nartlar
nartlar (üye)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Dslr Den Kompakt Makineye Geçiş..

Merhabalar.İsmim Devrim.Ankarada yasiyorum.5 yildir fotograf ile ilgileniyorum.Su an canon 6d ve birtakim lensler kullaniyorum.Ancak bu elimdekileri artik satiyorum.Nedeni bu kadar ekipman bana yuk oluyor tasiyamiyorum ve ekipman hastaligi oluyor.
Yanimda tasiyabilecegim birsey ariyorum ancak beni pisman etmeyecek.
-Fuji x70
-Sony rx100m4
-Panasonic lx100
-Ricoh gr2
Bu 4 model aklimda olanlar.ve karar verebilmis degilim.
Fikrinizi alabilir miyim?
Panasonic zs100 henuz turkiyeye gelmemis.bu model beklenirmi bilmiyorum.
Aslinda sony tam ceplik cebine at gez.ama panasonic lx100 kurcaladim biraz ve hosuma da gitti ancak boyutu biraz daha buyuk.fuji yi daha gormedim bile ..
-butce max 2500
-Video cok onemli degil (aksiyon kamerasi alacagim)
-Mumkunse cep telefonu ile (ips6plus)kalite farkini yasatsin
-yanimda tasiyabilecegim boyutlarda olsun
-manuel kullanima musait olsun
-vizör takintili degilim ama olsa fena olmaz
Cok kararsizim yardim edebilir misiniz?

Tarih: 12 Ağustos 2016, 09:10 - İp: 85.***.**4.220
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Devrim merhaba,
Yazdıklarını okuyunca benim üç yıl önceki halim aklıma geldi. Ben de senin gibi ağır, hantal büyük ve taşıması zor ekipmanlardan sıkıldım ve ani karar vererek tüm ekipmanımı sattım.
O günden bu yana OLYMPUS'un "Micro Four Thirts" sistem denilen makinelerinden E-M5'i kullanıyorum. Çok memnunum.
Olympus bu Micro Four Thirts Sistem denilen küçük makinelerin öncü markası ve en iyilerinden birisi. Arkasından Panasonic ve Samsung gelir.
Bu makineler aynı zamanda aynasız olarak da bilinir. DSLR makinelerdeki ayna sistemi bunlarda yoktur.
Gelelim tavsiyelerime,
Olympus'la ilgili olarak E-P5 veya E-P7 yi tavsiye ederim. fiyatları bütçene uygundur. TIKLA
Örnekte makineye takılı olan 17 mm sabit lens çok iyidir. Ama ben sana Olympus 12-50 yi tavsiye ederim. (Ben kullanıyorum. Harika bir tak-gez lensidir.)
Bunlar DSLR lere göre daha hafif, küçük ve taşınması kolay olmalarına karşı yine de çanta da taşınır cinsten ekipmanlardır.
Yanlız bildiğim kadarıyla Ankara'da oturuyorsun. Ankara'da Olympus satan mağaza varsa oraya git ve ürünü eline al ve deneme çekimi yap. İçine sinerse öyle al. Fiyatı da senin bütçene yakındır. Fazlasını taksit yaptırırsın.
Gelelim diğer küçük kompakt ürünlere.
Ben bu ürünlerden birisini almayı düşünüyorum. Gömlek, ceket, kaban cebinde kolayca taşınabildikleri için...

Sony rx100 mark3
İyi makinedir. 4K çekim yapmaz. Fotograf çekimi için alırsan pişman olmazsın.
İstanbul Doğubank'ta sıfırını yetkili satıcısında 1.800 liraya bulmak mümkün. Vatan Bilgisayar'da biraz ısrar edince bu fiyata verir.
Yeni çıkan Marc4 4K çekiyor. Ama fiyatı 3.600 TL dolayında. Bence değmez. Mark 3 de seni memnun eder.

Fuji markasını bence hiç düşünme...

Panasonic Lx100
Panasonic'in 4K çeken son ürünlerinden birisi. Geçen yıl bir ara bana Erkayalar'da 2.700 TL ye bırakabileceklerini söylediler. Son olarak 3.300 TL dolayına çıktılar.
Makineyi incelediğimde üzerine bana göre lüzumsuz ve kullanmayacağım bir kaç mod konulmuş. Hoşuma gitmedi. Vazgeçtim.

Panasonic TZ100
Yakından izliyorum. Henüz Türkiye'ye gelmedi. Amazon'da fiyatı 700 dolar. Ürün çıkalı nerdeyse 2 yıl oluyor. Türkiye'ye bir türlü getirilemedi. Zannediyorum yeni modeller çıkıp fiyatı düşünce ithal edilir. Bir de Türkiye'de satışı zor. Amazon'da satışı 700 dolar olan ürün Türkiye'de DSLR fiyatına satılır. Yani satışı zor olur. Yurt dışından getittirme imkânın varsa bence kaçırma. Ben Türkiye'ye gelirse ikinci makine olarak almayı düşünüyorum. Malum her yere çanta ile gidilmiyor.

Canon G9X
Gömlek cebine bile sığar. Mod düğmeleri yok. Her şey dokunmatik.
Fiyatı 2.000 TL Çok ilgimi çekti. Daha küçük kompakt makine yok. Alınabilir. Bir bak derim.

#ercan43' tarafından 15.08.2016 22:53:06 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 15.08.2016 22:54:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ağustos 2016, 13:09 - İp: 212.***.**0.93
  • 1