mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Minolta Dynax5 - İlk İzlenimlerim

MİNOLTA DYNAX5:36 YUDUMDA BİRA KEYFİ alternatif bir başlık olabilirdi.

Evet arkadaşlar sonunda ben de aldım.Tüm karşı argümanlara rağmen parasızlığımın da etkisiyle analog Slr olan Minolta Dynax5 (119ytl) aldım Teknofotodan.

Tabii ucuna bir de objektif lazımdı ve Minolta 70-210MM f1:4 Ü yani nam-ı diğer Beercan aldım.

Normalde SLR dünyasına geniş açı objektif ile başlanır biliyorum ama bu objektifi bu fiyata (175 ytl peşin) bir daha bulmamın imkansız olduğunu düşünerek aldım.Burdaki konu başlığını aslında bir nevi "birakutusu" incelemesi olarak da görebilirsiniz.

Minolta Dynax 5 e gelelim.
* Giriş sınıfı bir 35 mm SLR ,ama diğer Minolta giriş seviyesi makinelere göre daha üstün.

*Çok hızlı bir AF si var.Tabi ben bunu Canon S2 kullanıcısı olarak ayırtedemiyorum.Başka SLR kullanmadım.

*İlk gözünüze çarpan gövdenin hafifliği ve kullanışlı yapısı ve belki size ilginç gelebilir ama kokusu .
Her ne kadar hafif ve gri renklerle bezeli bir gövdeye sahip olsa da sizi kötü hissettirecek bir makina değil.Elinize aldığınızda kendinizi bir tuhaf hissediyorsunuz bence oldukça tatminkar.

*Hiç de beklemediğim fonksiyon butonlarına sahip bir makine.Yani mesela Pden A moduna geçmek için önce soldaki fonksyion tekerini döndürüyorsunuz sonra sağdaki kontrol kadranını döndürüp ayarınızı yapıyorsunuz.Sağdaki kontrol kadranı ise sağ işaret parmağınızın hemen altında kalıyor.Alıştıkça aslında güzel bir yöntem olduğu hissini veriyor.

*Makinada beni şaşırtan nokta - belki de bu işin görgüsüzü olduğumdan- EYE START özelliği oldu.Yani vizöre gözünüzü yaklaştırdığınızda otomatik fokusu hemenceci yapıyor.İstediğinizde bu özelliği kapatıp deklanşöre yarım yol basarak da bu işi yapabiliyorsunuz.Spot ölçüm modu da mevcut bu makinada.

*Objektif ve tripod yuvasının metal olması,alan derinliği izleme özelliğinin olması,7 farklı af noktasının olması diğer belirgin özellikler

*Beercan lense gelince 695gr ağırlığında fokal uzunluğuna göre ağır ve kaba bir lens,ama emin olun ki çok karizma bişi.Makinayı taşıyor adeta ve fokus sırasında ucu dönüyor.Böle olunca da makina yerinde duramayan bir hale bürünüyor.Ben bu objektifi çok sevdim ama önemli olan tabi fotoğraflar ile bu işin kritiğini yapmak olucak.

*SONUÇ olarak : Bence dijital APS-C SLR lere onca para yatırmak varken(eğer paranız varsa yatırın,benim yok!) bu fiyata FF gibi çeken FF uyumlu 2.el objektiflerle
set haline gelebilen bu makina alınabilir.Çünkü genel olarak başarılı ve servise pek gitmeyecek cinsten bir makine.Çok hızlı AF si ver seri çekim modları bulunan boyu küçük kendi büyük bir makine

Beercan ise dyxumda övgüyle bahsedilen forumumuzdaki müdavimlerin de sevdiği cinsten keskin ve sağlam bir objektif.

En iyisi şimdi biraz fotoğraf da ekleyip eleştirilerinizi ve varsa paylaşımlarınızı almak.

Yaşasın ANALOG KEYFİ diyorum
Canon S2 DEN sonra bu makina ilaç gibi geldi.

#mavi_izci' tarafından 21.11.2007 19:41:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Kasım 2007, 19:39 - İp: 144.***.**0.140
alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

kardesım hayırlı olsun...

ama bence sen bıraz daha ogren makınayı bıraz elıncen hıc atma
cunku zor oluyor yenı makınaya alısmak ben R1 e bır senede anca alıstım walla
guzel karelerı gormek ıstıyoruz haaa

basarılar
ısıgın bol olsun

Tarih: 24 Kasım 2007, 03:09 - İp: 88.***.**1.210
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Beercan i aldığım yer

FOTOĞRAF PAZARI

Dursunali Sarıkoç (Yaşlıca,fotoğraf makinası satışı kadar fotoğrafçılığın kendisiyle de ilgilenen ilginç bir adam,şu anda FSK' da denetleme yedek kurulunda)

Adres:Necatibey Cad. Balıkçıoğlu Çarşısı 4/21 Sıhhiye/Ankara

Tel: 0312 229 43 56
GSM: 0542 415 41 57

e-POSTA: [email protected]
[email protected]
[email protected]

Web adresi : www.fotograf.net/dursunalisarikoc

Orada alırsanız hakkımı helal etmeyeceğim bir objektif yok
bildiğim kadarıyla
28-80
28-80 xi
24-50
75-300 SONY objektifler var.
Aslında daha bir dolu Minolta var ama hepsine bakmadım sanırsam.

Buffalo kolay gele.Ankaranın belki de son kalan herşeyiyle fotoğrafa hitap eden yeri orası.İçinden çıkmak istemezsin.

Tarih: 24 Kasım 2007, 18:28 - İp: 144.***.**0.155
traxxas
traxxas (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

siyah beyaz cekmek ıstıyorsanız (kı ben olsam direk sıyah beyaz cekerdım)
asa yı olabıldıgınce dusuk alın yanı 50 olabılır yada 100-125 olabılır
ılforf ıyıdır pan100 yada fp4-125 onerırım 400 e pek gırmeyın hıc olmazsa ılk baslarken pek gırmeyın

Tarih: 25 Kasım 2007, 01:16 - İp: 88.***.**0.230
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

400 e film greni yüzünden mi girmeyin dediniz ?

Bir de ben 400 asalık filmi taktım diyelim.Makinanın pozometresi de ışık ayarını yaparken 400 asayı göz önünde bulunduruyor mu ?

Tarih: 25 Kasım 2007, 01:21 - İp: 144.***.**0.133
traxxas
traxxas (üye)

ewet 400 asa yı gran yuzunden dedım sıyah beyaz fotografta beyaz kısımlarda gran cok fazla goze batar ve kotu durur bu yuzden

makınanız sayet 400 asa yı tanıyorsa kı buyuk ıhtımal tanıyordur kendı pozometre ayarını yapar sayet tanımıyorsa menu den yada ustundekı tuslar yardımıyla kac asa kullanıyorsanız o asa yı makınaya tanıtın

ayrıca analog makınalar ıcın genelde elpozometresı kullananın ben oyle yapıyorum genelde cunku cok karanlık yada cok aydınlık cıkma ıhtımallerı mevcut

Tarih: 25 Kasım 2007, 02:29 - İp: 88.***.**8.18
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Teşekkürler traxxas,örnek fotoğraflar bulup onlara göre film seçmek en iyisi.

Bu arada Dynax5 de Canon S2 de hayal bile edemeyeceğim kadar iyi alan derinlikleri yakalıyorum ,çok güzel birşey.

Tarih: 25 Kasım 2007, 02:33 - İp: 144.***.**0.133
traxxas
traxxas (üye)

alan derınlıgı dıyaframın acıklıgınla
konuya olan uzaklıgınızla
kullandıgınız objektifle
ayrıca netleme acısına gore degısır

yanı aslında cok da fazla bır fark olmıcaktır ıkısı arasında

#traxxas' tarafından 25.11.2007 02:59:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Kasım 2007, 02:58 - İp: 88.***.**8.18
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Dijitallerde daha az hissediliyor alan derinliği bir de mesela S2 de maksimum f1:8 e kadar kısabiliyorsun 2.8 e kadar açabiliyorsun(geniş açıda)

Tarih: 25 Kasım 2007, 03:00 - İp: 144.***.**0.133
traxxas
traxxas (üye)

kompak dıgıtallarde az hıssedılıyor dıyebılırız

Tarih: 25 Kasım 2007, 03:06 - İp: 88.***.**8.18
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar kendime ikinci el Minolta 50 mm 1:1,7 ve 35-105 mm alma ihtimalim var ikisi 275 ytl ( 50mm için 100 lira) sizce fiyat nasıl ?

Bir de 50 mm olan objektifin ön kapağı yokmuş,sizce bu objektif çizik midir ? İzmirde benim için bu objektifleri test edebilecek biri var mı

Tarih: 30 Aralık 2007, 02:12 - İp: 144.***.**0.151