h4s4n
h4s4n (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kompakt Kamerayla Nereye Kadar?

bir kompakt kamerayla ne kadar iyi fotograflar cekilkebilir? bir profesyonel olabilmek icin slr sartmi?

Tarih: 11 Kasım 2007, 19:28 - İp: 212.***.**3.69
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

terim ve kavramların yanlıs kullanımına bır ornekte bu.
hiçbir makine sizi profesyonel yapmaz.
yanı yarı profesyonel bir kompakt yada profesyonel bir dslr,
sizi profesyonel yapmaz.
bu makineleri iy kullanmanız ve fotogrf cekmenizde sizi profesyonel yapmaz.
usta yapar.
bir kompakt makinenin dslr ye gore avantajı video cekebilmesidir,olay fotograf olduguna gore bu avantajda degildir.

kompakt bir makinenin manuel ayarlara izin vermesi onu dslr'yle degil kompakt bir makineyle kıyaslamanızı saglar.

siz hiç sony h1 kullanan studyo gordunuzmu?
bu insanlar cogunlukla vesikalık cekmiyormu?
vesikalık hazır ısık altında cekilen duragan birşey degilmidir?
peki neden bir studyo sahibi 500 ytl ye komakt degilde 2500 ytl ye dslr alır?

bir taksici bir insanı bisikletlede biryerden br yere goturebilirken neden bir araba alma geregi duysun????
bisikletle sundugu hizmet kimse almayacagı için olabilirmi?????
maksat bir adamı biryerden bir yere tasımak,ustelik zaman sorunuda yok..neden arabaya binersiniz?

profesyonellikle iyi fotograf cekmeyı karıstırdıgınız için yapacagım hiçbir acıklama sizi tatmın etmeyecektir.

Tarih: 19 Kasım 2007, 23:31 - İp: 88.***.**8.225
traxxas
traxxas (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

stüdyo cekımı yapan bır kısı zaten bu ısı tıcarete dokmus demektır herhalde bu konuda bır sey demıceksınız

ben bu ısı sanat ıcın yapanlardan bahsedıyorum
sonucta benım amacım bır yarısı cekmek degılse bana yarı profesyonel bır makıne oldukca yeterlı gelıcektır
ayrıca sunuda anlamıyorum yarı profesyonel makıne baska bır sey kompak makına baska bır sey ama neyse

sız suanda agız kalabalıgı yapmaktan baska bır sey yapmıyorsunuz ben sıze yukarıda yazdım bır baska daha ornek verıyım
gıttık tuzlada manzara fotografı cekıcez bende bır yarı profesyonel makıne sızdede bır dslr var acaba ne gıbı fark seyler yaratırsınız aynı kare ıcersınde bıraz acıklayın lutfen

#traxxas' tarafından 19.11.2007 23:53:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Kasım 2007, 23:51 - İp: 88.***.**9.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hala daha sız iyi fotograf cekmekle profesyonelligi karıstırıyorsunuz.
evet vesikalık ceken biri işi ticarete dokmustur.
profesyonellikte zaten budur.
ıyı fotograf cekene profesyonel denmez usta fotografcı denir.
laf kalabalıgı yapan ama hıcbır surette anlamaya yanasmayan sizsiniz.
sizde demişsiniz iyi fotograf makinesi iyi fotografcı yapmaz nsanı dıye benım dedigimle birebir aynı.

bir manzara fotografında dslr ve kompakt arasında nasıl bir fark oldugunu bılmeyecek kadar bu konuya uzaksanız anlamamanızı dogal buluyorum.
aradaki farka gelirsek

daha dogru renkler ve daha cok ayrıntı,ve cok daha iyi fotograf kalitesi sizin için birşey ifade etmeyecektir sanırım.

hala daha tutup acıklama bekleyecekseniz diyecek birşey bulamıyorum.

****profesyonellik yaptıgı işten para kazanmak demektir,para harcamadan ara kazanılmaz.
****iyi makine iyi fotograf demek degildir.
fotografı makine degil fotografcı ceker.

hala daha kavram karmasasında bogulup birde karsınızdakin laf kalabalıgı yapmakla suclamanız yanlıs.sordugunuz her sorunun cevabını verdim,okursanız -ki becerebiliyorsunuzdur sanırım-(ama tabi okumak yetmıyor bırde anlayıs olmalı..) anlayabilirsiniz.

Tarih: 20 Kasım 2007, 00:05 - İp: 88.***.**8.225
traxxas
traxxas (üye)

arkadasım ben bu ıse yenı baslamıs daha elıne makına alamamıs bırı degılım yanı konusurken gulunc duruma dusmeyın benım ne kadar teknık bılgım oldugunu bır kac kısıye sorabılırsınız

ıyı fotograf cekene profesyonel denmez usta fotografcı denir

sız su anda türkceyı cekıp cekıp kullanıyorsunuz kullandıgınız kelımeler bırbırıle neredeyse aynı anlamı tasıyor

sız hala kelımelerı bırbırıne buluyor yogurup yazıyorsunuz ama yazdıgınız aslında pek bır sey yok

renk kalıtesı demıssınız bıraz acarmısınız renk kalıtesı neye gore bellı oluyor

bırazda kompak ın teknıgıyle slr ın teknıgı yazında hanı cok sey bılıyorsunuz ben bılmıyorum gorelım kım ne kadar cok bılıyor

ayrıca sıze sunuda teklıf edıyorum bende kodak p-850 var ayrıca canon 40d var alalım bır gun makınaları gıdelım manzara cekımını aynı kadrajdan alalım makınaların elverdıgı aynı sayılarla calısalım sonra bılgısayara aktaralım bakalım fıyatına oranla o kadar cok fark gorucekmısınız

Tarih: 20 Kasım 2007, 00:15 - İp: 88.***.**9.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

azonce sizde dediniz,
iyi makine iyi fotograf demek degil diye.
bir kodak kompaktla hemde canon 40d gibi bir makinenin rasındaki kalite farkını anlayamıyorsanız anlatmak için cabalamak deveye hendek atlatmaktan zor.
bu dediklerinden sonra ben bişey demiyorum daha.
madem oyle sorayım d40ı neden aldınız???
neden kodakla yetinmediniz?????
d40 ınız sizi profesyonel yaptımı?
yoksa kodak kullanırken zaten profesyonelmiydiniz????
merak sadece merak???

hala daha kelimeleri uzatmaktan fala bahsdiyorsun.
her terimin bir anlamı vardır.
birde yan anlamları vardır.
kelimeleri anlamları dısında kullanıp,birde dogrusu o gibi davranmak cehalettir sadece.

(tdk sozlugu):
profesyonel:Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan kimse.

sen bir işi kazanc saglamak için yapmıyorsan amatorsundur,neyı nekadar bilirsen bil.
haa buarada

(tdk sozlugu):
amatör:Bir işi para kazanmak için değil, yalnız zevki için yapan kimse

yani fotograf cekmeye yenı baslayan degil,fotografı zevk için yapan.

--------------------------

cehaletinizi,saldırganlıgınızla kapamaya calısmayın.
terimleri anlamları dısında kullanıp bırde ustune asıl anlamı bu diye bilmişlik yapmayın.baskalarını laf kalabalıgı yapmakla falanda suclamayın.akil olan o kalabalık içinde kendine yol bulur.

(tdk sozlugu):
akil:akıllı
(tdk sozlugu):
akıl:Düşünme, anlama ve kavrama gücü

-------------------------
hala daha merakınız varsa dslr ve kompaktların calısma prensipleri uzerıne ufak bir kompozisyon yazarım,ama giriş bolumunu bile okuyacagınızdan supheli oldugum için buraya birşey yazmıyorum.

renk kalitesi diye bir lafım yok,
daha dogru renkler diye bir lafım var.
makinenin renkleri nekadar gercege yakın gosterdigini tanımlamak amacıyla kullanılır.

--------------------------------

Tarih: 20 Kasım 2007, 00:40 - İp: 88.***.**8.225
traxxas
traxxas (üye)

yarım sayfa dolusu yazınca dahamı baskın oldugunuzu düsünüyorsunuz anlamıyorum

yarım sayfa yazıyorsunuz ıcınden sadece foruma gereklı olan 2-3 cumle bıle bulamıyorum

ne saldıganım nede cehaletım var herhalde kendınızı anlatıyorsunuz

yarı profesyonel makıneler dslr lara gore oldukca yavastır
aynı zamanda kullandıgı bellek tıpıde oldukca yavas yapıdadıryarı profesyoenl makınelerde uzerınde kullanılan objektıfler ıyı kalıtede vede ıyı markalıdırlar hatta dslr ın kutusundan gelen objektıften daha ıyıdır

yarı profesyonel makınelerın kullanım alanları oldukca sınırlıdır vede bır dslr a tabıkı yetısemez cogu konuda ama olay duragan fotograflara dönünce dslrlardan cok fazla eksısı yoktur en azından aralarındakı fıyat kadar fark olmaz

sız gıne bu cevabımın uzerıne en azından yarım sayfa yazı yazınkı daha baskın olun

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:12 - İp: 85.***.**5.110
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yarı profesyonel makıneler dslr lara gore oldukca yavastır
aynı zamanda kullandıgı bellek tıpıde oldukca yavas yapıdadıryarı profesyoenl makınelerde uzerınde kullanılan objektıfler ıyı kalıtede vede ıyı markalıdırlar hatta dslr ın kutusundan gelen objektıften daha ıyıdır

daha once sordugun sorulara kendınde cevap vermişsin.
baskın olma amacım yok.
profesyonelin ne oldugunu bilmeyen birine profesyonellikle ustalıgı anlatmaya calısıyorum.
anlamıyor ne yapalım.
siz acın tdk sozlugunu bakın,fotografcılık bilgisiyle alakalı degil olay.
terim bilgisiyle alakalı.

yaptıgın işten para kazanıyorsan profesyonelsin,
kazanmıyorsan amator.
bukadar basıt.
para kazanmak içinde en iyi ekipmanı saglamalısın.
kimse sony h1 den cıkmıs bir fotografa tutup dunyanın parasını vermez ister duragan olsun ister hareketli.
hala daha fotograf bilgisiyle, profesyonelik kıyası yapıyorsun.

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:18 - İp: 88.***.**6.239
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

traxxas arkadaşım madem bukadar teknik bilgin var aradaki farkı bilmiyor musun?

Ayrıca yarı profesyonel derken neyi kastediyorsun? Mesela D200 SemiPro(yarı pro) bir kamera ama DSLR. Şimdi sen yarı pro diyince H9(üst sınıf kompaktır) gibi modelleri söylüyorsun sanırım. Bu ikisi asla karşılaştırılamaz. DSLR dışındakiler yarı pro değil hatta pro değil üst sınıf kompaktır.

Gece birşeyi çekerken DSLR iso'da alır gider, kompaktla 100den sonra sadece kum görürsün.

Neyse zaten sen bunları biliyorsun.

Tarih: 21 Kasım 2007, 16:40 - İp: 85.***.**9.216
traxxas
traxxas (üye)

yaw arkadasım ben bunları fazla fazla bılıyorum merak etmeyın konuyu dallandırıp budaklandırmayada gerek yok

ekstra konusmayada gerek yok farklara bakmak karsılastırmak ısteyen arkadaslar buyrun gelın beraber tartısalım konusalım ben son bunu soyluyorum

kolay gelsın

Tarih: 21 Kasım 2007, 19:20 - İp: 88.***.**2.45
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bence kompakt kameralar fotoğrafçının yeteneğini kısıtlıyor, sabit bir lens, kısıtlı diyafram ve asa aralıkları gibi faktörlerle çalışma alanlarını sınırlandırıyor...

keşke herkesin bir d200 veya 40d gibi makinalar alacak parası olsa, kim isterki d200 varken gidip bir kompakt almayı...

ama hatıra fotoğrafçılığı yapacaksanız, fotoğrafın kalitesi ve ya yaratıcılığı falan o kadar mühim değilse, 250 liraya digital kompaktlar yeterlidir...

ben bir kere hata yaptım, kompakt bir makinaya 650 lira vermiştim geçen sene, şimdi de dslr like bir makinam var , onu da 750 aldım...keşke diyorum bilinçli olsaydım da ikisinin yerine alt sınıf da olsa bir dslr alsaymışım...
allah tan teyzem bir zenit hediye etti de slr zevki yaşıyorum

Tarih: 22 Kasım 2007, 01:52 - İp: 88.***.**9.153