sena.almila
sena.almila (üye)
Ankara / Amatör

Odak Uzaklığı Ve Diyafram

odak uzaklığı arttıkça diyaframın kısıldığını görüyorum fakat sebebini anlayamadım.daha uzak bir alan görüntüleneceğinden dolayı daha net bir görüntü elde etmek için mi? tam olarak anlayamdım

Tarih: 27 Şubat 2017, 21:42 - İp: 78.***.**2.6
the_photgrpher
the_photgrpher (üye)
Yurtdışı / Amatör

Objektifinizin üzerindeki diyafram değerleri (örnek 1:3.5-5.6 şeklinde yazılıdır) aralıklarında zumlamaya göre en geniş açıda en düşük rakam (en fazla ışık) en dar açıda yani maksimum zumlamada en yüksek rakam (en az ışık) elde ediyorsunuz. Bu durum otomatik kullanımda geçerli olup değişmesi mümkün değildir. Netlemeyle bir ilgisi yoktur objektifin diyafram yaprakları zumlama çemberinin dönmesine bağlı olarak hareket ediyorlar. Sabit diyaframlı zoom lenslerden farkları budur.

Diyaframın bütün zumlamalarda aynı kalmasını sağlamak için manuel pozisyonda diyaframı manuel olarak en yüksek rakama alıyorsunuz böylece en yakın odaklamadan en uzak odaklamaya kadar diyafram her zaman aynı kalıyor. Umarım yardımcı olabildim

#the_photgrpher' tarafından 28.02.2017 14:45:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Şubat 2017, 14:36 - İp: 77.***.**1.252
sena.almila
sena.almila (üye)
Ankara / Amatör

cevap için teşekkürler fakat merak ettiğim şey diyaframın neden 'otomatik' olarak odak uzaklığı değişince (artınca)kısıldığı?

Tarih: 28 Şubat 2017, 23:30 - İp: 95.***.**7.14
the_photgrpher
the_photgrpher (üye)
Yurtdışı / Amatör

Esnek diyaframlı objektiflerin yapım şeklinden (özellikleri) kaynaklı tamamen. Zumlama çemberi ve diyafram yaprakları orantılı hareket ettiklerinden dolayı zumlama yaptıkça yapraklar kısılır. Sabit diyaframlı lenslerde (örneğin 24-70mm f/2.8) zumlama çemberi ve diyafram yaprakları birbirinden bağımsız olarak üretilmişler sistemleri daha sofistikedir.

Tarih: 1 Mart 2017, 13:43 - İp: 194.***.**0.160
sena.almila
sena.almila (üye)
Ankara / Amatör

teşekkürleer!

Tarih: 1 Mart 2017, 23:49 - İp: 85.***.**6.164
luvisanat
luvisanat (üye)
İzmir / Firma

Bu sorunuzu linkteki yazımda açıkladım dilerseniz oradan okuyabilirsiniz. Fotoğraf Kursu İzmir

Tarih: 8 Temmuz 2017, 02:08 - İp: 176.***.**0.72
  • 1