7 netleme noktasını inceledim gelçektende çok haklısın odaklama noktasını en ortaya getirdim ve auto fokustayken o ince noktaya getirdiğim saç telini bile makine netleyebiliyor... bu bilgiyede sayende ulaştım saolasın...

#tembeleryk' tarafından 07.01.2005 09:56:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ocak 2005, 10:00 - İp: yok
etacarinae
etacarinae (üye)
Ankara / Meraklı

Bence Canon A95 var ve bu çekimi benimde yapıp yapamayacağımı öğrenmek istiyorum. Manuel netleme konusunda aynı bu 4 pil örneğini deniyorum ama bir türlü sizin gibi sonuç alamadım. Bende bütün piller devamlı net çıkıyor. Birisi bu konuyu benim gibi acemilerin anlayabileceği şekilde anlatabilirse inanın çok sevaba girecek çünkü sıyırmak üzereyim

Tarih: 11 Haziran 2005, 19:39 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Yaparsın. Makinanı Av yani diyafram öncelikli çekim moduna al. Pilleri 12 cm'lk bir alana şekildeki gibi diz. Diyaframı F/2.8'e al. 20 cm.lik bir mesafeden en öndeki pile netle. Makinayı hiç oynatma, hatta önce sabitle makinayı. Aynı konumda diyaframı en düşükten en yüksek rakamlara alarak tek tek çek. (2,8-3,2-4-4,5-5,6-7.1-8). 2,8 de en öndeki pil nettir, daha sonra diyaframı kıstıkça arka plan daha belirginleşmeye başlayacaktır. Piller arasındaki mesafe de önemli tabi.

Net alan derinliğini BURADAN öğrenebilirsin.

Burada f/8'de 20 cm azaklıkta toplam alan derinliği 12 cm olduğundan 12 cml'lik bir alana yerleştirmen gerekiyor pilleri.

Pile olana uzaklığını 5 cm'ye ayarlarsan arka plandaki piller diyaframı her kısışında daha belirginleşmeye başlayacak fakat hepsi net olmayacaktır. Çünkü 5 cm mesafeden :
2,8 'de alan derinliği 0,22 cm. F/8 'de ise 0,63 cm.'dir. Pilleri 0,63 cm'lik mesafeye de yerleştiremeyeceğine göre... Umarım yardımcı olmuşumdur.

Tarih: 13 Haziran 2005, 09:52 - İp: yok
etacarinae
etacarinae (üye)
Ankara / Meraklı

Suysal1 yardımların için teşekkürler lakin verdiğin sitedeki bilgilerin anlamlarını bilemediğim için kullanamıyorum, eğer anlamlarıyla açıklayabilirsen çok teşekkür ederim. Denemeyi de bu akşam yapıp, yarın sonuçlarını yazarım. Tekrar teşekkürler

Tarih: 13 Haziran 2005, 14:38 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Film format, digital camera, or custom circle of confusion= Canon A95

Actual lens focal length (mm) (Odak uzaklığı=7,8 -23,4 mm. arası bir değer. A95'in Zoom aralığı biliyorsun.

Selected aperture (Diyafram)= 2,8-8 arası bir değer

Subject distance (objeye olan uzaklık)= cm veya m.

Calculate =Hesaplama

Near limit of acceptable sharpness = Kabul edilebilir keskinlik konunun önündeki net alan.
(Objektife olan uzaklık cinsinden)

Far limit of acceptable sharpness=Kabul edilebilir keskinlik konunun arkasında kalan net alan.
(Objektife olan uzaklık cinsinden)

Total depth of field =Toplam net alan
Depth of field in front of subject =Objenin önündeki net alan
Depth of field behind subject = Objenin arkasındaki net alan

#suysal1' tarafından 13.06.2005 15:34:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2005, 15:38 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

etaraciene..

bir pilin genisligini 1 cantimetre diye kabul edersek eger;
A95'inle bir pile; 15.6mm focal uzunlugu ile, f/4.8 ve 22 cantimetreden focus yaparsan; dik duran bir pili net cikarabilirsin yani.. hatta pil disinda hersey bulanik cikar demektir bu..
hatta bunu soyle de yapabilirsin:
makinenin zoom'unu en sonuna getir.. yani 23.4mm'ye.. sonra f/4.8'de 33 cantimetreden focus yap... yine pil tamamen net cikar, gerisi bulanik..

Tarih: 15 Haziran 2005, 22:30 - İp: yok
luvisanat
luvisanat (üye)
İzmir / Firma

Diyafram Nedir, Ne İşe Yarar?

Diyafram lensin içindeki bıçakların açıklık miktarıdır. Diyafram değeri düştükçe diyafram açılır. Bu da lensin içinden geçip sensöre ulaşacak olan ışık miktarını arttırır. Yani siz diyaframla makinenin içine ne kadar ışık almak istediğinize karar verirsiniz. Her lensin üzerinde diyafram değeri yazılıdır. Bu değerler f-stoplarla gösterilir. Mesela 50mm f1.8 lens; en açık diyafram değeri 1.8’dir. Diyafram değerini kısmak demek ise rakamı yükseltmektir.
Yazının devamı için: İzmir Fotoğrafçılık Kursu

Tarih: 5 Kasım 2016, 19:05 - İp: 92.***.**6.124
aniyakalayin
aniyakalayin (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgiler için teşekkürler.

Tarih: 11 Kasım 2016, 08:51 - İp: 85.***.**4.134
toprakfoto
toprakfoto (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler.

Tarih: 22 Kasım 2016, 15:12 - İp: 81.***.**1.195