mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Minolta Dynax5 - İlk İzlenimlerim

MİNOLTA DYNAX5:36 YUDUMDA BİRA KEYFİ alternatif bir başlık olabilirdi.

Evet arkadaşlar sonunda ben de aldım.Tüm karşı argümanlara rağmen parasızlığımın da etkisiyle analog Slr olan Minolta Dynax5 (119ytl) aldım Teknofotodan.

Tabii ucuna bir de objektif lazımdı ve Minolta 70-210MM f1:4 Ü yani nam-ı diğer Beercan aldım.

Normalde SLR dünyasına geniş açı objektif ile başlanır biliyorum ama bu objektifi bu fiyata (175 ytl peşin) bir daha bulmamın imkansız olduğunu düşünerek aldım.Burdaki konu başlığını aslında bir nevi "birakutusu" incelemesi olarak da görebilirsiniz.

Minolta Dynax 5 e gelelim.
* Giriş sınıfı bir 35 mm SLR ,ama diğer Minolta giriş seviyesi makinelere göre daha üstün.

*Çok hızlı bir AF si var.Tabi ben bunu Canon S2 kullanıcısı olarak ayırtedemiyorum.Başka SLR kullanmadım.

*İlk gözünüze çarpan gövdenin hafifliği ve kullanışlı yapısı ve belki size ilginç gelebilir ama kokusu .
Her ne kadar hafif ve gri renklerle bezeli bir gövdeye sahip olsa da sizi kötü hissettirecek bir makina değil.Elinize aldığınızda kendinizi bir tuhaf hissediyorsunuz bence oldukça tatminkar.

*Hiç de beklemediğim fonksiyon butonlarına sahip bir makine.Yani mesela Pden A moduna geçmek için önce soldaki fonksyion tekerini döndürüyorsunuz sonra sağdaki kontrol kadranını döndürüp ayarınızı yapıyorsunuz.Sağdaki kontrol kadranı ise sağ işaret parmağınızın hemen altında kalıyor.Alıştıkça aslında güzel bir yöntem olduğu hissini veriyor.

*Makinada beni şaşırtan nokta - belki de bu işin görgüsüzü olduğumdan- EYE START özelliği oldu.Yani vizöre gözünüzü yaklaştırdığınızda otomatik fokusu hemenceci yapıyor.İstediğinizde bu özelliği kapatıp deklanşöre yarım yol basarak da bu işi yapabiliyorsunuz.Spot ölçüm modu da mevcut bu makinada.

*Objektif ve tripod yuvasının metal olması,alan derinliği izleme özelliğinin olması,7 farklı af noktasının olması diğer belirgin özellikler

*Beercan lense gelince 695gr ağırlığında fokal uzunluğuna göre ağır ve kaba bir lens,ama emin olun ki çok karizma bişi.Makinayı taşıyor adeta ve fokus sırasında ucu dönüyor.Böle olunca da makina yerinde duramayan bir hale bürünüyor.Ben bu objektifi çok sevdim ama önemli olan tabi fotoğraflar ile bu işin kritiğini yapmak olucak.

*SONUÇ olarak : Bence dijital APS-C SLR lere onca para yatırmak varken(eğer paranız varsa yatırın,benim yok!) bu fiyata FF gibi çeken FF uyumlu 2.el objektiflerle
set haline gelebilen bu makina alınabilir.Çünkü genel olarak başarılı ve servise pek gitmeyecek cinsten bir makine.Çok hızlı AF si ver seri çekim modları bulunan boyu küçük kendi büyük bir makine

Beercan ise dyxumda övgüyle bahsedilen forumumuzdaki müdavimlerin de sevdiği cinsten keskin ve sağlam bir objektif.

En iyisi şimdi biraz fotoğraf da ekleyip eleştirilerinizi ve varsa paylaşımlarınızı almak.

Yaşasın ANALOG KEYFİ diyorum
Canon S2 DEN sonra bu makina ilaç gibi geldi.

#mavi_izci' tarafından 21.11.2007 19:41:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Kasım 2007, 19:39 - İp: 144.***.**0.140
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

İlk makara filmim Kodak Gold 100 oldu,okulumdaki fotoğrafçıdan banyo ücreti 4 ytl olmak üzere 10 ytl ye sadece Cd ye yazdırdım.Ondaki tarayıcıdan iyi koşullarda mı çekti tam bilemiyorum,siz de bakar ve görüş bildirirseniz memnun olurum,fotoğraflarda renklerdeki bazı sorunlar ortaya çıktı gibi.

Flaşlı ve iç mekan çekimde P modunda tam otomatik olarak çekildi.

#mavi_izci' tarafından 21.11.2007 19:47:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Kasım 2007, 19:45 - İp: 144.***.**0.140
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Flaşlı çekim(Flaş kendi dahili flaşıdır.)

Diyafram öncelikli modda

Haymanadan bir köy okulundan aldığımız çocukları önce Anıtkabire sonra hayvanat bahçesine götürdük.

Fotoğrafların dahası gelicek.Orijinal boyutlarını görebilmek için üzerlerine tıklayın,fotoğrafın tamamı açılana kadar bekleyin.Ve lütfen sormak istediğiniz bir şey varsa sorun.Öneriniz varsa getirin.Çünkü hayat djitiallikten ibaret değil.Bu makinalar da çook keyifli oyuncaklarmış.

#mavi_izci' tarafından 21.11.2007 20:01:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Kasım 2007, 19:57 - İp: 144.***.**0.140
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

hayırlı olsun kardesim sonunda hayllalerine ulastın daha iyilerine gecersin ileride isallah ..

Tarih: 22 Kasım 2007, 18:04 - İp: 85.***.**2.50
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

portre iyi.
hangileri beercan bunların?

adam gibi film kullan.

Tarih: 22 Kasım 2007, 18:07 - İp: 88.***.**3.212
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Altas teşekkürler şu anda benim için gerçekten tatminkar bir makina

Buffalo hepsi beercan le çekildi.Portre otomatik modda çekilmişti demek ki daha öğrenecek çok şeyim var makinanın pozometresinden

Adam gibi filmlere örnek vermek ister misin ?

Mesela S&B için Ilford 400 kestirdim gözüme.

Tarih: 23 Kasım 2007, 11:31 - İp: 144.***.**0.137
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İzci, ben filmden anlamam Eskiden kompakt filmli makinelerde hep kodak film alırdım , hatta GOLD yazardı üstünde, tabi dandik filmlerdi sanırım, ucuz diye alırdım

Sitede arama yap biraz, film tavsiyesi bulursun mutlaka .

obejktifi gerekiyorsa f4 te kullan , tüm objetifler en iyi sonucu en açık diyaframda değil en açık diyaframdan bir iki stop kısık diyaframda verir.

bir an önce standart zoom edinmeye çalış . beercan keyiflidir mutlaka ama seni çok sınırlar. sonra isoyu artıramıyorsun, sss yok ve malum havalar hep kapalı. hep düşük enstantanede çalışmak zorunda kalırsın .gittigidiyorda objektif var aslında. zaman zaman çok sıkı minoltalar düşüyor, geçen gün 35-105 vardı ama yarım saat içinde satıldı , hem de 90 liraya.

rastgele fotoğraf çekme. fotoğrafı önce gör, çektikten sonra nasıl olacak tasarla ,ondan sonra çek. dijitalde beynimiz uyuşuyor ve her şeyi çekiyoruz, filmde tembelliğe yer yok

gecekondu bölgesi, sanayi sitesi , hurdalık ,samanpazarı fotoğrafçısı olma ankara nın modern yüzünü yakalamaya çalış .

Tarih: 23 Kasım 2007, 13:35 - İp: 81.***.**7.49
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hergün gittigidiyoru kontrol ediyorum zaten ama gözden kaçırıvermişim demek 35-105 i

Ama zaten süper bir ikinci el Minolta lens satan bir yer var Ankarada.isterseniz adresi vereyim Hatta orada 24-50 mm gibi ünlü bir objektif de var hemen koşup alıcam param olunca

f4 den bir iki stop daha kısık yani 5,6 gibi değerleri diyorsun demek yine diyafram öncelikli modda çekicem o değerlerde denicem.

Kodak Gold beni tam anlamıyla hayalkırıklığına uğrattı,ama yine de kendi beceriksizliğimi-tecrübesizliğim daha önde.

Fotoğraf çekme konusunda daha seçici davranıyor muyum EVET ama biraz daha seçici olabilirim.Güzel filmler zaten 10 milyon 36 lık film baskı parası da en az 10 of allahım of

Eğer ileride kendime ucuz bir A100 edinirsem 24-50 objektif ile beraber,36 mm den başlayan bir geniş açı bana yeter mi diye düşünmekteyim kara kara.

Son olarak da ANKARA 'yı hiç sevmiyorum ama bisiler yapicam artik kendi capimda

Tarih: 23 Kasım 2007, 14:50 - İp: 144.***.**0.232
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ben de hiç sevmiyorum ankarayı , ne tesadüf ömürmü yedi zaten

şu minolta satan yerde başka hangi lensler var? ve bu mekan nerede? tel. filan var mı? belkii işe yarar bir şey bulurum . ama kimse duymasın tabi , 100 liraya giden beercan 300 liraya dayandı sonycilerin sayesinde

Tarih: 23 Kasım 2007, 15:23 - İp: 81.***.**7.49
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

noluyor YAHU.hemen sonyci dayanışması.YAŞASIN ZENİTT

Tarih: 24 Kasım 2007, 01:30 - İp: 85.***.**8.214
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Zeniti de almayı düşünüyorum ne de olsa çok ucuz ikinci elde ama daha değil.

Tarih: 24 Kasım 2007, 02:37 - İp: 144.***.**0.224